Stromy hynou, zvířata trpí, škod přibývá. Problémy kvůli tropům narůstají

  14:09aktualizováno  14:09
Spalující vedro a sucho, které sužuje Olomoucký kraj a podle meteorologů hned tak neskončí, si už vybírá svou daň. Hynou vzácné stromy a v zámeckých parcích vysychají rybníky. Trpí ryby, zvířata v zoo i družstvech a první obce už zakázaly plýtvat vodou. MF DNES zmapovala pět oblastí, kterých se současné tropické počasí dotýká nejvíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

1.Vyprahlá arboreta i parky

Jak před suchem ochránit vzácné stromy a rostliny, řeší vyhlášené Arboretum Bílá Lhota na Olomoucku.

„Personál věnuje spoustu času zavlažování, zaléváme ručně. Schválili jsme také další nákup mulčovací kůry, která pomáhá zadržet vlhkost. I tak se však situace dál zhoršuje,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea Olomouc, které arboretum spravuje. Podobná je podle něj situace i v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

„Už loni jsme ořezávali ve velkém suché větve. I přes vydatnou zálivku ale jejich prosychání velmi rychle pokračuje,“ dodává. Nezadržitelně vysychá i jeden ze zámeckých rybníků, který je napájen pouze dešťovkou.

„Hladina v něm klesla asi o metr. V důsledku toho stromy na břehu nemají dostatek vláhy pro svůj kořenový systém a hynou,“ popsal Holásek. Správci proto přemýšlí o zavlažovacím systému. Ten by si však vyžádal nový zdroj vody, z rybníků v suchém období odběry nejsou možné.

Sucho se podepisuje i v zámeckém areálu ve Velkých Losinách. „Hyne lípa na nádvoří, trávníky jsou žluté jako na sklonku léta a v rybníce je kvůli slabému přítoku voda úplně zelená,“ posteskla si kastelánka Jana Fialová.

A napilno má i olomoucké Výstaviště Flora. „Nejvíc nyní zaléváme letničky a nové výsadby dřevin,“ řekl provozní náměstek výstaviště Zdeněk Šup.

2.Dobytek trápí nemoci a nebude čím krmit

Sucho se dotýká i zvířat. Podle zemědělců hrozí, že příští rok v zimě a jarních měsících už nebudou mít krmivo pro dobytek.

„Druhá senoseč je nulová, takže nedoplníme zásoby. Kukuřice je o metr nižší, slabé výnosy dal i ječmen sklízený na zeleno jako krmivo. Příští rok na jaře bude situace velmi špatná,“ obává se předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Podle něj bude třeba řešit otázku, zda družstvo uživí tolik zvířat.

„Zčásti můžeme seno nahradit slámou, ale ta není tak výživná. Tím pádem se sníží užitkovost. Zatím o redukci chovu neuvažujeme, ale pokud se bude situace s extrémním suchem opakovat i příští rok, nemůžeme to do budoucna vyloučit,“ připustil.

Užitkovost dojnic však klesá už nyní. Například v Zemědělském družstvu Unčovice na Litovelsku se podle tamního zootechnika snížila za tři týdny téměř o dvacet procent a dál klesá.

„Dobytek navíc mnohem častěji trápí v souvislosti s vedry onemocnění, třeba nepříjemné záněty,“ vysvětlil. Aby unčovičtí zemědělci dobytku alespoň částečně ulevili, krávy denně sprchují a v kravínech naplno pouštějí ventilátory.

3.Trpí zvířata v lesích i v zoo

Do boje se suchem se zapojují i myslivci. „V lese se ještě zvěř před spalujícím vedrem může ukrýt, na polích je ale totální poušť. Proto na remízech zřizují myslivci napajedla, která slouží především pro zajíce, ale i další živočichy,“ popsal jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Olomouc Jiří Zbořil.

Myslivci však pomáhají i zvěři v lesích. „Na místech, kde se nejvíc drží voda a je tam vlhko, upravují kaliště, kam chodí vysoká i černá zvěř,“ řekl Zbořil.

To v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce jsou zvířata pod dohledem prakticky nonstop.

„Pořád mají možnost se napít v automatických napajedlech či ve žlabech. Chladnomilné jedince, jako jsou sobi či medvědi baribalové, pravidelně kropíme,“ popsala mluvčí zoo Karla Břečková. Podle ní má zoo výhodu, že se nachází v lesním porostu, takže je před spalujícím žárem chráněna.

4.Záchrana ryb z potoků

Rybáři na řadě míst provzdušňují stojaté vody a pravidelně kontrolují, zda někde neklesla hladina v tocích natolik, že by hrozil úhyn ryb.

„Zatím jsme museli slovit ryby jen v Trusovickém potoce. Situace se ale bude dál zhoršovat, takže se dá předpokládat, že budeme ryby zachraňovat i v dalších tocích,“ řekl předseda Českého rybářského svazu Olomouc Michal Ševčík.

5.Zakázaná voda

Vlivem sucha také rapidně slábnou zdroje pitné vody a obce si je musí pečlivě hlídat. K Hněvotínu a obcím v části Konicka na Prostějovsku, které už dříve zakázaly používat pitnou vodu na zalévání, mytí aut a do bazénů, se nyní připojily také Štíty na Šumpersku.

„Se začátkem prázdnin vzrostla denní spotřeba na 350 kubíků, což je zhruba o sto víc, než je dlouhodobý denní průměr. Vydatnost našeho zdroje ale není neomezená, takže bylo potřeba to řešit,“ sdělil starosta Štítů Jiří Vogel.

Pár dní po vydání zákazu podle něj spotřeba klesla přibližně na 260 kubíků denně.

„Je vidět, že lidé jsou disciplinovaní. Pochopili, že pitnou vodou je potřeba šetřit,“ uzavírá.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

Pohled na Olomouc.

O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v...

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Najdete na iDNES.cz