Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Odstraňte nanonástřik ze škol, žádají rodiče žáků prostějovskou radnici

  17:37
Na 500 rodičů předškoláků i školáků podepsalo petici požadující odstranění speciálních nanonástřiků ve třídách školek a základních škol v Prostějově. Státní zdravotní ústav navíc zpochybnil znalecký posudek, který si nechala vypracovat radnice a který uvádí, že nanonástřiky byly opakovaně prověřeny.
Prostějov nechává v městských školách a školkách v rámci ochranných opatření...

Prostějov nechává v městských školách a školkách v rámci ochranných opatření proti koronaviru aplikovat speciální ochranný nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého. Na takto upravených površích nepřežijí mikroorganismy, tedy ani bakterie a viry. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Odstranění chemických postřiků ve školních budovách v Prostějově, zajištění odborné kontroly, odpovídající komunikaci s rodiči a vyvození osobní odpovědnosti primátora a jeho náměstka. To vše požaduje petice podepsaná téměř pěti stovkami prostějovských rodičů.

Vlnu kritiky vyvolala akce, při níž několik tamních mateřských a základních škol soukromá firma ošetřila oxidem titaničitým. Nanonástřiky měly být zbraní proti koronaviru.

Po ostré kritice expertů, části opozice a rodičů týkající se hlavně podle nich nedostatečně doložené zdravotní nezávadnosti však město celou akci zastavilo.

„Elektronickou petici podepsalo více než 470 lidí, odhadem mají více než čtyři stovky z nich bydliště v Prostějově a okolí. Za těmito lidmi lze předpokládat více než tisíc dětí, které navštěvují školy a školky v Prostějově,“ shrnul autor petice Jan Mochťák, který podpisy tento týden předal vedení radnice a zastupitelům.

Zpochybněný posudek

Město se ohání znaleckým posudkem znalce Vladimíra Procházky z Olomouce a argumentuje, že nanonástřiky byly v minulosti opakovaně prověřeny.

Posudek však na základě podnětu opozičního zastupitele Aleše Matyáška zpochybnil Státní zdravotní ústav.

„Znaleckým oborem Vladimíra Procházky je chemie, odvětví různá, specializace průmyslová toxikologie. Těžko zde hledat jakoukoliv vazbu či souvislost s posuzováním vlivů na zdraví a na hodnocení zdravotních rizik. Problematiku vlivu na zdraví řeší zcela jiné soudně-znalecké obory,“ uvedl vedoucí Národního referenčního centra Státního zdravotního ústavu Bohumil Kotlík.

Posudek je podle něho nepřesvědčivý. „Tvrzení nejsou nijak ověřena, doložena nebo diskutována na odborné úrovni. Z tohoto důvodu nelze akceptovat odpovědi, které představují pouze názor zpracovatele posudku vytvořený na základě zcela nedostatečných a jednostranných podkladů,“ konstatoval Kotlík.

Používání nanonástřiků ve školách koncem března nedoporučili ani děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo, prorektorka pro vědu a výzkum v oboru rizik nanomateriálů Vysoké školy báňské v Ostravě Jana Kukutschová a Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu.

Opoziční prostějovský zastupitel Martin Hájek před pár dny na znalce Procházku podal podnět na ministerstvo spravedlnosti.

„Považuji za nepřípustné, že vedení města Prostějova omlouvá potenciální riziko pro tisíce dětí na základě posudku znalce, který byl vyhotoven mimo obor jeho činnosti a v rozporu se základními principy činnosti znalců,“ vysvětlil svůj postup Hájek.

Znalec Procházka jakékoliv pochybení odmítá. Tvrdí, že specializace v oboru chemie, zaměření průmyslová toxikologie ho ke zpracování podobného posudku jednoznačně opravňuje.

„V životě bych si netroufl vypracovat posudek mimo svůj obor. Udělal jsem ho podle svých nejlepších znalostí a studia potřebných dokumentů. K dispozici jsme měl vše potřebné včetně bezpečnostního listu,“ ohradil se.

Patnáct otázek pro primátora

Prostějovská radnice tvrdí, že ji vedla snaha ochránit děti před nákazou koronavirem. Rozhodla se k tomu na základě mnoha referencí z jiných ošetřených objektů, budov ministerstva vnitra, škol, nemocnic i ordinací lékařů.

„Ošetření vnitřních prostor škol považujeme za provozní záležitost. S rodiči komunikují ředitelé škol a s veřejností město Prostějov. Nedovolujeme si zpochybnit závěry soudního znalce, které potvrzují nezávadnost nástřiků aplikovaných v našich školách. Neexistuje jediný materiál prokazující opak,“ prohlásila mluvčí radnice Jana Gáborová.

„V souvislosti s pokračující kampaní proti realizaci nanonástřiků a neustálým rozdmýcháváním obav rodičů z této technologie jednáme o možnosti kontroly stálosti již provedených nástřiků. Zdraví a bezpečí našich dětí, pro které jsme ošetření nanonástřiky realizovali, je pro nás to nejdůležitější. Znovu opakujeme, že jde a vždy šlo zejména o prevenci proti šíření viru a o ochranu dětí a žáků,“ potvrdila mluvčí.

Po vedení města nyní požaduje odpovědi také senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková, která na riziko nanonástřiků pro děti upozornila mezi prvními. Ta zaslala primátorovi 15 otázek ohledně nástřiků, mimo jiné požaduje informaci, zda si město ověřovalo zda nanonástřiky disponují řádnou certifikací.

  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Kamion na D1 prorazil svodidla a zřítil se z mostu, řidič v hořícím voze zemřel

Tragické následky měla dnes ráno nehoda na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku. Kamion zde prorazil svodidla, zřítil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

Autobus se studenty sjel do příkopu. Cestující rozbili okna, aby se dostali ven

Nehodou skončila u Rejchartic na Šumpersku jízda autobusu převážejícího studenty po zasněžené namrzlé silnici. Vůz sjel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc - Slovácko 1:1, zápas v bílé kulise nakonec vítěze nepoznal

Fotbalisté Slovácka nakonec na zasněženém Andrově stadionu remizovali se Sigmou Olomouc 1:1 a udrželi třetí místo v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Kraj musí počkat, stát si někdejší obří olomoucká kasárna ještě nechá

Proměna rozlehlé budovy Hanáckých kasáren v centru Olomouce se prozatím vzdálila. Rozhodnutí vlády přibrzdilo snahu...

Nemocnice otevřela nové centrum, pomůže při prevenci a udržování zdraví

V prostorách bývalé alergologie a klinické imunologie otevřela v úterý dopoledne Fakultní nemocnice Olomouc nové...

Kraj zdraží papírové jízdenky. Chce rychlejší odbavení a šetrnost

Papírové jízdenky v krajské dopravě Olomouckého kraje od Nového roku podraží. Zhruba patnáctiprocentní nárůst cen se...

Dítě nemohlo dostat hlavu ven ze záchodového prkénka, vysvobodili ho hasiči

S žádostí o pomoc se na profesionální hasiče v Litovli obrátila matka dvouletého chlapce. Jednalo se ovšem o netradiční...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...