Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

  11:26
Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách nepoměrně méně aut než nyní. Proporce 70. a 80. let minulého století se do současnosti vůbec nehodí, takže je třeba zasáhnout.

Olomouc, ulice Schweitzerova. Město Olomouc si nechalo zpracovat novou koncepci parkování, která by měla řešit i parkování na sídlištích. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvíce se nedostatek parkovacích míst projevuje na sídlištích krajského města hlavně večer a v noci, kdy řidiči nechávají auta na místech, kde to zákon nedovoluje: u přechodů, v zatáčkách nebo na chodnících.

Jedním ze zásadních navrhovaných opatření je rozčlenění území Olomouce do čtyř zón s odlišnými pravidly. Upřednostněni přitom budou lidé s trvalým pobytem.

„Situaci by mělo pomoci zlepšit zavedení zóny C v širším centru a rovněž navržená zóna D zahrnující sídliště. Tím vznikne větší pravděpodobnost pro zaparkování aut rezidentů v blízkosti bydliště,“ sdělil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta magistrátu.

17 tisíc míst, za něž se bude platit

K současným 2 500 parkovacích míst má přitom přibýt téměř 17 tisíc nových, za která se bude také platit.

Zřízení zóny D bude znamenat, že se na sídlištích bude platit v pracovní dny v době od 17 do 6 hodin ráno.

Jestliže opatření pomohou, bude velká část lidí ochotná na nová pravidla přistoupit. „Když se bavím s lidmi na sídlišti, říkají, že pokud budou mít možnost zaparkovat, rádi si nějakou korunu zaplatí. Ale chtějí mít jistotu, ať už v novém parkovacím domě, nebo na vytvořeném parkovišti,“ uvedl předseda komise z Nových Sadů Jaroslav Krátký.

Omezí se parkování dodávek

Místa na sídlištích mají uvolnit také dodávky, které jsou podle magistrátu problém a jejichž parkování hodlají představitelé města omezit.

„Některé obyvatele by mohla regulace přimět ke snížení počtu vozidel v domácnosti, kdy využívají soukromé i služební vozidlo. Předpokládáme, že část kapacit bude uvolněna vozidly osob, které v místě nemají trvalý pobyt. Zejména jde o studenty, kteří se po městě sice pohybují pěšky, na kole nebo MHD, ale jejich vozidlo je bezplatně zaparkované po celý týden před pronajatým domem,“ uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Podle nové koncepce by rezidenti za jedno auto ročně platili podle zóny, ve které bydlí a mají v ní trvalé bydliště.

Jednalo by se o sto korun na sídlištích až po dva tisíce korun v zónách A (pěší zóna) a B (historické centrum). Za druhé a další auto by pak rezident platil od 10 tisíc na sídlištích po 16 tisíc v zónách A a B.

„Cena deset tisíc korun ročně není přehnaná. Náklady na údržbu parkovacích míst na ulicích a parkovištích se pohybují mezi třemi až čtyřmi tisíci za rok. Tyto náklady platí každé město a pomyslně tak doplácí,“ podotkl předseda České parkovací asociace Petr Horský.

Fond mobility

Společně s novou parkovací politikou Olomouce vznikne i fond mobility, kam půjdou veškeré peníze vybrané na parkovném a pokutách. Radnice za ně bude hradit například výstavbu nových parkovacích míst.

K návrhu nové parkovací politiky budou mít lidé příležitost se vyjádřit na veřejných projednáváních 14. a 15. září. Už teď se mohou zájemci s návrhem seznámit na webové stránce spokojena.olomouc.eu.

Nová koncepce parkování počítá s tím, že lidé na olomouckých sídlištích sice budou za parkování platit, nebudou už však mít problém najít volné místo.

„Města často zvýhodňují lidi s trvalým pobytem“

Způsob řešení problematiky parkování by měl vycházet především z tvrdých dat, nikoliv pocitů, říká v rozhovoru předseda České parkovací asociace Petr Horský.

Lze říct, jaká parkovací strategie je nejvhodnější? Nejúčinnější?
Nikdy se nemůžeme dívat pouze na problematiku parkování. Vždy musíme tento fenomén řešit v kontextu mnoha jiných. V posledních deseti letech se parkovací politiky silně soustředily na preferenci svých obyvatel. A tak se parkovací zóny rozšiřují z center měst na jejich okraje do sídlištních aglomerací. Tady směřují zejména na skupinu obyvatel, kteří zde nejsou trvale hlášení k pobytu.

Na co města při nových konceptech parkování zapomínají?
Nejčastější chybou je tzv. pocitové řešení. Postup, kdy města vychází z pocitů a dojmů, případně doplněných o výběr nejčtenějších hitů ze sociálních médií. Správný postup by měl být založený na kvalitní dopravní a prostorové analýze. Na tvrdých faktech a datech. Mnoho parkovacích politik je orientováno na voliče a je v nich velice zvýhodněná skupina parkujících s trvalým pobytem v daném městě.

Olomouc chystá novou parkovací politiku, kdy chce rozšířit placené stání i na sídliště, druhé auto v rodině by podle návrhu mělo ročně za stání platit přes 10 tisíc korun. Je tohle podle vás správná cesta?
Ono je to poměrně lákavé, protože většina rodin má právě standardně jedno auto. O to více jsou vidět jednotlivci s více vozidly v rodině, služební vozy či dodávky. A tyto případy jsou častým cílem parkovacích politik. Je takto vytvářen tlak na občany, aby se přihlásili k trvalému pobytu v daném městě, což městům zvyšuje rozpočtové příjmy. Současně se těmito opatřeními omezují počty parkujících dodávek a případně i dalších vozů v rodinách. Vhodné je vždy mít připravenou odpověď na otázku: A kde mám teď parkovat? Pokud město najde na okrajích sídlišť plochy a vytvoří zde „záchytná“ parkoviště, pak si ušetří spoustu problémů, zejména mediálních. Současně město může říct: Víme, že existují nevyužívaná parkoviště. Proto je nutná kvalitní dopravní a prostorová analýza.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Za presumpci neviny dostal Zlámal pokutu: Vadí mi, že nás Skotové mají za rasisty

Zdeněk Zlámal, bývalý fotbalový brankář, jenž poslední tři roky působil v Heart of Midlothian, dostal od skotského...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Pád mocného muže ANO Faltýnka, který dirigoval dění ve Sněmovně

Jaroslav Faltýnek, jedna z dosud nejvlivnějších osob v hnutí ANO, přišel o pozici v čele poslaneckého klubu dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš má před sebou ještě práci, říká končící vykroužkovaný Pirát Pikal

Jediný představitel Pirátů zvolený před čtyřmi lety v Olomouckém kraji Vojtěch Pikal neobhájil svůj poslanecký post....

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Končící poslanci z Olomouckého kraje zamíří zpět do IT či na univerzitu

Sněmovnu po volbách opouští hned sedm poslanců z Olomouckého kraje. Někteří se chtějí vrátit k předchozímu zaměstnání,...

Muž po hádce najel autem do souseda, vadilo mu natírání dveří

Sedmapadesátiletý muž v Loučné nad Desnou nezvládl svůj vztek a po krátké hádce a strkanici úmyslně najel do souseda,...

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...