Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

  5:17
Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v Olomouckém kraji navíc velmi obtížně hledají kupce. Ovocnářství a zelinářství v regionu tak prochází velmi těžkým obdobím.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Na některých polích je třeba jen polovina běžné úrody, někde se nechytlo nic,“ uvedl ředitel společnosti Unisad Plus Pavel Vodseďálek.

Podobně je na tom Ovocnářství Eduard Kozák, jehož úrodu kromě sucha poškodili i škůdci nebo krupobití.

O něco lépe se daří zemědělské firmě Úsovsko v okrese Šumperk, která pěstuje jablka na rozloze téměř 150 hektarů a višně na 17 hektarech.

„Úhrny srážek pro ovoce jsou v tuto chvíli dostatečné. Máme případně i doplňkové závlahy. Pokud tedy dojde k suššímu období, jsme tomu schopni pomoci,“ konstatoval ředitel divize ovocnářství Úsovsko a místopředseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Michal Horáček.

O české ovoce není zájem

Ovocnáře ovšem více trápí jiné problémy. „I to malé množství ovoce, které vypěstujeme, ve výsledku neprodáme. Přes dvě třetiny všeho ovoce v Česku jde přes supermarkety a my, malí zemědělci, pro ně nejsme partneři,“ stěžuje si Kozák.

Jeho ovocnářství se rozkládá asi na padesáti hektarech v Lučicích a produkuje jablka, švestky nebo rybíz. Problém je v ceně, supermarketům se totiž vyplatí kupovat dotované a levnější ovoce ze zahraničí.

„Když velkoobchodníci vykupují červený rybíz za tři koruny na kilo, ale nás jen sklizeň a zchlazení stojí alespoň čtyři koruny, jsme už v tom bodě v minusu,“ popsal Kozák. „Kdo má monopol, ten zdražuje, a kdo nemá, ten tratí,“ dodal.

Před srovnatelnou situací stojí i Vodseďálek z firmy Unisad Plus, která produkuje hlavně švestky na ploše třiceti hektarů pár kilometrů od Mohelnice.

„Když jsou náklady na sklizeň šest korun za kilo a nedostanete zaplaceno alespoň dvanáct korun za kilo, tak na tom nevyděláte,“ zhodnotil nepříznivou situaci Vodseďálek a dodal, že levné švestky se nejčastěji dováží z Maďarska.

Pěstitele drtí konkurence sousedů

Problém je patrný i na prodeji jablek. „Česká jablka se prodávají velmi špatně. Sousedíme s Polskem, které má zemědělskou podporu od státu někde jinde, a jelikož teď nemůže vyvážet do Ruska, vyváží oni k nám,“ vysvětlil Kozák.

Podle místopředsedy Ovocnářské unie Moravy a Slezska Michala Horáčka je hlavní problém právě v nedostatečné podpoře státu. „Nejenže jiné státy Evropské unie dávají více dotací do zemědělství, ale mají obecně efektivnější pomoc v dobách krize,“ sdělil.

Důsledkem je právě odkup levnějšího ovoce ze zahraničí. „Takže místo toho, aby se dováželo ovoce od místního zemědělce, dováží se levněji často přes půl Evropy. Na nějakou ekologii a uhlíkovou stopu se očividně kašle,“ zlobí se Horáček.

Nákupní řetězce deformují místní trh

Problém se ale týká i zeleniny. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky mají nákupní řetězce velmi agresivní akční cenovou politiku, která deformuje místní trh s ovocem i zeleninou. Často se tak stává, že zelináři nemají komu prodat své produkty.

„Pro řetězce je rozhodující cena, což je pro malé pěstitele handicap. Mají také dva až tři stabilní dodavatele a nechtějí se ani zabývat nabídkami lokálních zelinářů,“ konstatoval Hanka.

Olomoucký kraj podle něj býval silně zelinářskou oblastí, dnes se tu ale pěstitelů zeleniny nachází málo.

