Stavba Palačovské spojky na Slovensko je o krok blíž, začne výkup pozemků

  5:53aktualizováno  5:53
Přes 15 let čekají obyvatelé Hranic a okolních obcí na Přerovsku na výstavbu silnice zvané Palačovská spojka. Ta má ulevit městu od záplavy kamionů. Spolu s nedokončenou dálnicí D1 je to jedna z nejočekávanějších staveb v regionu. Nyní vláda konečně uvolnila peníze na výkupy pozemků.
Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek).

Hranicemi projede až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava (ilustrační snímek). | foto: Josef VostárekMF DNES

Na Palačovskou spojku toužebně čekají kromě lidí z Hranicka třeba také v Novém Jičíně ležícím v sousedním Moravskoslezském kraji. Obě města může tato silnice zbavit tisíců kamionů, které tudy denně projíždějí směrem na Slovensko.

„Spojka by měla umožnit propojení severní mezinárodní dálniční a silniční trasy směr Ostrava se silniční komunikací obdobného významu ve směru Zlín-Slovensko,“ uvedla senátorka Jitka Seitlová, k níž kvůli nadměrné dopravní zátěži na vedlejších silnicích mířilo velké množství stížností obyvatel dotčených obcí.

„V současnosti zejména těžká kamionová doprava využívá k přejezdu mezi oběma směry technicky a bezpečnostně zcela nevyhovujících komunikací, zejména 2. a 3. třídy, které vedou několika obcemi a přes střed města Hranice,“ nastínila Seitlová.

V Hranicích například v ulicích, kudy jezdí tranzitní doprava směrem na Slovensko, projede podle posledního sčítání z roku 2010 až 12 tisíc automobilů za den, z toho až čtvrtinu tvoří těžká doprava.

„Palačovská spojka by ukončila ničení silnic, které nejsou na těžkou kamionovou dopravu stavěny, ale současně zrychlí a usnadní osobní i nákladní dopravu na významných mezinárodních trasách,“ vyzdvihla Seitlová.

Pokud půjde vše bez komplikací, bude spojka hotová za pět let

Spojka bude prakticky přeložkou silnice I/35, která nyní vede přes Černotín, Milotice nad Bečvou a Hustopeče nad Bečvou, na novou trasu. Ta povede od Lešné k Palačovu, kde se napojí na silnici I/48. O jejím vybudování se začalo jednat už před rokem 2000, silnice však stojí v pozadí jiných dopravních staveb.

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a...

Trasa takzvané Palačovské spojky, která má odklonit tranzitní dopravu a především kamiony z obcí Přerovska a Novojičínska. Pro zvětšení klikněte.

„Nelze vyloučit, že se na tomto stavu podílí její poloha v okrajové části na rozhraní tří krajů - Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského,“ podotkla senátorka Seitlová.

První dobrá zpráva přišla předloni, kdy byl u Valašského Meziříčí otevřen první úsek stavby. Nyní se začíná blížit i zbývající část.

„Na stavbu už je vydáno územní rozhodnutí o umístění. V rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic je pro rok 2016 vyčleněno 30 milionů korun na výkupy potřebných pozemků a dokumentaci pro stavební povolení, pro rok 2017 pak 20 milionů korun na inženýrskou činnost ve stavebním řízení a zadávací dokumentaci stavby,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„O zahájení prací lze teoreticky uvažovat v roce 2018, nicméně k dalšímu postupu přípravy jsou stěžejní výkupy pozemků, se kterými se začne v roce 2016,“ doplnila Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnici a dálnic, které je investorem celé akce.

Stavba má trvat tři roky. Pokud tedy půjde vše bez komplikací, může být silnice hotová v roce 2021. Například hranický starosta Jiří Kudláček se domnívá, že výkup pozemků by mohl být snazší, než tomu bylo u některých dřívějších staveb, a to díky novele zákona, která umožňuje nabízet majitelům vyšší ceny.

„To často bývalo kamenem úrazu, zvláště neochota některých majitelů pozemky prodat,“ podotkl letos v létě hranický starosta.

Kromě pětikilometrové silnice vznikne i středisko údržby

K urychlení výstavby by měla napomoci i neformální pracovní skupina, jejíchž schůzek se mají pravidelně účastnit starostové, zástupci krajů, senátoři tří volebních obvodů a zástupci institucí, které mají stavbu na starosti.

„Skupina by měla pomoci posunout povědomí o naléhavosti vybudování Palačovské spojky a podpořit urychlení její realizace,“ vysvětlila senátorka Seitlová.

Palačovská spojka bude dlouhá 4,9 kilometru, povede od Lešné a poblíž Palačova se napojí na stávající silnici I/48 mezi Bělotínem a Novým Jičínem.

„Díky tomu bude možné stáhnout dopravu z nevyhovující silnice I/35 v úseku z Hranic do Valašského Meziříčí a ze silnice I/57 v úseku Valašské Meziříčí - Nový Jičín na moderní čtyřpruhové silniční úseky a ulehčí se obestavěnému území, kterým dnes obě zmíněné silnice prochází. Tyto úseky se převedou do sítě silnic nižší třídy,“ přiblížila mluvčí ŘSD Ledvinová.

Součástí výstavby bude i přeložka silnice R48 v délce 3,7 km v úseku Dub-Palačov a vybudování Střediska správy a údržby rychlostních silnic v Porubě.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

VIDEO: Záchrana lyžařů z lanovky v areálu Filipovice, pomáhal i vrtulník

Kvůli technické závadě se zastavila lanovka ve Filipovicích na Jesenicku (16....

Desítky lyžařů zachránili ze stojící lanovky ve skiareálu Filipovice na Jesenicku hasiči, horští záchranáři, policisté...

Najdete na iDNES.cz