Napuštěná a už neopuštěná. Plumlovské přehradě se vrací lesk i rekreanti

  16:54aktualizováno  16:54
Už třetí sezonu se kvalita vody v Plumlovské přehradě drží na nejvyšší úrovni. Nádrž, z níž před lety jedovaté sinice udělaly pustinu, je po nákladném bagrování a čištění třetí léto napuštěná a konečně ne opuštěná. Rekreanti si sem pomalu znovu nacházejí cestu. A s nimi i chuť obcí a podnikatelů vrátit přehradě někdejší slávu.

Pohled na rekreanty na Plumlovské přehradě. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jiní rybáři si o takovém místě můžou nechat zdát, Jan Werner ho má doopravdy. K tomu, aby mohl rozložit své rybářské vybavení na břehu Plumlovské přehrady, stačí tomuto důchodci ujít zhruba třicet kroků. Jeho syn má chatu hned nad jednou z pláží.

„Když jsem byl mladý, byla to tu deka na dece. Ale tehdy většina lidí moc příležitostí neměla, k moři se dalo dostat jen na devizový příslib. Dnes můžete kamkoliv, navíc skoro každý má na zahradě bazén. Myslím, že už to tu nikdy nebude jako před třiceti lety,“ přemítá rybář.

Ráno chytil šest kaprů, ale všechny pustil zpátky. „Ani jeden neměl míru,“ krčí rameny.

Ještě před třemi lety, když si chtěl zachytat, musel jinam - přehrada byla jen prázdná, suchá díra. Vodohospodáři nádrž vypustili a ze dna vybagrovali statisíce kubíků bahna. Jinak se podle nich nedalo zbavit sinic. Jejich neúprosné množení se rok od roku stále víc podepisovalo na zhoršující se kvalitě vody v nádrži, v létě 2009 už tu hygienici koupání dokonce zakázali.

Dětské hřiště pamatuje ještě Husákovy děti

S vodní hladinou zmizeli i rekreanti z břehů a s nimi většina výdělků místních bufetů, hospod a kempů. Turisté i naděje podnikatelů se ale pomalu vracejí zpátky.

„Nikdo už nedoufal, že přehrada bude ještě někdy napuštěná, ale dočkali jsme se. Koupala jsem se tu zrovna minulou sobotu, voda je dobrá a taky tu bylo hodně lidí. Časy, kdy tu bývala hlava na hlavě, se už ovšem nevrátí,“ říká Petra Míčová, učitelka z Prostějova, která na pláž U vrbiček přijela se svými páťáky „zabít čas“.

Po parném víkendu se ochladilo, do vody se vlézt nedá. Kluci a holky obsadili aspoň zdejší hřiště, i když nadšení z něj nejsou - průlezky pamatují ještě Husákovy děti.

„Pořád jsou tu ty samé staré věci, obec by sem mohla víc investovat. Pláž s pěkným hřištěm by hned přilákala více rodin,“ myslí si kantorka a ukazuje na protější břeh přehrady, kde se vyjímá rekonstruovaný někdejší penzion Valášek, dnes Hotel Plumlov.

Chystá se hřiště, minizoo, nová pláž či rekonstrukce Zlechova

Jeho majitelka se do oprav pustila v době, kdy byla přehrada prázdná, a jen doufala, že po dokončení se hosté budou moct znovu dívat na vodu. Podařilo se a Ilona Šťastná si už loni nemohla na sezonu stěžovat. Letos proto pokračuje v úpravách okolí a plánuje další investice.

Čištění přehrady

Historie Plumlovské přehrady sahá do roku 1912, kdy začala její stavba. Dokončena byla až v roce 1933. Cestu ke „znovuzrození“ pak nastoupila 14. září 2009, kdy vodohospodáři nádrž začali vypouštět. Z prázdné přehrady posléze několik let bagrovali nánosy bahna, které byly živou půdou pro sinice, jež nádrž dlouhodobě sužovaly a postupně vodu znečistily natolik, že se v ní nesmělo koupat a vyhledávaná přehrada osiřela.