„V celé Evropě funguje jakýsi národní patriotismus. Takřka všechny státy si uvědomují, jaké negativní důsledky má přerušení odběrů od místních zemědělců, takže přednostně odebírají od nich. U nás se taková politika neuplatňuje,“ posteskl si Hanka.

Příkladem může být Zemědělské družstvo Haňovice na Olomoucku, kde se asi na třech hektarech skleníků pěstují rajčata. „V podstatě za posledních šest let neustále proděláváme, přesto ale věříme, že se jednou dostaneme do kladných čísel,“ sdělil ředitel Zemědělského družstva Haňovice Petr Koukal.

Dodává však, že kvůli růstu cen energií družstvo nejspíš omezí zimní výsadbu rajčat. Zemědělci si myslí, že Čechům málokdy záleží na původu potravin. „Pokud je něco ve slevě, tak si to většina lidí koupí bez ohledu na to, odkud to pochází. To je taková nemoc Čechů,“ prohlásil Vodseďálek.

Ovocnáři zvažují nesklízet

Kombinace nízké kupní ceny a vysokých cen energií, nafty či hnojiv dostává spoustu sadařů do situace, kdy se jim ekonomicky nevyplatí úrodu sklízet.

„Zvažujeme, jestli ovoce vůbec budeme sklízet, aby nám výkupní ceny uhradily alespoň skladování a práci,“ sdělil Horáček s tím, že letos například společnost Úsovsko prodává hypermarketům kilogram jablek o dvě až tři koruny levněji než loni.

„Pokud se výrazně neposunou kupní ceny, tak to nemá smysl. Peněžně bychom na tom byli úplně stejně, ale takto si aspoň ušetříme práci,“ přidal Kozák.

Částečným řešením pro ovocnáře mohou být samosběry, ale to hlavně v případě malých sadů.

„Když máte třicet hektarů sadů a lidi si vysbírají ovoce na deseti, je to super. Pokud ale vlastníte stovky hektarů, tak vás těch deset sklizených moc nezachrání,“ dodal Kozák. O samosběr některého ovoce, například švestek, navíc vůbec není zájem.

Odbyt je nejistý, řetězce diktují nízké ceny

Problémy pěstitelů potvrzuje Michaela Navrátilová z Agrární komory Olomouckého kraje. Kromě výrazného růstu vstupních nákladů, nedostatku pracovníků nebo škůdců a chorob se producenti ovoce a zeleniny potýkají také s nejistým odbytem.

„Větší podniky dodávají své produkty převážně obchodním řetězcům. Ty mají v současné době takové postavení, že mohou diktovat podmínky, které jsou pro dodavatele nevýhodné,“ konstatovala Navrátilová.

V důsledku snahy podřídit se tlakům řetězců dochází k tomu, že je hospodaření pěstitelů ztrátové nebo vykazuje jen minimální zisk. „Pomáhají si sice tím, že se výrobu snaží dotovat z jiného odvětví zemědělství, ale dlouhodobě je tento systém neudržitelný,“ tvrdí Navrátilová.

Podle ní nemají čeští zemědělci šanci konkurovat lépe podporovaným zahraničním producentům, a to i přesto, že jejich produkty dosahují stejné kvality.

„Už i v našem kraji tedy začínají někteří pěstitelé ovoce či zeleniny reálně uvažovat o postupném snižování pěstování těchto citlivých komodit a jejich nahrazení jinými plodinami,“ dodala Navrátilová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Výstava fotografií v Olomouci nabízí pohled na jinou krajinu Sudet

Ještě tři týdny bude v olomouckém Vlastivědném muzeu k vidění výstava s názvem Sudety, světy v mlze, jejímž cílem je...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

Muž zmáčel strážníky vodní pistolí. Šikana, reagoval na hrozbu pokuty

Žert, ze kterého nakonec nebyla ani jedna ze stran pobavená, narušil ve čtvrtek pochůzku olomouckých strážníků ve...

Řeky jsou téměř bez vody a usychají lesy, počasí navíc nahrává i kůrovci

Ryby a obojživelníci v ohrožení, lidé si leckde musejí odpustit zalévání zahrádek vodou z řek, zákaz platí například...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...