Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Covid omezil i oblíbené komunitní sázení stromů, zájem nyní ještě vzrostl

  12:32
O komunitní sázení stromů je nyní mezi lidmi ještě větší zájem než dřív. Nabízí totiž sociální kontakt dlouho přidušený koronavirovými omezeními.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Nedaleko zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku vysázeli ve 30. letech minulého století sad, který už však v posledních letech odumíral. Vedení městyse se proto rozhodlo ho obnovit a zvolilo stále populárnější formu, kdy si stromy vysadí sami lidé.

„Půjde o komunitní sázení, moc se na to těším. Vidím, že když se jen nadhodí, že něco bude, lidé se hned scházejí, neboť jim sociální kontakt rok strašně chyběl. Dokud bude dostatek stromů, každý, kdo přijde, dostane svou cedulku, aby bylo vidět, kdo strom vysadil,“ nastínila starostka Marta Husičková.

Ta věří, že zapojení obyvatel pomůže stromy rovněž lépe chránit před vandaly. V Náměšti mají totiž z dřívějška zkušenost s naschvál polámanými mladými stromy.

Na podzim zde chtějí vysadit zhruba 120 stromů. Místo bude volně přístupné a lidé tak mohou za čas sklízet plody pro vlastní potřebu.

„Půjde o mix ovocných stromů – švestky, třešně. I ke starým stromům, dokud plodily, se chodilo sbírat na pálení,“ dodala starostka.

Populární je „adoptování“ stromků

Na některých místech v kraji nechtěli výsadbu odkládat a pustili se do ní dokonce během protikoronavirových omezení. Například v Pavlovicích u Kojetína se v listopadu zapojilo do svépomocného sázení čtyř desítek stromů dvacet dobrovolníků, kteří se museli rozdělit do dvojic nebo trojic podle rodin.

„Nahradili jsme některé staré stromy ve špatném stavu mladými, zkrášlili obec a také přispěli k obohacení krajiny o tolik potřebnou zeleň. K tomu jsme ještě pracovali s ostatními obyvateli Pavlovic na společném díle a stmelili vzájemné vztahy mezi sebou,“ zhodnotil akci pro web celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost Václav Procházka.

Sto stromů bude tvořit též nový ovocný sad na louce pod Předním vrškem u Jeseníku. Také tam se sázelo po malých skupinkách.

„Lidé si jednotlivé stromky adoptují, budou se o ně starat a mít z nich i užitek. Je tu potenciál nahradit exotické veřejné výsadby něčím, co přináší plody,“ uvedl Juraj Grňo ze spolku Silezika, který projekt inicioval.

Důležitá je domluva s vlastníky pozemků

Výsadbám se v regionu od roku 2019 věnuje i spolek Wangari, který za poslední dva roky obohatil krajinu o více než tři stovky stromů. Ovocné odrůdy rostou v okolí Vilémova či Bouzova na Olomoucku, nedaleko vsi se známým hradem vysadil též stovku neovocných stromů, vesměs dubů a olší.

Členové spolku se snaží co nejvíc zapojovat místní obyvatele. „Letos budeme v dřívější spolupráci s obcemi pokračovat, nově k nim přibudou Loučka, Bílsko a Slavětín. Oproti předchozím letům se rovněž chceme více zaměřit na výsadbu plodících keřů,“ řekl spolupracovník spolku Daniel Řezníček.

Cílem je opět vysadit přes tři sta dřevin, a to podobně jako v předchozích letech jak přímo v obcích, tak i podél cest nebo ve volné krajině. Často se jedná o obnovu historických alejí, na nových místech zase dobrovolníci usilují o lepší zadržování vody či zpevnění břehů.

Řezníček, který je také předsedou krajské komise pro životní prostředí, upozorňuje, že pro výsadby je zásadní souhlas vlastníka nebo správce daného pozemku.

„Kdo chce sázet podél silnic druhých a třetích tříd, potřebuje souhlas kraje. V intravilánech či podél polních cest jsou to obce a v krajině většinou zemědělci. Komunikace je zásadní, protože cílem je, aby všichni dotčení aktéři na místě stromy chtěli,“ podotkl.

Zdůraznil také nutnou povýsadbovou péči přinejmenším v prvních pěti letech.

  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena třikrát skočila na stejný trik, pak už jen zírala, jak jí vysávají účet

Na svoji neopatrnost a důvěřivost doplatila žena z Olomoucka, která si chtěla přivydělat. Naletěla totiž podvodníkům,...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Blesk udeřil do hromosvodu, přerovský bazén zůstane celé léto bez atrakcí

Jedna rána za druhou stíhá během letošního léta plavecký areál v Přerově. Sotva mohl po dlouhé koronavirové pauze...

Rozvolnění část řidičů vztáhla i na předpisy, obětí nehod rychle přibývá

Auta se tlačí do křižovatky, i když v ní není místo. Žlutou na semaforu berou jako výzvu ke zrychlení, místo aby...

Lidé v zoo ignorovali návštěvní řád, zahrada proto uzavřela Králíkovství

Jedna ze dvou atrakcí olomoucké zoo, kde se mohli návštěvníci volně pohybovat mezi živými zvířaty, bude až do odvolání...

Sokolí páry letos v Jeseníkách odchovaly přes čtyřicet mláďat, je to rekord

Kriticky ohrožený sokol stěhovavý se v Jeseníkách a Rychlebských horách zabydlel. Tamní ochránci přírody hlásí, že...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...