Olomouc vymění lampy, mohly by to být před lety zamítnuté „plácačky“

  13:26aktualizováno  13:26
Olomoucká radnice rozhoduje o nové podobě lamp na Horním náměstí. Chce vyměnit ty stávající, které nesvítí. Po 12 letech by tak nyní mohly vyhrát "plácačky", které byly součástí návrhu na rekonstrukci náměstí, ale odmítli je památkáři.

Horní náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedle lamp, které navrhlo město a které mají ladit s těmi na nově opraveném Dolním náměstí, se tak do hry po mnoha letech vrací i takzvané "plácačky", které při opravě náměstí před 12 lety navrhovali architekti.

Přitom ještě před měsícem to vypadalo, že olomoucká radnice už má své lampy na Horní náměstí vybrané a "plácačky" nemají mnoho šancí. Informaci jako první přinesl Olomoucký deník.

"Je to nadějné, vypadá to tak, že na ´plácačky´ by mohlo dojít ještě letos," pochvaluje si jeden z architektů Jan Šépka.

Lampy Thorn osvětlovaly Horní náměstí do poloviny září 2014, kdy je nechala...
Navrhovaná podoba lamp na Horním náměstí v Olomouci, tak zvaná plácačka.

Stávající nesvítící lampy (vlevo) by mohly brzy na olomouckém Horním náměstí nahradit tak zvané plácačky (vpravo).

"Sešel jsem se s primátorem a jeho náměstkem Martinem Majorem a shodli jsme se na tom, že proti našim lampám nic nemají. Pokud tedy projdou radou, mohly by se po letech na Horním náměstí konečně objevit," dodává.

K plánům se podle olomouckého primátora Martina Novotného však musí vyjádřit i památkáři.

"V září bychom pak už chtěli vědět, jak to vypadá z hlediska všech posudků. V polovině léta by měly začít svítit lampy na Dolním náměstí, tak uvidíme, jak se podaří prostor osvětlit tam," říká Novotný.

Nejdůležitější podle něj pro radnici je, aby světla opravdu svítila a neopakovala se tma, která na náměstí panuje v nočních hodinách nyní.

"To nejhorší, co si dokážu představit a co by znamenalo doslova smrt, by bylo, že bychom světla vyměnili i přes nějaké neshody a nakonec by se ukázalo, že náměstí osvětlit nedokážou," vysvětluje.

Šance, že "plácačky" nezůstanou jen na papíře, ale zhmotní se přímo v historickém centru Olomouce, vidí primátor tak půl na půl.

"Možná je to 60 ku 40. Šance je to určitě velká, ale nejprve o tom budeme jednat. Mně i náměstkovi Majorovi se líbí, líbit se ale musí i ostatním členům rady. V záloze však máme i druhý typ lampy, který jsme vybrali společně s lampami na Dolním náměstí," upozorňuje Novotný s tím, že radní v tuto chvíli vše důkladně promýšlí.

I přesto, že nic není ještě dohodnuto, vidí Jan Šépka vůli ze strany města k dokončení návrhu. "Mohli bychom to celé po dvanácti letech konečně dotáhnout do konce," věří.

Tehdejší odpůrci lamp o nich nyní rozhodovat nebudou

Architekt se už sešel také s památkáři, kteří původně návrh smetli ze stolu. "Popovídali jsme si o všem, co dosud proběhlo, a předal jsem jim všechny dokumenty," řekl Šépka, který pevně věří, že by jimi navržené lampy mohly dostat tento rok druhou šanci.

"Tehdy náš návrh rozporoval bývalý ředitel památkového ústavu a jedna úřednice z ministerstva kultury.

Nic z toho, co napadali, se však nepotvrdilo. Nyní jsme se s památkáři dohodli, že navážou na práci tam, kde před lety skončila, veškeré potřebné podklady mají už z minulosti," dodává.

"Plácačky" podle něj mají kromě dobrého osvětlení i uměleckou hodnotu na rozdíl od druhého typu lampy, který vybrala radnice a který jde s favoritem architektů do přímého souboje o místo na náměstí.

"Nebráníme se výměně světel, ale rozhodně bychom se rádi vrátili k původnímu návrhu. Šlo by nakonec o dokomponování konceptu náměstí, umístění světel má hlubší význam," vysvětlil již dříve architekt.

Dodal také, že lampy vybrané radnicí už viděl. "Jde o standardní design, který se mi příliš nezamlouvá. Horní náměstí by si kvůli své historické hodnotě zasloužilo nějaký lepší kus, který bude lépe zapadat," míní Šépka.

Podle něj by navíc nemělo dojít k tomu, aby na Horním i Dolním náměstí byl stejný mobiliář. "Historický vývoj obou náměstí byl jiný. Zatímco Horní sloužilo ke shromažďování a reprezentaci města, Dolní bylo vždy tržištěm. Bylo by tak chybou to nyní scelovat a pořídit sem stejné lampy," vysvětlil Šépka.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Ukradl jsem ten nápad přírodě, říká vynálezce včelího úlu hubícího roztoče

Vynálezce termosolárního úlu Roman Linhart. Úl dokáže řízeným ohřevem zahubit...

Se svým termosolárním úlem se Roman Linhart snaží o malou revoluci v chovu včel. Pomocí regulovaného ohřívání se jeho...

Boj o krevní plazmu. O dárce se v šumperské nemocnici přetahují dvě centra

Ilustrační snímek

V neobvyklé pozici se ocitli dárci plazmy v šumperské nemocnici. Od pátku zde totiž fungují hned dvě odběrová centra....

Cestování vlakem z Olomouce do Šumperka zkomplikuje výluka

Začíná výluka na trati Jaroměř - Hradec Králové (18.4.2016).

Na přestupování do náhradních autobusů a pak třeba také zpět do vlaků se musejí připravit lidé, kteří jezdí po trati...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz