Muž, který se dohodl na pětileté podmínce, pokutě 400 tisíc korun a zákazu činnosti v oblasti poskytování práce, se podle obžaloby v letech 2011 až 2018 soustředil z velké části na zvlášť zranitelné lidi bez kvalifikace nebo samoživitelky s malými dětmi, kteří na pracovním trhu těžko hledali uplatnění.
A to nabídkou práce z domova, jež měla spočívat v jednoduchém rozesílání tiskových materiálů v obálkách. Prostřednictvím inzerátů v tisku a se slibem lukrativních výdělků muž zájemce nalákal, poté od nich vybral vstupní poplatky ve výši od 690 do 990 korun a následně jim rozeslal tiskoviny.
Už jim ale neřekl, že známky na obálky si musí opatřit sami, například z peněz, které vydělají získáváním dalších pracovníků. Zčásti tak šlo i o známé podvodné pyramidové schéma.
Podle obžaloby Velcl spoléhal na to, že když to podvedení lidé zjistí, o práci ztratí zájem a jemu zůstanou na účtu jejich vstupní poplatky, což se také dělo. V případech, kdy se někdo domáhal vrácení peněz, nasadil taktiku obstrukcí případně přerušení komunikace.
Poté, co policie vše rozkryla, muž vrátil 937 tisíc. Zbytek peněz podle soudu utratil. Státní zástupce Jan Beran obžalovanému při přípravném stání navrhl tříleté vězení s podmínečným odkladem na pět let, muž musí navíc zaplatit pokutu a nesmí vykonávat žádné činnosti spojené s nábory pracovníků. V krajním případě mu přitom hrozilo až osmileté vězení.
„Soud uznal, že trest je odpovídající. Nejde o to, že je to jen trest podmíněný, je tam uložený i dost vysoký peněžitý trest, který v případě, že nebude zaplacen, bude nahrazen trestem odnětí svobody,“ upozornil Beran.
O náhradu škody prakticky nebyl zájem
Podle předsedy soudního senátu Petra Sušila byla dohoda s obžalovaným s ohledem na rozsah případu logickým krokem. Muže ale upozornil, že podmíněný trest je při způsobené výši škody výjimečný.
„Rozsah trestné činnosti byl obrovský s ohledem na počet poškozených a vzhledem k výši částky byl udělený trest v tomto případě naprosto hraniční mezi podmínkou a nepodmíněným trestem,“ řekl soudce a dodal, že navržená dohoda zohlednila také to, že Velcl nebyl nikdy před tím trestaný a jinak vedl řádný život.
Na dnešní jednání nedorazil nikdo z podvedených lidí, podle zástupců soudu v tom hrálo roli i to, že se jednotlivě jednalo o malé částky. „Všichni poškození byli osloveni, měli možnost se řízení účastnit prostřednictvím zvolených zástupců, ale nikdo se neozval,“ podotkl Sušil.
Případ se k soudu dostal až po pěti letech poté, co Velclovo „podnikání“ skončilo. „Vyšetřování bylo velmi rozsáhlé, policisté museli zjistit údaje všech poškozených. Také vyslechli několik stovek svědků,“ nastínil soudce.