Podle informací, které nyní zveřejnila policie, se podvodem rozhodli přijít k penězům pětačtyřicetiletý muž z Brněnska společně s o tři roky starším komplicem na konci roku 2019.
Vymysleli plán, jehož základem byly falešné doklady a dokumenty. K jejich výrobě posloužily doklady staršího z dvojice a údaje nic netušícího čtyřiapadesátiletého muže ze Šumperska. Toho si dvojice našla na internetu, kde hledala někoho z podobné věkové skupiny a hlavně se stejným jménem jako podvodník.
Z veřejně dostupných údajů si pak podvodníci zjistili, kde muž žije či pracuje, a s využitím těchto informací vyrobili falešný občanský průkaz, cestovní pas, pracovní smlouvu a dokonce i výplatní pásky.
„S využitím falešné identity pak nejméně v deseti případech požádali různé finanční společnosti o čerpání peněz z úvěrů nebo zápůjček a zároveň elektronicky oslovili několik bank s žádostí o zřízení bankovního účtu, což se jim v jednom případě podařilo,“ uvedla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.
Peníze „prali“ přes kryptoměnu
Celkem chtěli podvodníci vylákat čtvrt milionu korun, uspěli nicméně jen při třech pokusech. Celkem získali 24 tisíc korun, stalo se tak ovšem ve chvíli, kdy ještě neměli zřízený bankovní účet na falešnou identitu. Peníze si tak nechali poslat na dva účty napsané na staršího z dvojice.
Zásadní chyba, která policistům značně usnadnila pátrání, ostře kontrastuje s tím, že následně podvodníci zkusili peníze důkladně „vyprat“. Jak kriminalisté zjistili, převedli je v kryptosměnárně na kryptoměnu ETH, se kterou poté ještě provedli několik transakcí. Pak ji směnili zpět na koruny, které poslali na účet psaný tentokrát na mladšího z mužů.
Jejich žádosti o úvěry ovšem nezůstaly bez povšimnutí nadlouho. Vše vyšlo poměrně záhy najevo poté, co nejprve jedna z bank a následně také další společnosti oslovily muže, jehož identity bylo zneužito, kvůli ověření, zda byl skutečně tím, kdo žádal o založení účtu či čerpání dalších produktů.
Náročné vyšetřování spojené s dokumentováním žádostí o půjčky a také trasováním pohybu podvodně získaných peněz nakonec zabralo řadu měsíců. Muži byli v uplynulých dnech obviněni z trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvodu a úvěrového podvodu, za což jim hrozí v krajním případě až pět let vězení.