Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Bezpečnosti silnic dál vévodí Olomouc, Jeseník doplatil na jedinou nehodu

  4:54aktualizováno  4:54
Při jízdě Olomoucí se lze cítit bezpečně, zato v Přerově a Jeseníku jde o život. Tak zní přísná interpretace žebříčku bezpečnosti silnic ve velkých městech na základě přepočtu následků dopravních nehod na počet obyvatel. Podle experta ale nejsou statistická čísla přesným odrazem reality.

Tragická nehoda, při které narazil vůz se třemi nepřipoutanými lidmi do stromu a mladý řidič se spolujezdcem na místě zemřeli, poslala Jeseník na chvost žebříčku bezpečnosti silnic. | foto: Policie ČR

Žebříček bezpečnosti silnic v krajských a okresních městech sestavuje Česká pojišťovna, a to podle takzvaného ČP indexu.

Tragická nehoda v Jeseníku

„Index vychází ze statistik policie a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných lidí při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ popsala mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Olomouc se udržela na prvním místě mimo jiné i díky tomu, že zde při nehodách v prvních šesti měsících letošního roku nikdo nezemřel a pouze dva lidé se těžce zranili.

„Jsem za to samozřejmě rád, ale skoro mě to až překvapuje, vzhledem k tomu, kolik řidičů člověk v Olomouci vidí například jezdit na červenou nebo nedávat přednost chodcům,“ okomentoval výsledek žebříčku dopravní expert a krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

„Mluvit by se dalo třeba i o neosvětlených cyklistech, kterých kvůli relativně teplému počasí pořád ještě jezdí docela dost a neberou ohled na to, že je ráno i odpoledne tma. Takže co se týče ukázněnosti, vidím tu ještě nemalé mezery,“ dodal.

Tomáš Neřold z BESIP radí motorkářům:

Ve dvou městech se nestala žádná nehoda s vážnými následky

Prostějovu a Šumperku se společně s dalšími třinácti okresními městy v Česku podařilo v prvních šesti měsících roku udržet skvělou bilanci bez jediné nehody, jejímž výsledkem by byli mrtví či těžce zranění.

„Je to trochu paradoxní, protože šumperský okres celkově má problémy s celkem vysokou nehodovostí. Ale samotný Šumperk si podle mého názoru za řešení křižovatek, dopravní značení, prostor pro cyklisty nebo přehlednost přechodů pochválit zaslouží,“ souhlasí Charouz.

Zbylá dvě okresní města z regionu jsou zatím na opačném konci žebříčku. Nehody v Přerově skončily jednou obětí a osmi vážně zraněnými, což ho řadí na 52. místo.

„V tomto případě se až do dokončení dálnice D1, která bude zároveň obchvatem, těžko něco změní. Město je dopravně přetížené a permanentně na pokraji kolapsu. Toto je jeden z projevů tohoto stavu,“ míní dopravní expert.

Jeseník poslala na poslední místo jedna tragická nehoda

Jeseník je pak zatím dokonce poslední ze všech 59 okresních měst. Nejhorší index mu vynesl nízký počet obyvatel v kombinaci se dvěma mrtvými a třemi vážně zraněnými.

„Statistika je v tomto případě poněkud nespravedlivá, protože na tohle stačí i jedna dvě nehody. Což je téměř tento případ, neboť dva mrtví a jedna těžce zraněná jsou výsledkem březnového nárazu auta s nepřipoutanou osádkou do stromu,“ upozorňuje Charouz.

„Opravdu si nemyslím, že jsou tam nějaké rizikové silnice, nebo dokonce nejnebezpečnější ze všech, právě naopak – tamní přechody nebo křižovatky jsou dobře značené a řešené. Je třeba vzít v potaz, že se tam pohybuje velké množství turistů a lázeňských hostů, kteří to tam vůbec neznají. A do toho tamtudy směřuje část dopravy do Polska,“ dodává.

Stav silnic se podle něj postupně natolik vylepšil, že většina nehod je v současnosti způsobena chováním řidičů, nikoli nepřehledností či jinými záludnostmi na cestách.

„Někdy se tak dokonce stane, že po úpravě nebo stavbě nové silnice je místo nebezpečnější než předtím, protože kvalitní cesta, zvláště když je nová a široká, svádí k příliš rychlé jízdě či riskantnímu předjíždění mnohem více než stará a klikatá,“ uzavřel krajský koordinátor BESIP.

Podívejte se, jak správně poskytnout první pomoc:

  • Nejčtenější

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

PONEDĚLNÍK: Cirkus Sigma. Co o ní případ Pilař vypovídá?

Byla by to jen aférka připomínající bouři ve sklenici vody. Kolik zhrzených fotbalistů už přes média dalo...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnikatel zastavěl načerno prostor pro zeleň garážemi, úřad to neřešil

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil v místní části Vrahovice bez povolení a v rozporu s územním plánem...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Dálnici D1 mezi Kojetínem a Mořicemi uzavřelo několik nehod. Hrozí námraza

Dnes ráno po osmé hodině uzavřeli policisté dálnici D1 v úseku mezi Kojetínem na Přerovsku a Mořicemi na Prostějovsku...

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

V podnikatelském inkubátoru vzplál adventní věnec, škoda je půl milionu

Opuštěný adventní věnec se zapálenými svíčkami způsobil v neděli odpoledne požár v kancelářské budově v olomoucké ulici...

Za nařčení kněze z pohlavního zneužívání vyšetřuje ministranta policie

Policisté a žalobci začali prověřovat výpověď někdejšího ministranta, který v roce 2011 jako šestnáctiletý obvinil ze...

Najdete na iDNES.cz