Nový způsob operace provedl ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) tým vedený Marošem Bérešem.
„Jsem moc rád, že jsme tuto techniku ve spolupráci se společností Arthrex uvedli do praxe i na našem pracovišti. Má významné uplatnění v léčbě defektů chrupavky. Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy,“ vysvětlil ortoped Béreš.
Zákrok je většinou veden artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy. Díky takzvanému miniinvazivnímu přístupu se pacienti zotavují rychleji a s menšími bolestmi.
„Chceme nabídnout ty nejmodernější postupy a co nejefektivnější řešení obtíží. Metoda AutoCart znamená posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na ‚vyhojení‘ chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti,“ uvedl přednosta Ortopedické kliniky FNOL Jiří Gallo.
Operace je vhodná zejména pro mladší a aktivní pacienty, kteří mají ohraničené poškození chrupavky. „Optimálně v rozsahu do čtyř centimetrů čtverečních. Podmínkou je zachovalá a dostatečně vysoká chrupavka v okolí defektu, tudíž není indikována u artrotických kloubů,“ popsal ortoped.
Samotný výkon trvá zhruba hodinu. „Poté následuje dočasná imobilizace ortézou a chůze o berlích, na kterou navazuje rehabilitace. Pacienti se mohou postupně vracet k běžným aktivitám, a dokonce i ke sportu, plná zátěž se však obvykle doporučuje až po šesti měsících,“ naznačil lékař.
Na tuto speciální terapii se mohu nemocní do FNOL objednat. „Pacienti, kteří mají poškozenou chrupavku a splňují kritéria, se můžou objednat ke konzultaci na Ortopedickou kliniku FNOL do specializované poradny,“ naznačil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
„Odborníci jsou schopni zvážit indikaci, případně doplnit potřebná vyšetření a při optimálním nálezu naplánovat tuto operaci,“ doplnil mluvčí.