Síť poradenských míst by měl v celé zemi zavést připravovaný zákon o podpoře bydlení, jehož další projednávání čeká Sněmovnu v březnu. V Olomouci poradenské místo funguje jako jediné v Olomouckém kraji od loňského ledna. Zájem předčil očekávání, žádostí o sociální byt se sešlo 300 a 200 jich je pořád aktivních.
„Nějaké jsme vyřídili a někdo si mezitím poradil sám. Kontaktní místo je otevřené v pondělí a středu, od zahájení provozu je pořád vytížené, celkem jsme měli asi tisíc kontaktů s klienty,“ dokládá vedoucí oddělení podpory bydlení olomouckého magistrátu Dagmar Říhová.
Do sociálních bytů se podařilo dostat 27 lidí. Všichni si místo dodnes udrželi, plní podmínky, jako je bezdlužnost, a postupně prodlužují smlouvy.
Prostor na Dolním náměstí slouží i jako rozcestník. „Člověk tu získá informace, o co má nárok si žádat. Pro někoho jsou spíš aukce městských bytů, někdo může cílit na byty pro mladé. Spousta lidí až u nás zjistila, že město má například dlouhodobě byty pro seniory, kam se mohou nově hlásit lidé s invalidním důchodem třetího stupně,“ dodává Říhová.
Lze se také přijít poradit o nájemní smlouvě
Poradnu využijí i lidé ze střední vrstvy, kteří by se na sociální službu neobrátili, kdežto kontaktní místo vnímají jako úřad. Nejčastěji však přicházejí zájemci o sociální bydlení. Mnohdy jde o jednotlivce v předdůchodovém věku se zdravotními problémy, matky samoživitelky, případně znevýhodněné mladé rodiny, které pracovníci kontaktního místa sledují například u romské menšiny.
Kraj koupil bydlení pro děti z domovů, podle opozice za přemrštěné ceny![]() |
Nejen Olomoučané se rovněž mohou přijít poradit před podpisem nájemní smlouvy.
„Majitelé bytů často spěchají, vzniká napětí, lidé uhnou a podepíšou něco, s čím nesouhlasí nebo co poškozuje jejich práva,“ zmiňuje Říhová případ ženy, jež dostala výpověď z bytu. Tu pod tlakem majiteli podepsala, ačkoli nemusela, jelikož měla platnou časově neomezenou smlouvu.
Loni také Olomouc spustila systém změn, kdy z uvolněných městských bytů na různých adresách vybírá i sociální byty. Jde o to nekoncentrovat lidi ohrožené bytovou nouzí na jednom místě.
„Chystáme další projekt, abychom náš tým kapacitně posílili a mohli více podporovat osoby, které bydlí v jiných bytech než ve vlastnictví města,“ řekla náměstkyně pro bytovou politiku a sociální věci Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti).
Zapojí i soukromé byty
Olomouc, stejně jako další samosprávy, proto čeká, co přinese diskutovaný zákon o dostupném bydlení, který počítá i se zapojením soukromých bytů.
„Obce před sebou moc jiných cest nemají. Umíme postavit desítky bytů, ne stovky, není to srovnatelné se soukromým sektorem. Navíc všechny nové městské byty nemůžeme vyčlenit pro sociální účely. Pro práci s bytovou nouzí je nezbytné spolupracovat se soukromými vlastníky bytů,“ dodala Dobrozemská.
Žití v Green Wall? Místo luxusního bydlení jen problémy, lidé zvažují žalobu![]() |
Než bude zřejmé, zda a v jaké podobě bude zákon schválen, nemá podle ní Olomouc ambice vytvářet paralelní systém.
„Ministerstvo pro místní rozvoj chystá metodiku PPP – partnerství veřejného a soukromého sektoru v bydlení. Investor, který postaví celý bytový dům nebo blok domů, by v takovém případě mohl za konkrétních podmínek byty provozovat a město by vybíralo nájemníky,“ uvedla náměstkyně.
Olomouc teď připravuje stavbu bytového domu a domova pro rodiny s dětmi zhruba za 252 milionů korun. V Janského ulici bude 14 bytů pro rodiny s dětmi a další prostory jsou vyčleněny pro 29 bytů, které bude město pronajímat. Část těchto bytů bude využita jako sociální bydlení. Stavba by mohla začít letos.
Prostějov chystá přestavby
Nový zákon o podpoře bydlení by mohl pomoci i Prostějovu. Ostatně opoziční zastupitel Jan Mochťák (Piráti) na jednání zastupitelstva minulý týden upozorňoval, že bydlení v druhém největším městě kraje je stále dražší a nedostupnější, což ohrožuje zejména seniory a nízkopříjmové pracující.
Prostějovskou strategii rozvoje bydlení zpracovanou do roku 2035 považuje za příliš obecnou, podle něj by měla víc zohledňovat potřeby různých skupin obyvatel či řešit spolupráci města s investory a developery.
Bytová výstavba v Olomouci nabere obrátky. Chystají se tisíce bytů![]() |
Město teď zčásti mění určení bytů, aby vyřešilo, že je málo těch startovacích a pro mladé rodiny.
„Máme 1 520 bytů, část je pro nízkopříjmové osoby, část pro seniory. Takový bytový fond lze považovat vzhledem k velikosti města za dostatečný. Jde spíš o to, abychom byty udržovali a začali je modernizovat,“ uvedla náměstkyně primátora Marcela Župková (ANO) s tím, že jedním z prvních projektů je rekonstrukce bytových domů Šárka 9 a 11.
Na přestavbu bytových domů, v nichž dříve bydlely nízkopříjmové rodiny a problémoví nájemníci a které jsou v Prostějově nechvalně proslulé pod názvem „Parlament“, získalo město dotaci.
„Projekt je směřován tak, že v domech už nebudou sociální byty, ale budou to jednotky určené pro střední třídu, mladé rodiny a pracující lidi různých povolání,“ popsala Župková.