Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Kraj doplácí za vyhazovy: čtvrtmilion mluvčí, řediteli až desetinásobek

  4:51
Výpovědi, které v minulosti rozdal krajský úřad Olomouckého kraje některým zaměstnancům, se mu značně prodražují. Bývalé mluvčí již vyplatil mimosoudně 290 tisíc, o další skoro tři miliony pak žaluje úřad jeho někdejší ředitel.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Vyhazovy vlivných či viditelných lidí byly na krajském úřadu v posledních letech často spojované s politickými čistkami. Ještě za hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) musel skončit tehdejší ředitel úřadu Libor Kolář, po nástupu hnutí ANO zase bez udání důvodu skončila Kolářova nástupkyně Lucie Štěpánková, která měla blízko právě k Rozbořilovi.

Poté, co se stal ředitelem úřadu Lubomír Baláš, navíc musela odejít mluvčí kraje Kamila Navrátilová, Rozbořilova vzdálená příbuzná. Výpověď dostala pro údajnou nadbytečnost.

Štěpánkové kraj nabídl několik náhradních pozic, ona však ani jednu nepřijala a přesunula se do Zlínského kraje, kde působí ve vedení nemocnic. Kolář s Navrátilovou ovšem své vyhazovy hnali k soudu. Jak zjistila MF DNES, Navrátilová žalobu nakonec stáhla a s krajem se dohodla mimosoudně.

„Mimosoudní vyrovnání obnášelo dohodu o ukončení pracovního poměru paní Navrátilové k Olomouckému kraji. Došlo k vyplacení částky ve výši průměrného výdělku k datu ukončení pracovního poměru dohodou,“ uvedla mluvčí Eva Knajblová.

Jakou sumu kraj bývalé mluvčí zaplatil, uvést nemohla. „Předmět žádosti směřuje do osobnostních práv bývalého zaměstnance, a tudíž nebudeme tuto informaci poskytovat,“ sdělila.

Spor s bývalou mluvčí skončil dohodou a vyplacením 290 tisíc

Navrátilová se již do minulosti příliš vracet nechce. Od loňských komunálních voleb je starostkou obce Cholina na Olomoucku.

„Žiji přítomností a těším se na budoucnost. Nebylo to nic lehkého, ale jsem ráda, že už je to pryč. Dvanáct let na kraji mi dalo hodně, ať pozitivního, či negativního. Já jsem tu výpověď brala osobně, mrzelo mě, že jsem byla spojována s panem Rozbořilem, ačkoliv jsem pro kraj pracovala dávno před jeho nástupem,“ hodnotí zpětně své působení i propuštění.

Sumu, kterou jí kraj vyplatil, uvést nechtěla. Jako starostka nicméně musela odevzdat majetkové přiznání za uplynulý rok a z něj vyplývá, že jí kraj vyplatil 290 tisíc korun.

„Částka, na kterou se dotazujete, byla součástí dohody o narovnání mezi mojí osobou a Olomouckým krajem. Tato dohoda ukončila soudní řízení, kterým jsem se domáhala svých práv ve vztahu k neplatné výpovědi. Jedná se o standardní právní nástroj, kterým se vypořádávají sporné věci mezi stranami. Formu a způsob řešení navrhl kraj,“ uvedla Navrátilová posléze pro MF DNES.

Podle ředitele krajského úřadu Lubomíra Baláše nesouvisí mimosoudní vyrovnání s organizačními změnami, kvůli kterým musela Navrátilová skončit.

„Olomoucký kraj jako zaměstnavatel nechce vést soudní spory se svými zaměstnanci a v důsledku toho i v tomto případě činil kroky k vzájemné dohodě,“ uvedl Baláš.

Bývalý ředitel žádá od krajského úřadu 2,7 milionu

V případě výpovědi ředitele Koláře se ovšem může kraj dostat do situace, kdy bude vyplácet skoro tři miliony. Na rozdíl do Navrátilové se totiž Kolář s krajem již několik let soudí.

„Pan Kolář žaluje Olomoucký kraj o částku 2,7 milionu korun,“ potvrdil MF DNES Baláš.

Okresní soud v Olomouci v červenci nepravomocně rozhodl, že hejtmanství musí Kolářovi zaplatit 1,4 milionu za ušlou mzdu.

„Spor dosud nebyl pravomocně ukončen. Pokud spor skončí pravomocným rozhodnutím soudu, Olomoucký kraj jej bude samozřejmě respektovat,“ dodal Baláš.

Kolář byl ve vedení úřadu od jeho vzniku kraje v roce 2000, kdy jej jmenoval hejtman Jan Březina. V roce 2013 jej odvolal z funkce tehdejší hejtman Jiří Rozbořil. Kolářovi vyčítal porušování zákoníku práce, nedodržování pravidel při výběrových řízeních i kroky, které kraj poškodily finančně.

Soud: Odvolání z funkce bylo platné, výpověď ale nezákonná

Kolář podal po svém propuštění několik žalob. V únoru 2017 rozhodl okresní soud, že jeho odvolání z funkce je platné, výpověď z pracovního poměru však byla nezákonná.

Po propuštění si Koláře v roce 2014 vybral na místo vrchního ředitele kabinetu ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Kolář však po pár měsících rezignoval v souvislosti s nestandardním postupem při zápůjčce luxusního vozu BMW v době, kdy ministerstvo připravovalo výběrové řízení na nákup služebních vozidel. Na kauzu tehdy upozornila MF DNES.

V dubnu 2015 byl Kolář jmenován novým vedoucím odboru kanceláře starosty Městského úřadu ve Valašském Meziříčí, kde působí dodnes. K soudním procesům se do pravomocných rozsudků nechce vyjadřovat.

„Zatím to není pravomocné, takže bez komentáře,“ reagoval do telefonu na dotazy MF DNES.

Autor:
  • Nejčtenější

Pro hokej i kulturu. Miliardář chce v Olomouci postavit multifunkční halu

Premium Z prosakujících kuloárních informací o plánu na „alternativu k plecharéně“, jak se přezdívá zastaralému olomouckému...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil...

Pardubice - Olomouc 1:1, v páté minutě nastavení srovnal krásnou střelou Huf

Olomoučtí fotbalisté už už mířili na druhou příčku v tabulce před Spartu, ale nepohlídali si závěr utkání. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Noc vědců nabízí porovnání se stroji, přednášky, kvízy či klingonštinu

Robotům a dalším strojům, které pomáhají vědcům při práci i lidem v každodenním životě, je věnován letošní ročník...

Vánoční trhy ve stínu viru: rozsvěcení stromů bez lidí i rušení programu

Utajované časy rozsvícení vánočních stromů, prázdné a zavřené stánky, rušení kulturního programu, nebo rovnou celých...

Soud znovu potrestal přerovského exradního podmínkou za vynucení sexu

Podmíněným dvanáctiměsíčním trestem se zkušebním odkladem na dva roky opětovně potrestal přerovský okresní soud...

Za diskriminaci heren dal antimonopolní úřad Šumperku pokutu 610 tisíc

Více než půl milionu korun má zaplatit podle verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže šumperská radnice za to, že...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...