Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Nepůjčují si na dárky, přesto mají dluhy. Přibývá jich, říká náměstek hejtmana

  5:40
Místo domova seniorů by často stačila domácí péče, domnívá se náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek, který chce změnit sociální služby. S uprchlickou vlnou, ale také se zdražováním a problémy s finančním zajištěním se totiž musely potýkat i sociální služby v kraji.

Naměstek hejtmana Ivo Slavotínek (Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj) | foto: Filip Fojtík, MAFRA, Filip Fojtík,  MAFRA

Situace kolem uprchlíků se dlouho zdála být relativně klidná, v létě se ale v Přerově desítky Romů dožadovaly před policejní služebnou prověření případu, kdy měly ukrajinské děti ohrožovat ty romské nožem. Vyšetřování to však nepotvrdilo. Uskutečnila se kvůli tomu jednání, jichž se účastnili i zástupci krajského úřadu. Jak to celé zpětně hodnotíte?
Vypadá to na vyvolávání interetnického napětí. Policie nevypátrala, že by někdo vytáhl nůž. Do brněnského incidentu žádné napětí mezi Romy a Ukrajinci nebylo. Vzniklo ale snadno, neboť ho někdo významně zveličil. Od té doby se to veze. Daleko přísněji bych trestal původce takového napětí, často pocházející z extrémního politického sektoru.

Od dubna přešla Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU) pod ministerstvo vnitra. Příliv uprchlíků postupně opadl, na co se teď kraj zaměřuje?
V tuto chvíli naše práce spočívá především v integračních a adaptačních strategiích. Protože od 1. července skončila plošná podpora ubytování běženců a byla zúžena pouze na takzvané zranitelné skupiny. To znamenalo přeubytování obrovského množství lidí. Obavy, že přes noc ztratí ubytování a před KACPU budou dlouhé fronty, se naštěstí nenaplnily. Byly to jednotky případů, které se podařilo poměrně rychle vyřešit. Kraj nyní zprostředkovává ubytování zhruba dvěma tisícům běženců z celkového počtu asi dvanácti tisíc s udělenou dočasnou ochranou.

Jak to po roce a půl vypadá s integrací válečných uprchlíků?
Můj pocit z průběhu zvládání migrační vlny z Ukrajiny je velmi dobrý. Myslím, že naprostá většina obyvatel kraje i České republiky to má stejně, pokud si odpovídá upřímně a pravdivě, že prakticky žádné problémy nevnímáme. Protože přicházejí lidé z nám blízkého kulturního okruhu, s podobným historickým, kulturním a duchovním zázemím. Pokud někteří z nich projeví zájem se tu trvale usadit, už ve druhé generaci nepoznáme, že nejsou odtud.

Naplnila se očekávání spojená s posílením ekonomiky?
Na trhu práce firmám dál chybí pracovníci, takže to není tak významné, jak bychom si přáli. Holt jsou tu matky s dětmi nebo rodiči a jsou pak příkladem sendvičové generace, kdy musejí pečovat o obě strany a nemohou tolik pracovat. Jakmile se rodiny znovu scelí, tedy až se k ženám s dětmi budou moct vrátit třeba manželé, otevře se jim větší možnost být ekonomicky aktivní.

Není potíž s uznáváním vzdělání a kvalifikací?
Je to problém české byrokracie, třeba Poláci byli daleko flexibilnější. Uznávání zahraničního vzdělání považuji za velkou komplikaci, protože například v sociálních službách a ve zdravotnictví bychom potřebovali spoustu středního personálu. Koneckonců kraj zřizuje 26 poskytovatelů sociálních služeb, velkou část z nich pobytových. Samozřejmě pacienti se chtějí s ošetřujícím zdravotníkem domluvit, čili je i třeba zintenzivnit jazykovou přípravu. Snažíme se tedy budovat kapacity vzdělávání.

Kraj poskytuje i poradenské služby. Má to konkrétní efekt?
Společnosti se poradenství a prevence velmi vyplácí. Nejdražší je totiž nechat lidi setrvávat v sociálních systémech. Máme například podnět Agentury pro sociální začleňování, abychom posílili dluhové poradenství. Jednám v krajské radě o peníze na podporu dluhových poraden, neboť tam cítíme, že nás tlačí bota.

Změnil se nějak původ dluhů?
Zatímco před covidem, kdy rostla ekonomika, šlo často o dluhy, jež pramenily z nezodpovědného chování, dnes přibývá lidí, kteří se do dluhové pasti dostanou, aniž by půjčovali na dárky či dovolenou. Jsou zodpovědní, jen nejsou schopní zaplatit své životní náklady. Pomoc však samozřejmě poskytujeme všem bez ohledu na příčiny dluhu.

Péče od 7.00 do 20.00 sedm dní v týdnu

Sociální služby loni upozorňovaly, že chybějí peníze. Jak dopadlo financování letos?
Musím říct, že přes všechna mračna na rozpočtovém nebi v posledních dvou letech, kdy jsme loni v létě ani netušili, zda vůbec nakoupíme energie, nakonec financování organizací poskytujících sociální služby dopadlo výrazně nad očekávání. Všechny požadavky byly až na malé výjimky uspokojeny na sto procent.

