Plumlov se vody zase nedočkal, napouštění začne až v srpnu

  14:49aktualizováno  14:49
Termín napouštění Plumlovské přehrady se opět posunul, tentokrát na začátek srpna. Vodohospodáře zdržely nedávné přívalové deště i dubnový sníh, nestačili proto dokončit všechny práce. Obce v okolí se tak nyní pomalu loučí s letošní turistickou sezonou.

Plumlovská přehrada se po téměř třech letech od vypuštění opět začala plnit vodou. Zatím jde ale jen o výsledek dešťů, samotné napouštění ještě nezačalo. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Napouštění se opravdu zdrželo, nově počítáme s termínem na začátku srpna. Důvody, proč k tomu došlo, jsou dva. Prvním je počasí - práce na návodním líci ztížil dubnový sníh i nedávné přívalové deště. Tím druhým je zpožděná instalace srážedel fosforu na přítocích do přehrady. Ta by se měla ve zkušebním provozu rozběhnout příští týden,“ vypočítala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Právě srážedla fosforu jsou pro přehradu jedním z nejdůležitějších prvků, bez nichž se zatím neobejde.

Aby totiž měla celá akce očisty nádrže smysl, měly by mít všechny obce nad přehradou hotovou kanalizaci, aby se do vody přitékající do přehrady nedostával fosfor. To se ale zatím nepodařilo splnit, a tak je potřeba na přítocích rozmístit cisterny, které do vody budou vypouštět síran železitý.

"Vysráží fosfor do takové podoby, ve které už pak není živinou pro sinice. Srážedla se síranem se nám osvědčila třeba na Brněnské přehradě, kde je nyní nejčistější voda za poslední desítky let," nastínila již dříve Tomíčková.

Zároveň bude koncem tohoto týdne navezený do Plumlova obojživelný stroj na sekání dna přehrady. "Začne pracovat příští týden. Původně mělo sečení zavodněného dna nastat už dříve, ale stroj byl zapůjčen v povodněmi postižených oblastech. Proto se termín sečení protáhl," vysvětlila mluvčí Povodí.

Koupat už se dá, místy jsou i dva metry vody

Okolní obce se tak pomalu loučí s letošní slibovanou turistickou sezonou.

"Některé podniky byly tři roky zavřené a už se připravují na to, že by letos chtěly otevřít. Cestovní ruch by tady mohl začít fungovat aspoň trochu jako dřív," doufal ještě před měsícem starosta Plumlova Adolf Sušeň. Nyní je smířený s tím, že opravdová turistická sezona začne až příští rok.

Podle vodohospodářů se ale lidé v přehradě, v níž stojí alespoň dešťová voda, koupat už nyní mohou. "Kvalita vody je dobrá a v nejhlubším místě má dva metry. Když si lidé přijdou k vodě lehnout a okoupat se, nikdo je vyhánět nebude. Jen na hráz nesmí, ta je pořád staveništěm," dodala Tomíčková.

"Neviděl jsem, že by se tam někdo koupal. Je tam hodně rostlin, v tom se moc koupat nedá. Až to odstraní, bude to lepší," vysvětluje Sušeň.

Zdržení termínu napouštění ho nepřekvapilo. "My počítáme spíše se zářím než srpnem, tak uvidíme, jak to nakonec vodohospodáři stihnou," řekl starosta.

V kempech si vypomáhají doprovodným programem

Loňský rok byl podle něj z hlediska turistů lepší alespoň v tom, že byl napuštěný Podhradský rybník. Letos není ani to, rybník se totiž musel částečně vypustit kvůli závadě na hrázi. Samotný Plumlov provozuje u přehrady kemp.

"Každou chvíli někdo volá a ptá se, jestli už máme v Plumlovské přehradě vodu. A když řekneme, že pořád ne, tak moc zájem nemají. Přece jen třeba pro děti je voda hlavním lákadlem," je přesvědčený Sušeň.

Návštěvnost kempu tak zachraňují alespoň doprovodným programem. "Lidé se k nám sjíždějí hlavně o víkendu, kdy se tu konají nejrůznější akce. V tu dobu se kemp vždycky alespoň na chvíli zaplní," uzavírá starosta.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

O polovinu více mrtvých. Loňský rok byl na silnicích v kraji tragický

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Výrazný nárůst počtu mrtvých přinesl podle policejních statistik loňský rok na silnicích v Olomouckém kraji. Podepsalo...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ ZAKAZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz