„I když počty žadatelů o pěstounskou péči a takzvanou dlouhodobou pěstounskou péči v posledních dvou letech rostou, stále je vnímáme jako nedostatečné,“ konstatoval náměstek hejtmana pro sociální věci a záležitosti seniorů Martin Škurek (ANO).
Jako pěstounka pomáhá dětem třeba devětačtyřicetiletá žena z regionu. Stala se jí poté, kdy její děti odrostly a uvědomila si, že by se ještě ráda o někoho starala. Nejdříve krátkodobě a poté, co v její péči coby několikadenní miminko skončila i dnes již téměř dvouletá holčička, pouto bylo tak silné, že si loučení neuměla představit.
„A tak jsem se stala dlouhodobou pěstounkou a holčička u mě už zůstane. Vlastně jsem neztratila ani své první dítě, chlapečka mám stále ve své blízkosti a vím o něm,“ svěřuje se žena.
Pěstounů, jako je ona, již se o dítě starají dočasně, než se mu podaří najít náhradní rodinu, jsou v kraji aktuálně přes tři desítky. „V roce 2023 přibylo 15 osob a devět jich ukončilo činnost pěstouna na přechodnou dobu. Současně se pro tyto děti hledá trvalá pěstounská péče,“ přiblížila mluvčí hejtmanství Vladimíra Hacsiková.
Rok a půl nás testovali, ale na rozhodnutí jsme měli hodinu, říkají pěstouni |
Zatímco předloni našlo novou zprostředkovanou rodinu deset dětí do tří let, v uplynulém roce jich bylo již osmnáct.
„V evidenci osob vhodných stát se pěstouny máme aktuálně zařazeno 46 rodin. Mnohé z nich již pečují o přijaté dítě či děti a výhledově chtějí pomoci formou osobní péče ještě dalším. Kromě toho vedeme řízení o zařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny u 26 žádostí, z nichž 11 je přerušeno,“ shrnula Hacsiková.
Pěstounů sice přibylo, pořád je jich však málo
Lidé, které krajský úřad zařadil do evidence pěstounů, bývají zpravidla téměř okamžitě vytipováni pro konkrétní dítě, které potřebuje nový domov. „Proto k dnešnímu datu nemáme žádné volné pěstouny,“ odůvodnila.
I když se v posledních letech počty pěstounů zvyšují, stále je jich nedostatek. „Je proto nezbytné počty žadatelů v budoucím období navyšovat,“ zdůraznil náměstek Škurek.
„Již od roku 2021 průběžně prosazujeme aktivity podporující a propagující téma náhradního rodičovství. Současně oslovujeme širokou veřejnost s cílem zviditelnit nejen téma pěstounské péče na přechodnou dobu, ale také další formy náhradního rodičovství,“ doplnil.
Dárci pomohli zvelebit dětskou kliniku, čekající malí pacienti si mohou hrát |
Pěstouny pro děti úředníci vyhledávají v celém regionu, ale také při mezikrajské spolupráci, kdy se informace o žadatelích v evidenci pěstounů sdílejí napříč republikou.
„U nejmladšího věku je logicky snazší zajistit náhradní rodinnou péči než starším dětem, sourozeneckým skupinám nebo dětem s handicapem,“ podotkla Hacsiková s tím, že v uplynulém roce byl kraj úspěšný i v takzvaných individuálních náborech, kdy se podařilo najít nové žadatele i pro děti, které byly v evidenci delší dobu.
Výše zmíněná pěstounka z kraje svého rozhodnutí nelituje. „Právě naopak. Do budoucna jsem připravena poskytnout zázemí i dalšímu dítěti, byť třeba jen na přechodnou dobu. Ale slyšet dětský pláč mi rve srdce, takže pokud zvládnu pomoci, udělám to,“ svěřila se.
Olomoucký kraj aktuálně zřizuje také deset dětských domovů, ve kterých na konci října pobývalo 313 dětí starších tří let.