Patnáctiletý Jakub Čech z Prostějova se na svůj věk pozoruhodným způsobem věnuje veřejnému životu ve městě, ve kterém žije.
Zajímá ho třeba roky plánovaná a zpochybňovaná přestavba středu města, která je nyní u soudu, bourání společenského centra a také jezdeckých kasáren. S dospělými členy opozice pravidelně na náměstí sbírá podpisy pod petice, které postup radnice kritizují, a angažuje se i na internetu.
Naposledy třeba zveřejnil výzvu, že s peticí proti bourání jezdeckých kasáren přijede na kole za zájemcem o podpis kamkoli v Prostějově.
„Když jsem se před lety dozvěděl, že se má bourat společenské centrum a místo něj tam bude obchoďák, nezdálo se mi to moudré. Tak jsem se začal zajímat o to, co se ve městě děje. Je to pro mě důležité, protože tady žiju a dotýká se mě to. Vzpomínám si, že už v deseti letech jsem sledoval například předvolební stojany na náměstí,“ vysvětluje Jakub Čech.
Podle zákona o svobodném přístupu k informacím proto nedávno požádal radnici o právní analýzu advokáta Tomáše Kotryse a důvodovou zprávu k usnesení rady města z poloviny letošního července.
Oba dokumenty se týkají problémů okolo přestavby centra Prostějova, kde má investor stavět obchodní galerii za miliardu korun. Prostějovský soud v květnu smlouvu mezi městem a investorem zrušil jako absolutně neplatnou.
Místo odpovědi chlapci úředníci „poučili“ rodiče
Odpovědi se však nedočkal. Úředníci místo toho napsali jeho rodičům.
„Nejdříve je nutné zkoumat svéprávnost osoby. Svéprávnost se nabývá až zletilostí. Podle občanského zákoníku je nutno udělit souhlas zákonných zástupců, neboť se nejedná o věc, kterou by mohla nezletilá osoba běžně vykonávat,“ napsala vedoucí oddělení informační služby na radnici Kateřina Kimlová.
To Jakuba Čecha rozzlobilo. Našel si nezávislé právníky a obrátil se na organizaci Otevřená společnost, která dodržování zákona o svobodném přístupu k informacím monitoruje.
„Uvedený postup je nesprávný, protože mohlo dojít ke zneužití osobních údajů zapsaných v matričních knihách, když dotyčná úřednice zjistila moje rodiče. Další problém vidím v samotném požadavku souhlasu rodičů s mojí žádostí. Dotyčná úřednice pochybila, když informace o mé žádosti poskytla třetím stranám. Dále bych chtěl uvést, že byl porušen zákon. Ve lhůtě do 15 dnů jsem od magistrátu neobdržel ani informaci, ani rozhodnutí o neposkytnutí informace,“ napsal Čech a oficiálně si stěžoval na Krajském úřadu v Olomouci.
Právo na informace je dané Ústavou
Zásadním problémem je navíc skutečnost, že Jakub Čech má podle olomouckého advokáta Martina Začala, kterého oslovila MF DNES, aby případ analyzoval, na požadované informace nezpochybnitelné právo zaručené Ústavou.
Podle Začala sice občanský zákoník stanoví z různých důvodů, jako je například ochrana nezletilého či třetích osob, hranici zletilosti, ale právo na informace v žádném případě nejde proti a ani nezakládá žádné další práva, omezení nebo povinnosti.
„Z judikatury Ústavního soudu jednoznačně vyplývá, že v případě pochybností je nutné se přiklonit k naplnění ústavního práva na informace,“ konstatoval advokát.
Radnice naopak tvrdí, že postupovala v souladu se zákonem. „Každá žádost je posuzována individuálně, ale principiálně vždy tak, aby byla zúřadována v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že žadatel podal stížnost na postup magistrátu, kterou prošetřuje Krajský úřad, nebudeme k případu poskytovat bližší komentáře,“ sdělila referentka mediální komunikace na radnici Anna Kajlíková.
Vedení magistrátu nicméně podle ní postup úředníků pečlivě prověří, a pokud se prokáže, že někdo pochybil, vyvodí z toho důsledky.
„Primátor města bude trvat na objasnění celé věci, protože v zájmu města je poskytovat občanům co nejširší spektrum informací,“ dodala.
„Vyrůstá generace, která se nebojí a umí se ptát“
Tvrzení, že radnice postupovala podle zákona, naopak odmítá manažer programu Právo na informace z Otevřené společnosti Adam Rut.
„Jakub požádal rodiče, ať souhlas nepodepisují. Kdyby přišel dotaz od dvouletého dítěte, asi by úvaha úřednice byla na místě. Ale patnáctiletý? Patnáctiletý Brit zpochybnil garance anonymity pro dárce spermatu, když na webu vypátral svého otce, patnáctiletý chlapec objevil novou planetu, patnáctiletý kluk objevil test, který dokáže odhalit Alzheimera. To Jakub pouze podal běžnou žádost,“ kroutí hlavou Rut.
„Papírově dospělí lidé se zkrátka často chovají jako král Ubu a potřebují ty mladší, často odvážnější a nezatížené mocenskými vztahy, aby je hlídali a přinášeli jim zpětnou vazbu. Po letech vládnutí matek a otců Ubu konečně vyrůstá generace, která se již nebojí a umí se ptát. Od dospělých jí pak bohatě stačí nearogantní a přímé odpovědi. Učme se od nich, aby Ubu nevstal z mrtvých,“ dodal s nadsázkou.
Z přístupu prostějovské radnice je hluboce zklamaný také advokát Začal. „Je to klasická úřednická a naprosto zbytečná obstrukce. Všichni bychom naopak měli být rádi, že jsou tady mladí lidé, kteří se zajímají o veřejné dění a měli bychom jim pomáhat,“ dodal.