Policie zkoumá, zda Dopitova hokejová Olomouc neměla předražené zakázky

  15:04aktualizováno  15:04
Policie prověřuje detaily zakázek při úpravách olomouckého zimního stadionu. Kriminalisty na podezřelé okolnosti upozornil Bohdan Nerušil, předseda občanského sdružení HC Olomouc. Kvůli zakázkám podal trestní oznámení na majitele klubu, hokejistu Jiřího Dopitu. Ten jakékoliv pochybení striktně odmítá.

Na majitele hokejové Olomouce Jiřího Dopitu podal zástupce občanského sdružení HC Olomouc trestní oznámení. Chce nechat vyšetřit dvě zakázky klubu na sedačky a toalety, podle něj byly předražené. | foto: Karel PešekMF DNES

Nerušil zastupuje občanské sdružení HC Olomouc, kterému patří jedenáctina podílu ve společnosti HC Olomouc s.r.o., jež hokej v Olomouci provozuje. Zbývající většinový podíl drží právě Dopita.

"Občanské sdružení již existuje jen formálně, ale přesto mám o dění v klubu podrobné informace. A co vidím, se mi nelíbí. Už mi došla trpělivost. Chci, aby už se lidé v klubu chytili za nos, proto jsem podal trestní oznámení," řekl MF DNES Nerušil, kterému jde konkrétně o dvě zakázky z roku 2010.

Je přesvědčený, že uvnitř klubu došlo k jejich úmyslnému předražení a byly tak zneužity peníze, které na základě smlouvy s olomouckou radnicí magistrát za opravy zaplatil. Nerušil předal policii podklady ke dvěma zakázkám: v první klub objednal nové sedačky, ve druhé nechal opravit toalety. U obou má Nerušil podezření, že výsledná cena byla mnohem vyšší než skutečná hodnota zakázky.

Faktury za ně mířily na magistrát, který je v rámci nájemní smlouvy, již má s klubem uzavřenou, proplácel. Právě magistrát totiž hokej podporuje mimo jiné tak, že platí úpravy stadionu, který patří městu, a klubu jej pronajímá.

Sedačky stály dvojnásobek oproti běžné ceně

Za první zakázku, v jejímž rámci klub nakoupil a nechal namontovat 500 nových plastových sedaček na diváckou tribunu, tak město zaplatilo přes 1,44 milionu. "Cena dodání a namontování jedné sedačky tak prostým výpočtem vychází na 2 888 korun," zdůraznil Nerušil.

Jenže když si sám nechal od stejného dodavatele, u kterého klub sedačky nakoupil, vypracovat nabídku na dodání totožných sedaček, cena za dovoz a instalaci byla výrazně nižší.

"Výrobce nabídl stejný typ sedačky včetně daně i s montáží za cenu 1 450 korun za kus. Cena každé sedačky na stadionu je tedy téměř dvojnásobná," řekl Nerušil.

Celková cena zakázky tak podle něj narostla ze 725 tisíc korun na 1,44 milionu. "Je zřejmé, že cena za dodané sedačky, která byla poté fakturována Magistrátu města Olomouce a následně také magistrátem proplacena, byla neoprávněně navýšena o více jak 100 %," uvedl Nerušil v trestním oznámení, které má MF DNES k dispozici.

K podobným počtům navíc Nerušil došel také u další zakázky, kterou byla ve stejném roce rekonstrukce sociálního zařízení na stadionu. Město za ni zaplatilo na základě faktury od klubu bezmála dva miliony korun.

"Nechal jsem zhotovené práce prohlédnout znalcem v oboru stavebnictví a ten uvedl, že rekonstrukce odpovídá částce ve výši 600 tisíc. Škoda na veřejných finančních prostředcích tak činí 1,38 milionu, o které město zaplatilo více," prohlásil Nerušil.

Dopita: Podobných útoků už bylo tolik, že se jimi nezabývám

"Ježišmarjá, to jsou věci. Jestli pan Nerušil podal trestní oznámení, tak v pořádku, ať se to vyšetří," reagoval na informace překvapený Dopita.

"Na klub už byly poslány finančáky a nevím co všechno. Podobných útoků už bylo tolik, že se tím nezabývám. Je mi to jedno. Kdybych ve svém klubu dělal nějaké protizákonné věci, to bych byl asi padlý na hlavu. Já tohle nemám zapotřebí," prohlásil trojnásobný mistr světa, jenž má v hokeji pověst rytíře uznávajícího za všech okolností fair play.

"Jestli si každý myslí, že se tady topíme v milionech, tak je vedle. My bohužel tady hokej děláme zadarmo jako dobrovolní hasiči a někteří lidé asi nemají nic na práci, ale to je v pohodě," poznamenal Dopita. "Asi vím, proč se to děje, ale to nebudu rozebírat s vámi," dodal.

O vyšetřování už ví i olomoucký magistrát

Policie potvrdila, že se zakázkami zabývá. "Nyní se vypracovávají posudky a zprávy. Nic bližšího teď říci nemůžeme. Vyšetřování potrvá ještě řádově měsíce," informovala mluvčí policie Marie Štrbáková.

Na výsledky budou čekat i zástupci radnice, která zakázky platila. "O vyšetřování vím, policie si k tomu od nás vyžádala dokumentaci. Jsem tím hodně překvapený. Pokud by tomu tak skutečně bylo, znamenalo by to, že selhal například stavebně-technický dozor, ale já věřím, že tam k ničemu špatnému nedošlo," přeje si náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

Ten má na radnici na starosti mimo jiné problematiku výběrových řízení. "Samozřejmě v případě, že by se opravdu něco prokázalo, tak město určitě bude po případném viníkovi požadovat náhradu škody. Ale já vážně doufám, že to nenastane," dodal Major.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Peníze na propagaci kraje utratí firma sportovního bosse i sama u sebe

Sportovní manažer Miroslav Černošek v pořadu Rozstřel na iDNES.tv

Olomoucký kraj vyplatí firmě vlivného manažera Miroslava Černoška přes pět milionů korun za propagaci. Firmou dodaný...

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Najdete na iDNES.cz