Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Rodinám v krizi či obětem zločinů musí stačit pomoc přes telefon či Skype

  4:53
Doučování, pomoc stresovaným dětem a rodičům, řešení konfliktů rozvedených partnerů. To všechno jsou nyní neziskové organizace nuceny poskytovat na dálku přes internet nebo po telefonu. Mnozí to přitom dělají dobrovolně poté, co s omezením činnosti sami přišli o výdělky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Kvůli usnesení vlády, která od 18. března pozastavila fungování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, máme přerušenou činnost i financování. Protože však kolegové vědí, že rodiny jsou někdy v zoufalých situacích, tak služby poskytují jako dobrovolníci online,“ uvedla například Dagmar Krutilová, ředitelka olomouckého P-centra.

Koronavirus v Česku

Pracovníci zdravotnické záchranné služby se chystají na odběr vzorku pro test...
V centrální laboratoři Nemocnice Na Bulovce probíhá testování vzorků pacientů s...
Výdejní okénko hostince v příměstské části Zborná, nedaleko krajského města...

„I po telefonu nebo pomocí videokonferencí jsme schopni malých velkých zázraků,“ dodala šéfka organizace, která mimo jiné provozuje rodinné centrum U Mloka.

To pomáhá asi pěti desítkám rodin, kterým na dálku poskytuje jak psychosociální poradenství, tak například doučování.

„Mezi našimi klienty jsou často děti, které mají diagnostikované ADHD (hyperaktivitu – pozn. red.) nebo mezi nimi probíhá sourozenecká rivalita znásobená tím, jak jsou nyní s bratry a sestrami pořád spolu. Učíme je pojmenovávat emoce, protože zloba nebo vztek jsou jen projevy, za kterými se něco skrývá,“ popsal šéf rodinného centra Stanislav Kocourek.

„Problém bývá i na straně rodičů. Ti v současnosti řeší existenční potíže, neví, co bude s jejich prací, jsou nervózní, a i když to tak často nemyslí, vybíjejí si stres na dětech,“ doplnil.

Centrum pomáhá, samo přitom bojuje o přežití

Centrum rodinám také pomáhá zorientovat se v množství úkolů, které jim zasílají školy.

„Jsem domluvená s rodiči a dětmi na konkrétní čas, kdy se po Skype spojíme a spolu probereme, co je třeba. Vysvětlíme si, co není jasné, nebo třeba dítě navedu na to, jak nad úkolem uvažovat,“ zmínila Simona Bayerová, pracovnice pro podporu vzdělávacích potřeb v rodině.

Rodiče podle ní pomoc vítají. „Jsou buď přes den v zaměstnání a nemohou se dětem věnovat, nebo nebyli na takovou práci připraveni a nedokážou dětem sami pomoci,“ upřesnila.

I samotné centrum bojuje o přežití, proto vyhlásilo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek má pomoci se zajištěním jeho celoročního provozu.

Část rodin nemá počítač s internetem

Z terénu do online prostoru byli nuceni se přesunout také pracovníci společnosti Člověk v tísni, která v kraji zajišťuje nejen doučování, ale i sociální a dluhové poradenství.

„Naši lidé pracují v plném nasazení ze svých domovů a jsou k dosažení na telefonech, e-mailech i Skypu,“ upřesnil ředitel pobočky pro Olomoucký kraj Michal Láš.

Společnost se nyní snaží svým klientům, kteří to potřebují, zajistit mimo jiné techniku pro distanční vzdělávání.

„Jde o počítače, tablety a datová připojení k nim, aby děti mohly být v kontaktu se školou. Dodnes není samozřejmostí mít toto vybavení doma,“ vysvětlil Láš, který doufá, že současná krize urychlí digitalizaci té části společnosti, která na ni dosud nedosáhla.

„Rozdíly, které mezi rodinami jsou, se v dnešní době ještě víc prohlubují,“ podotkl ředitel.

Člověk v tísni se rovněž věnuje i doučování dětí. Zatímco dříve bylo zvykem přímo v rodinách, dnes si pracovníci musejí poradit po telefonech nebo Skypu.

„Zjišťuji, že děti potřebují nejen vysvětlit učivo a pomoct s úkoly, ale také si popovídat s někým jiným než členy domácnosti, se kterými jsou pořád,“ řekla Petra Ševčíková, jedna z prostějovských pracovnic podpory vzdělávání.

Izolace eskaluje konflikty

Víc než kdy jindy potřebují konzultace také rodiny, které se potýkají s krizí – nejčastěji způsobenou rozvodem rodičů. Těm se snaží pomáhat olomoucké sdružení Náruč dětem. I jeho pracovníci se nyní musejí pohybovat v online prostoru.

„Nejvíce využívanou je nyní služba telefonického poradenství rodičům, kteří řeší porozvodová témata spojená s předáváním dětí,“ uvedla výkonná ředitelka organizace Veronika Čtvrtlíková. Období izolace podle ní eskaluje konflikty mezi rodiči v krizi.

„Důsledkem je, že rodič, který nemá dítě svěřené ve výhradní péči, se nemůže vídat se svým dítětem. Ten, který má dítě v péči, zneužívá pandemie jako důvod pro zabránění kontaktu s druhým rodičem,“ objasnila.

Ztíženou situaci mají v poslední době i oběti trestných činů, typicky například týrané ženy, kterým pomáhá Bílý kruh bezpečí (BKB).

„Oběti k nám dřív chodily osobně v době, kdy pachatel nebyl doma. Teď je to složitější, těžko mohou telefonovat, když toho, kdo jim ubližuje, mají neustále za sebou,“ líčí jednatelka olomoucké pobočky BKB Petra Klevetová.

I organizace, která poskytuje jak právní, tak psychosociální poradenství, dnes místo osobních konzultací řeší vše přes Skype a telefon.

„Jsme připraveni pomoci, kdykoliv je to potřeba. Jedna z obětí s námi nedávno mluvila kvůli domácímu násilí v neděli dopoledne, kdy měla možnost si zatelefonovat,“ popsala Klevetová. V případě akutních situací mohou podle ní lidé i nadále využít nonstop linku 116 006.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Kalendáře mají ukázat, že vzpěračky jsou krásné, říká úspěšná trenérka z Hané

Když Julie Švecová otvírala před sedmi lety v Náměšti na Hané malý prostor za budovou pošty, kde by mohla s ostatními...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Nevyjdeme s penězi a musíme nakupovat v Polsku, stěžovali si lidé Fialovi v Jeseníku

Dopravní obslužnost ze severu regionu do Olomouckého a Moravskoslezského kraje, vzdělávání, exekuce i další témata...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Muž s nožem ubodal otce a napadl i matku, ta se snažila zranění utajit

Krveprolitím skončila hádka, která se strhla minulý týden ve čtvrtek v domě v Tovačově na Přerovsku. Třicetiletý muž...

V Litovli řeší, jak zabránit úhynu labutí. Zabíjí je kontaminované bahno

Městský úřad v Litovli se v pondělí na svém jednání zabýval úhynem labutí na rybnících. Může za něj botulismus, labutě...

Lékaři mu předpovídali život bez pohybu, dnes chlapec na vozíku sbírá medaile

Lukáš Bílý z Olomouce, který od mala bojuje s mozkovou obrnou, v bahně překonává kromě překážek i sám sebe. Závodění v...

Netopýrům září v pavilonu olomoucké zoo domovská obloha jižní polokoule

Neobvyklý pohled na exotickou noční oblohu se nově nabízí návštěvníkům v olomoucké zoologické zahradě na Svatém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...