Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Na rychlé zalátání děravých cest po zimě jde v Olomouckém kraji 81 milionů

  4:52
Extrémně vysoké náklady na zimní údržbu za leden a únor a výrazně víc rozbitých silnic hlásí na konci zimy silničáři z Olomouckého kraje. Některé úseky se dostaly prakticky až na hranici sjízdnosti.

Leden a únor byly zimní měsíce se vším všudy – hodně sněhu, teplotní výkyvy, střídání oblev a mrazů. Takové počasí kromě vysokých nákladů na údržbu rychle a ve velké míře poškodilo vozovky. Odstraňování nejhorších výtluků přijde na desítky milionů. To jsou ale pouze provizorní vysprávky.

Například v okresech Jeseník a Šumperk jsou rozbité silnice v Hrabišíně na Šumpersku, mezi Libinou a Oskavou nebo z Hanušovic na hranici Olomouckého a Pardubického kraje.

„Ta silnice je zralá na generálku už roky, ale za tuto zimu se situace ještě výrazně zhoršila,“ říká starosta Hanušovic Marek Kostka. Město se snaží přimět kraj, aby dal peníze na celkovou rekonstrukci, lidé se však zatím nedočkali.

„Je zajímavé, že navazující úsek v Pardubickém kraji je opravený. Když tam člověk jede, tak jako by byl najednou v jiném světě,“ komentoval to hanušovický starosta.

Místní řidiči jsou z rozbitého úseku naštvaní i kvůli tomu, že po jiné blízké silnici vůbec jezdit nemohou. Cesta z Hanušovic na Bohdíkov, kterou denně využívají tisíce aut, totiž musela být kvůli sesouvání svahu dočasně uzavřena.

25. března 2021

Na Jesenicku je nejvíc rozbitá silnice z Lipové na Ramzovou v úseku dlouhém přes jeden kilometr, v okrese Olomouc je pak nejvíc výtluků na silnici III/4451 z Dlouhé Loučky do osady Křivá po hranice s Moravskoslezským krajem.

„Jedním slovem je to katastrofa, tankodrom. Silnice je po končící zimě zralá na zavření. Je mi léto lidí z osady Křivá, kteří tudy musí jezdit do práce,“ komentuje situaci starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček. Obec tlačí na kraj i krajskou správu silnic už roky, zatím bez výsledku.

Na Prostějovsku je ve velmi špatném stavu silnice přes ohrozimský kopec. Je na ní spousta děr, což z úseku, který svádí k rychlé jízdě, dělá extrémně nebezpečné místo.

Kompletně rozbitá je i silnice mezi Citovem a Císařovem na Přerovsku, na kterou upozorňuje i server vymoly.cz – podle něj je povrch zvlněný natolik, že auta často zavadí spodkem o hrby na cestě.

Rozbité jsou stovky kilometrů cest

Pokračovat by se přitom dalo téměř donekonečna. Rozbitých silnic je totiž po končící zimě výrazně víc než v předchozích letech a celkem jde o stovky kilometrů.

Olomoučtí silničáři na výtlucích pracují už od začátku roku. „V omezeném rozsahu provádíme vysprávky nebezpečných výtluků studenou asfaltovou směsí, kterou lze použít i během nízkých teplot, případně s využitím recyklátu,“ sdělil provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje Tomáš Vaida.

„Vysprávky klasickými technologiemi oprav s použitím kvalitních asfaltových směsí, případně drceným kamenivem spojeným asfaltovou emulzí, lze využít až za vhodných klimatickým podmínek,“ dodal.

Podle jeho slov je navíc potřeba přestavět mechanizaci ze zimní na letní údržbu a hlavně je potřeba vyčkat na spuštění obaloven v regionu, vyrábějících obalovanou asfaltovou směs.

„Ty se rozjíždějí obvykle během dubna,“ vysvětlil Vaida.

„Na vysprávky silnic je letos v rozpočtu vyčleněno 81 milionů korun, což je o pět milionů více než loni,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. Starostové se však shodují, že na vysprávky nejvíc rozbitých cest by byl potřeba minimálně několikanásobek této částky.

Údržba silnic byla letos o čtvrtinu nákladnější

Značně se letošní zima prodražila i při běžné údržbě silnic. „V lednu 2021 činily náklady na zimní údržbu 48,9 milionu korun. Přitom pětiletý průměr za roky 2016 až 2020 za měsíc leden je 39,4 milionu korun,“ informoval Vaida.

Únorové náklady na zimní údržbu v regionu pak podle něj činily 43,8 milionu korun, což je téměř dvojnásobek únorového průměru za předchozích pět let.

„Sezona 2020/21 nás zatím bez měsíce března stála 169,2 milionu korun. Pokud bude březen v průměrných číslech, dostanou se náklady na zimní údržbu ke 200 milionům,“ podotkl provozní náměstek krajské správy silnic.

Průměr od sezony 2013/2014 je 155,7 milionu za sezonu. „Měsíce leden a únor byly zdaleka nejnáročnější, zejména kvůli vytrvalému působení zimního počasí na větším území kraje, včetně nižších poloh. Navíc kromě sněžení a silného větru často komplikoval dopravu namrzající déšť při teplotách pod bodem mrazu nebo namrzající mlhy,“ popsal Vaida.

Sezona 2020/21 je i bez výsledků za březen nejnáročnější za osm let na posypové materiály. Silničáři v regionu spotřebovali 14 541 tun soli, což je nejvíc za osm let. Spotřeba štěrku je průměrná.

„Z toho je patrné, že rozdíl je především v odstraňování následků zimního počasí na silnicích v nižších nadmořských výškách, kde je hlavním posypovým materiálem sůl,“ vysvětlil Vaida.

  • Nejčtenější

V tisíc let starém hrobě objeveném při hloubení bazénu ležel teenager

V hrobě, který minulý týden náhodou objevil obyvatel Kralic na Hané při kopání jámy pro bazén v zahradě, ležel podle...

Muž se pustil do kopání bazénu, v zahradě narazil na lidské ostatky

Tisíc let starý hrob vydržel na zahradě rodinného domu v Tyršově ulici v Kralicích na Hané do pandemie koronaviru. Když...

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i...

Černé stavby rázem legální. Prostějov jde na ruku vyvoleným, tvrdí architekti

Premium Připravované změny územního plánu Prostějova by podle architektů ze spolku Prostor Prostějov mohly legalizovat některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu následoval navigaci na cyklostezku, rozjezdil okraje a zapadl

Řidič kamionu mířící do firmy sídlící v Mikulovicích na Jesenicku poničil těžkou nákladní soupravou cyklostezku. Stalo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Přistižený zloděj zmlátil majitele domu, na útěku ještě sebral mobil

Přistiženého zloděje, který pěstmi a kopanci zaútočil na majitele domu, hledají policisté z Přerovska. O pomoc při...

Vyřazené hasičské hadice zabaví zvířata v olomoucké zoo

Pětatřicet kusů hasičských hadic přivezli hasiči do olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Vysloužilé hadice na vodu využijí...

Řidič kamionu následoval navigaci na cyklostezku, rozjezdil okraje a zapadl

Řidič kamionu mířící do firmy sídlící v Mikulovicích na Jesenicku poničil těžkou nákladní soupravou cyklostezku. Stalo...

Vakcín je málo, očkovací centrum na olomouckém výstavišti nejspíš nebude

Více než 40 tisíc lidí nad 65 let z Olomouckého kraje se nově může přidávat k registraci na očkování proti covidu-19. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR (AŽ 80 000 KČ/MĚS)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...