Čištění dna a opravy hráze přišly na více než čtvrt miliardy korun, další desítky milionů spolkla revitalizace Podhradského rybníka, Bidelce nebo budování mokřadů, které mají zamezit přísunu hlavní živiny pro sinice - fosforu. Srážedla fosforu instalovalo Povodí Moravy také na přítoky. Zcela zamezit přísunu fosforu může ale až odkanalizování všech obcí nad přehradou. Kanalizaci přitom zatím nemá asi polovina vesnic. Po vyčištění se lidé v Plumlovské přehradě mohli znovu poprvé vykoupat až po pěti letech, v létě 2014.

„Ještě v létě postavíme dětské hřiště a minizoo, na podzim se pustíme do budování vlastní pláže. Do dvou let bychom tu chtěli mít i wellness centrum,“ vypočítává hoteliérka na obrovské terase sahající téměř nad vodní hladinu.

Hned naproti nejde přehlédnout hotel se stále původním názvem Zlechov. Ruina známého výletiště je pořád ještě smutným mementem starých časů. Ale i tento podnik čekají lepší zítřky.

„Zrovna mám na stole žádost o stavební povolení k rekonstrukci Zlechova. Nový majitel mu chce vrátit původní lesk,“ prozrazuje starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Mostkovice i Plumlov probouzejí kempy...

Novinky čekají i návštěvníky kempů. Není to nic, co by stálým hostům a pamětníkům vyrazilo dech, ale po letech bez rekreantů není moc z čeho brát. V autokempu, který patří obci Mostkovice, aspoň zbourali pět starých chatek a místo nich postavili tři nové.

„Jsou větší a odpovídají už současným trendům,“ libuje si starosta Mostkovic Jaroslav Peška. Jak dodává, obec kromě toho v kempu vybudovala další toalety, původní záchody na opačném konci také zrekonstruovala. A hlavně - po mnoha letech se návštěvníci do kempu dostanou po zbrusu nové silnici.

Generálku toalet má za sebou také autokemp Žralok, který patří městu Plumlov. Po sezoně přijdou na řadu i sprchy a umývárny.

„Kemp chceme napojit na hloubkovou kanalizaci. Do dvou let plánujeme taky zbourat všechny staré budovy sloužící jako zázemí kempu a na jejich místě vybudovat novou recepci a restauraci. Pak přijdou na řadu i chatky, které chceme vybavit sprchami a WC. Třicet let do nich nikdo neinvestoval a je to na nich znát,“ popisuje správce kempu Petr Piňos.

...a plánují spolu cyklostezku

Radnice v Plumlově a Mostkovicích chtějí také společně postavit kolem přehrady cyklostezku.

„Letos to ještě nebude. Připravujeme podklady pro žádost o územní rozhodnutí a stavební povolení. Záleží také na tom, zda dostaneme dotaci. Když vše dobře půjde, stavět bychom mohli příští rok,“ doufá plumlovský starosta Sušeň. Jeho kolega z Mostkovic Peška sní dokonce o propojení s Prostějovem.

„Jednou stoupnete v Prostějově na brusle a dojedete až ke Žraloku. To taky na přehradu přiláká další lidi,“ věří.

Všechny plány mají jednu podmínku - v přehradě se nesmí zhoršit voda. Loni měla po celou letní sezonu nejvyšší nebo jen mírně zhoršenou kvalitu. I letos vypadá zatím dobře.

„Voda zcela vyhovuje požadavkům stávající legislativy, je vhodná ke koupání,“ tvrdí Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Hygienici odebírají vzorky vody z přehrady každých čtrnáct dnů. Když nedávno zveřejnili nejnovější údaje, v tabulce pro letošní sezonu přibyla u Plumlovské přehrady ta nejlepší možná známka - další modrý smajlík.

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Další z rubriky

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Některé trofeje rozdal po válce dětem, říká praneteř zápasníka Frištenského

Zdenka Frištenská, praneteř slavného zápasníka a siláka Gustava Frištenského a...

Slavný zápasník Gustav Frištenský se narodil před 140 lety, přesto jeho praneteř věří, že je v jeho příběhu stále co...

Prostějov chrání hnízdící labutě, dostaly vlastní varovné dopravní značky

Labutí pár hnízdící na drozdovickém rybníku v Prostějově a vyvedená mláďata...

Na drozdovickém rybníku v Prostějově se i letos usídlil labutí pár. Aby mohl úspěšně vyvést svých osm mláďat, k tomu...

Najdete na iDNES.cz