Kraj roky usiluje o to, aby lidé s postižením už nebydleli v ústavech, jako jsou Nové Zámky u Litovle, ale žili v bytech či domech. Kdy by to mohlo být dokončeno?
Pracujeme s letopočtem 2035, ale je to složitý proces. Je to i společensky náročné téma, teď mluvím konkrétně o transformaci pobytových sociálních služeb pro klienty s kombinovaným postižením. Protože všichni fandí tomu, aby se humanizovalo v sociálních službách, pokud to ale nebude vedle jejich dvorku, jak se obrazně říká. Zaplaťpánbůh už máme řadu příkladů dobré praxe, na nichž lze demonstrovat, že soužití je pak prakticky idylické.

Co klienti, pookřejí v novém prostředí?
Významně. Je to vidět na zdravotním stavu, duševním zdraví i snížení potřeby užívání psychofarmak. Přitom přechod není jednoduchý, pracovníci se tomu s nimi věnují zhruba dva roky, neboť ve většině případů ti lidé nepoznali nic jiného než ústavní prostředí. Najednou mají svůj obývák, pokoj, kuchyň. Chci zdůraznit, že to neděláme jen pro stávající klienty, ale hlavně ty budoucí, kteří už v ústavní péči neskončili, ale jednou jim bude čtyřicet padesát a rodiny už se o ně nebudou zvládat postarat. Jiné téma je pak humanizace sociálních služeb pro seniory.

Tam jste na tom jak?
Nemůžeme budovat domovy pro seniory pro patnáct dvacet lidí, to by nešlo zaplatit. Zaměřujeme se tedy na vysokou míru soukromí v pokoji nebo bytě, ovšem máme co dohánět. Dnes není samozřejmostí ani samostatné sociální zařízení. Bude to stát opravdu hodně peněz, je to na několik volebních období. Připravujeme i pilotní projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Na místo v domovech se čeká i víc než rok. Dá se to nějak řešit?
Musíme hodně zapracovat na tom, abychom co nejvíc oslabili tlak na pobytové sociální služby pro seniory. Řada žadatelů totiž bohužel stále poptává tento nejvyšší standard, přestože jsou v situaci, kdy pro ně není nutný a stačil by nižší stupeň sociální služby. Takzvané pečovatelské služby pomohou, když člověk nezvládá nějaké úkony sebeobsluhy, ale může zůstat doma, pokud třikrát denně přijde pečovatelka. Celé území kraje máme pokryté, jenže každá služba nabízí jiný rozsah, někde to je třeba jen pondělí až pátek od 8.00 do 15.30. Někdo ovšem potřebuje podat léky, převázat obvazy nebo pomoci s hygienou i večer.

Budete tedy měnit systém?
Od roku 2024 začne dvouleté přechodné období a od roku 2026 bude kraj vyžadovat jako podmínku udělení dotace, aby poskytovatel splnil jednotný standard. V časovém rozsahu to zatím vypadá od 7 do 20 hodin sedm dní v týdnu.

  • Nejčtenější

POHLED: Hřiště jako z devadesátek. Přitom stačilo zapojit rozum

4. prosince 2023  8:52

Pro někoho je to možná i docela roztomilá nostalgie. Devadesátá léta. Fotbal na zasněženém...

Stříleli i kojence. Nejhrůznější vražedný akt války zůstal téměř bez trestu

10. prosince 2023

Premium Nacistické řádění v Javoříčku, Lidicích či Ležácích patří v Česku mezi známé a připomínané...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to těžké, říká Krejčí o konci kariéry. Po probuzení ale nemůže pořádně chodit

7. prosince 2023  18:15

Udržoval se, aby tělo připravil na poslední sezonu se závěrečnou velkou domácí akcí. Jenže to...

Žena uvěřila, že si píše s dubajským princem. Poslala mu téměř dva miliony

8. prosince 2023  15:30

Další případ internetového podvodu vyšetřují od tohoto týdne policisté z Prostějovska. Tamní žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První ze tří psů, které majitel nechal uvázané na dvoře a odjel, má nový domov

6. prosince 2023  17:07

Hned tří psů najednou se musel v srpnu ujmout útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Stříleli i kojence. Nejhrůznější vražedný akt války zůstal téměř bez trestu

10. prosince 2023

Premium Nacistické řádění v Javoříčku, Lidicích či Ležácích patří v Česku mezi známé a připomínané...

O adventu policie radí nenosit větší sumy peněz a chránit se na internetu

9. prosince 2023  9:45

Advent a předvánoční čas patří podle policistů k rizikovým obdobím, které nahrává zlodějům a...

Hřiště pro dospělé? U Šantovky naleznete kuličkový bazén, který vás vrátí do dětství

8. prosince 2023  16:30

Advertorial Navštivte do 15. prosince olomouckou Šantovku a skočte po hlavě do kuličkového bazénu, kde se...

Žena uvěřila, že si píše s dubajským princem. Poslala mu téměř dva miliony

8. prosince 2023  15:30

Další případ internetového podvodu vyšetřují od tohoto týdne policisté z Prostějovska. Tamní žena...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...