Pila ve Ptení už vydělává, do konce roku chce být mezi pěti největšími

  10:44aktualizováno  10:44
Věřitelé pily Javořice z Ptení, která je od loňska v úpadku a na čas dokonce zastavila provoz, tento týden u Krajského soudu v Brně schválili její reorganizaci. Pro lidi ze západní části Prostějovska, kde je nouze o práci, to znamená šanci na nová místa. Pila už totiž zase vydělává a chce zvýšit výrobu.
Areál pily Javořice v Ptenském Dvorku na Prostějovsku (snímek z roku 2005).

Areál pily Javořice v Ptenském Dvorku na Prostějovsku (snímek z roku 2005). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Jsem rád, že věřitelé reorganizační plán odhlasovali, a jsem přesvědčen, že je to jediná možnost, jak se vyrovnat s minulostí a pokračovat dál," prohlásil ředitel pily Javořice Jan Vařeka.

Soudce Jan Kozák, který schůzi věřitelů vedl, doplnil, že plán na reorganizaci se začne uskutečňovat poté, co jej pravomocně schválí soud. To by mělo být do několika dnů.

Pila byla nejvýznamnějším zaměstnavatelem v západní části regionu, práci zde mělo asi tři sta lidí, často celé rodiny. Po krizi na trhu se dřevem šla do úpadku, zaměstnance musela propustit a zastavila provoz.

Pila se chce ještě letos vrátit mezi pět největších v zemi

Tehdy ji vlastnil koncern Ce Wood, v rámci insolvenčního řízení se však stoprocentním akcionářem stala společnost Pyrghos Lefkos. Na přelomu loňského a letošního roku podnik prošel "restartem" a v omezené míře začal opět fungovat.

Pila Javořice

Před úpadkem ročně zpracovávala přes půl milionu metrů krychlových dřeva a dosahovala ročního obratu více než 1,5 miliardy korun. Zaměstnávala kolem 300 lidí a patřila mezi nejvýznamnější firmy regionu. Na začátku letošního roku obnovila provoz, plánovaný objem výroby je 20 tisíc kubíků dřeva měsíčně. Pracuje tu 30 zaměstnanců.

V současné době jsou již veškeré technologie plně funkční a v uplynulých devíti měsících podnik nezaznamenal žádný větší výpadek.

Vařeka uvedl, že od začátku letošního roku firma postupně zvyšovala kapacitu až na současných dvanáct tisíc kubíků řeziva měsíčně. Nyní funguje v jedné denní směně a zaměstnává kolem třicítky lidí.

Na poslední čtvrtletí navíc plánuje výrobu na úrovni dvaceti tisíc kubíků, což by ji zařadilo mezi pět největších pil v zemi. "Při větším počtu směn má pila dostatečný prostor pro další navýšení kapacit," uvedl Vařeka.

Pila by mohla v okolí výrazně snížit nezaměstnanost

Firma musela v rámci úpadku projít zeštíhlením, i nadále počítá s prodejem movitého a nemovitého majetku. "Úspěšně jsme obnovili vztahy s dodavateli a odběrateli, které zpřetrhalo insolvenční řízení. Dokonce jsme si našli i nové odběratele," nastínil ředitel pily.

"Pevně doufáme, že reorganizaci úspěšně dotáhneme do konce, což by nás řadilo mezi jeden z mála velkých průmyslových podniků v zemi, kterému se to povedlo," dodal Vařeka. Firma nyní dluží 877 milionů korun.

Okolí pily by její zmrtvýchvstání velmi pomohlo. Na celém Prostějovsku je dnes bez práce 9,3 procenta lidí, na Konicku je to ještě o půl procenta víc. Zaměstnání zde nemá přes šest set lidí.

"V obcích v nejbližším okolí pily by nezaměstnanost po plném obnovení výroby mohla klesnout až o desítky procent. Pila byla nejvýznamnějším zaměstnavatelem v regionu a v dnešní době je každý investor velmi významný," podotkl Adolf Tomandl z Úřadu práce v Prostějově.

Nejčtenější

Bahno z polí i kroupy velikosti pingpongového míčku. Českem se prohnaly bouřky

V Hradčanech na Prostějovsku padaly kroupy o průměru tří centimetrů. (13....

Zatopené sklepy i rozlité menší toky měly na svědomí bouřky s přívalovými dešti, kroupy a nárazový vítr. Zasáhly...

Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých...

Autobus plný malých fotbalistů narazil do kamionu, zranilo se 18 lidí

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Na dálnici D35 u Litovle na Olomoucku naboural do kamionu autobus s více než dvěma desítkami malých fotbalistů ve věku...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Elitní český vědec se podle komise podílel na zmanipulování dat v článku

Ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity...

Univerzita Palackého utrpěla značný šrám na renomé. Elitní chemik Radek Zbořil se podle etické komise školy podílel na...

Další z rubriky

Dluhonice blokující dostavbu D1 už Babišovi nevěří, náhrady jim nezaručil

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš se v Poslanecké sněmovně vyjádřil k auditu...

Lidé z Dluhonic na kraji Přerova už nevěří, že se od premiéra Andreje Babiše dočkají slíbených kompenzací za to, že...

Olomoucký kraj koupil pozemek u heliportu, jímž ho developer držel v šachu

Mladého muže popálily v Haňovicích při čištění zahřátého motoru výpary...

Olomoucké hejtmanství koupilo za bezmála milion korun pozemek u heliportu krajské záchranné služby. Pruh půdy o rozloze...

Přežila války i revoluce, teď olomoucká Zora vyrábí 43 tisíc tun čokolády

Pohled na jednu z prvních „výrobních linek“ na sladkosti v olomoucké firmě...

Tento týden uplynulo 120 let od chvíle, kdy v Olomouci zahájila výrobu továrna na sladkosti, ze které je dnes jedna z...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz