Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Vyčištění Plumlovské přehrady stálo stovky milionů, fosfor do ní teče dál

  4:53
Po sedmi letech od nákladné revitalizace Plumlovské přehrady, při níž Povodí Moravy mimo jiné kompletně vybagrovalo dno, do nádrže stále teče znečištěná voda. Provizorní srážedla fosforu, která brání šíření jedovatých sinic, se stala trvalým řešením, zemědělci hnojení neomezili a řada obcí nad přehradou stále nemá kanalizace ani čističky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Lidmi kdysi vyhledávanou přehradu na přelomu století pohřbily jedovaté sinice, které se zde každý rok přemnožily. Tisíce turistů z Česka a zahraničí se tak přesunuly jinam. Nákladná revitalizace, v rámci které vznikly také mokřady nebo sedimentační nádrže také na Podhradském rybníku, Bidelci nebo na Čubernici, měla čistou vodu na Plumlov vrátit.

Zatím se to ale daří jen zčásti. Z polí a obcí nad přehradou totiž i sedm let po dokončení stamilionové revitalizace do nádrže stále teče fosfor, který je živnou půdou pro sinice. Povodí Moravy se ho na přítocích snaží likvidovat, ale pokud nepřeje počasí, stejně se sinice na Plumlově každý rok objeví znovu.

„Dávkování síranu železitého ve srážedlech fosforu představuje prozatímní opatření do doby, dokud okolní obce nedokončí výstavbu čističek odpadních vod a kanalizací. V tomto směru nastává pozvolné zlepšení, kdy došlo k odkanalizování obce Vícov a dalších místních částí Plumlova,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V budování funkčních kanalizací a čistíren odpadních vod je podle něho nutné pokračovat.

„Doplnit by to měly také komplexní pozemkové úpravy a správná zemědělská praxe,“ dodal.

Srážedla fosforu bránící přehradu už spolkla miliony

Z obcí nad přehradou, ze kterých do Plumlova teče voda, dosud stále nemá spolehlivou kanalizaci nebo čističku vod více než polovina. Například Vícov kanalizaci dokončil nedávno, stavbu čtyřkilometrového potrubí s více než dvěma stovkami přípojek má připravenou také Ohrozim a nyní zpracovává žádost o dotaci na fond životního prostředí.

„Projekt řeší výstavbu kanalizace a čističky odpadních vod, která má zajistit odvádění splaškových odpadních vod produkovaných v obci a jejich čištění. Vzhledem k výškovému uspořádání obce bude nutno odpadní vody zčásti přečerpávat. Stávající kanalizace bude využita pro odvod dešťových vod,“ potvrdila Adéla Skoupilová z odboru životního prostředí prostějovské radnice.

Čističky však dál vůbec nemají Lipová, Hrochov, Seč, Malé Hradisko, Hamry, Prostějovičky a Stínava. Například Malé Hradisko teprve připravuje změnu územního plánu a projekt.

„V současné době měníme způsob odvádění odpadních vod z obce. Protivanov nás už kapacitně nepřijme, takže budeme mít vlastní čistírnu. Projekt i uzemní plán budou trvat tak rok a půl až dva, pak může začít realizace,“ řekl starosta Malého Hradiska Marian Fiedler.

Olomoucký kraj v roce 2005 zřídil speciální Fond na výstavbu a obnovu vodohospodářské infrastruktury, ze kterého od roku 2006 obcím nad přehradou, Plumlovu, Protivanovu, Krumsínu a Vícovu, poskytl téměř 25 milionů korun. Kraj stejně jako ostatní obce podporuje srážedla fosforu.

„Konkrétně se jedná o čtyři srážecí stanice pro srážení fosforu umístěné na přítocích vodní nádrže Plumlov a s ní souvisejícího Podhradského rybníka,“ sdělila mluvčí kraje Eva Knajblová. Od roku 2013 na ně Povodí Moravy dalo necelý milion, kraj přes milion a obce v okolí přehrady včetně města Prostějova 1,3 milionu korun.

Ve vodě přitékající do přehrady je spousta fosforu

Samotný kraj však přiznává, že současný stav je dlouhodobě neudržitelný. Masivní investice totiž rychle mohou přijít vniveč.

„Sledování kvality vody na jednotlivých přítocích potvrzuje, že přitékající povrchová voda v současnosti obsahuje velké množství fosforu, který je základní živinou pro nežádoucí růst a masový rozvoj sinic,“ nastínila mluvčí kraje Knajblová.

„Napouštěním takto znečištěné vody do vodní nádrže Plumlov, Podhradského rybníka a rybníka Bidelec by došlo ke znehodnocení již dříve vynaložených finančních prostředků,“ dodala.

Letos je zatím voda v Plumlově na jedničce. Opakované měření hygieniků potvrdilo, že voda má první stupeň kvality a je vhodná ke koupání. Experti ovšem upozorňují, že se vše může rychle změnit.

„Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Chmelař.

„Vodní nádrž zůstává živým organismem, který se vyvíjí v závislosti na teplotě vody, velikosti přítoků i procesech, které se odehrávají v nádrži. Učiněná opatření fungují, ale rozvoji sinic v období sucha, horka a při znečištění přitékající vody nelze zabránit. Je to boj s přírodou,“ upozorňuje.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leopard prošel zkráceným testem na Libavé, armáda může používat jediný tank

Česká armáda schválila k používání německé tanky Leopard 2A4. Stroj uspěl ve všech šestnácti testovaných parametrech a...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Netopýrům září v pavilonu olomoucké zoo domovská obloha jižní polokoule

Neobvyklý pohled na exotickou noční oblohu se nově nabízí návštěvníkům v olomoucké zoologické zahradě na Svatém...

Náklaďáku se na Jesenicku za jízdy uvolnilo kolo a zasáhlo auto v protisměru

K nehodě, která mohla mít velmi vážné následky, vyjížděli policisté na severu Olomouckého kraje. Projíždějícímu...

Muž s nožem ubodal otce a napadl i matku, ta se snažila zranění utajit

Krveprolitím skončila hádka, která se strhla minulý týden ve čtvrtek v domě v Tovačově na Přerovsku. Třicetiletý muž...

Hladový pes uvázaný na řetězu v mrazu uhynul, manželům za to hrozí vězení

Několikaměsíční vězení hrozí manželům z Jesenicka, kteří jsou podle policie zodpovědní za nedávnou smrt svého psa. Toho...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK S AJ (28-38.000 Kč fix+provize)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...