Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Stromy hynou, zvířata trpí, škod přibývá. Problémy kvůli tropům narůstají

  14:09
Spalující vedro a sucho, které sužuje Olomoucký kraj a podle meteorologů hned tak neskončí, si už vybírá svou daň. Hynou vzácné stromy a v zámeckých parcích vysychají rybníky. Trpí ryby, zvířata v zoo i družstvech a první obce už zakázaly plýtvat vodou. MF DNES zmapovala pět oblastí, kterých se současné tropické počasí dotýká nejvíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

1. Vyprahlá arboreta i parky

Jak před suchem ochránit vzácné stromy a rostliny, řeší vyhlášené Arboretum Bílá Lhota na Olomoucku.

„Personál věnuje spoustu času zavlažování, zaléváme ručně. Schválili jsme také další nákup mulčovací kůry, která pomáhá zadržet vlhkost. I tak se však situace dál zhoršuje,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea Olomouc, které arboretum spravuje. Podobná je podle něj situace i v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

„Už loni jsme ořezávali ve velkém suché větve. I přes vydatnou zálivku ale jejich prosychání velmi rychle pokračuje,“ dodává. Nezadržitelně vysychá i jeden ze zámeckých rybníků, který je napájen pouze dešťovkou.

„Hladina v něm klesla asi o metr. V důsledku toho stromy na břehu nemají dostatek vláhy pro svůj kořenový systém a hynou,“ popsal Holásek. Správci proto přemýšlí o zavlažovacím systému. Ten by si však vyžádal nový zdroj vody, z rybníků v suchém období odběry nejsou možné.

Sucho se podepisuje i v zámeckém areálu ve Velkých Losinách. „Hyne lípa na nádvoří, trávníky jsou žluté jako na sklonku léta a v rybníce je kvůli slabému přítoku voda úplně zelená,“ posteskla si kastelánka Jana Fialová.

A napilno má i olomoucké Výstaviště Flora. „Nejvíc nyní zaléváme letničky a nové výsadby dřevin,“ řekl provozní náměstek výstaviště Zdeněk Šup.

2. Dobytek trápí nemoci a nebude čím krmit

Sucho se dotýká i zvířat. Podle zemědělců hrozí, že příští rok v zimě a jarních měsících už nebudou mít krmivo pro dobytek.

„Druhá senoseč je nulová, takže nedoplníme zásoby. Kukuřice je o metr nižší, slabé výnosy dal i ječmen sklízený na zeleno jako krmivo. Příští rok na jaře bude situace velmi špatná,“ obává se předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Podle něj bude třeba řešit otázku, zda družstvo uživí tolik zvířat.

„Zčásti můžeme seno nahradit slámou, ale ta není tak výživná. Tím pádem se sníží užitkovost. Zatím o redukci chovu neuvažujeme, ale pokud se bude situace s extrémním suchem opakovat i příští rok, nemůžeme to do budoucna vyloučit,“ připustil.

Užitkovost dojnic však klesá už nyní. Například v Zemědělském družstvu Unčovice na Litovelsku se podle tamního zootechnika snížila za tři týdny téměř o dvacet procent a dál klesá.

„Dobytek navíc mnohem častěji trápí v souvislosti s vedry onemocnění, třeba nepříjemné záněty,“ vysvětlil. Aby unčovičtí zemědělci dobytku alespoň částečně ulevili, krávy denně sprchují a v kravínech naplno pouštějí ventilátory.

3. Trpí zvířata v lesích i v zoo

Do boje se suchem se zapojují i myslivci. „V lese se ještě zvěř před spalujícím vedrem může ukrýt, na polích je ale totální poušť. Proto na remízech zřizují myslivci napajedla, která slouží především pro zajíce, ale i další živočichy,“ popsal jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Olomouc Jiří Zbořil.

Myslivci však pomáhají i zvěři v lesích. „Na místech, kde se nejvíc drží voda a je tam vlhko, upravují kaliště, kam chodí vysoká i černá zvěř,“ řekl Zbořil.

To v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce jsou zvířata pod dohledem prakticky nonstop.

„Pořád mají možnost se napít v automatických napajedlech či ve žlabech. Chladnomilné jedince, jako jsou sobi či medvědi baribalové, pravidelně kropíme,“ popsala mluvčí zoo Karla Břečková. Podle ní má zoo výhodu, že se nachází v lesním porostu, takže je před spalujícím žárem chráněna.

4. Záchrana ryb z potoků

Rybáři na řadě míst provzdušňují stojaté vody a pravidelně kontrolují, zda někde neklesla hladina v tocích natolik, že by hrozil úhyn ryb.

„Zatím jsme museli slovit ryby jen v Trusovickém potoce. Situace se ale bude dál zhoršovat, takže se dá předpokládat, že budeme ryby zachraňovat i v dalších tocích,“ řekl předseda Českého rybářského svazu Olomouc Michal Ševčík.

5. Zakázaná voda

Vlivem sucha také rapidně slábnou zdroje pitné vody a obce si je musí pečlivě hlídat. K Hněvotínu a obcím v části Konicka na Prostějovsku, které už dříve zakázaly používat pitnou vodu na zalévání, mytí aut a do bazénů, se nyní připojily také Štíty na Šumpersku.

„Se začátkem prázdnin vzrostla denní spotřeba na 350 kubíků, což je zhruba o sto víc, než je dlouhodobý denní průměr. Vydatnost našeho zdroje ale není neomezená, takže bylo potřeba to řešit,“ sdělil starosta Štítů Jiří Vogel.

Pár dní po vydání zákazu podle něj spotřeba klesla přibližně na 260 kubíků denně.

„Je vidět, že lidé jsou disciplinovaní. Pochopili, že pitnou vodou je potřeba šetřit,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Stál v čele nejhoršího rudého teroru. Bedřicha Reicina nakonec zničila sama KSČ

Premium Přesně sedmdesát let uplyne dnes od popravy přerovského rodáka Bedřicha Reicina, jednoho ze strůjců nejhoršího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Den a noc na spinningovém kole. Olomoučan zdolal rekord a pomohl dětem

Olomoučan Michal Sláma zdolal český rekord v nonstop jízdě na spinningovém kole. Z jeho sedla sesedl v sobotu v 10...

Trojice recidivistů vyráběla pervitin, zisky zmizely v hracích automatech

Krajští kriminalisté zadrželi v polovině listopadu organizovanou skupinu, která se podílela na výrobě a prodeji drog na...

Kvádr se střešní observatoří, novou hvězdárnu navrhli architekti ze Slovenska

Prostějovská hvězdárna se po letech zcela promění. Hejtmanství místo původní staré budovy postaví úplně novou. Podobu...

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...