Dvě tuny rizikového masa skončily i ve školních jídelnách či na výstavišti

  4:52aktualizováno  4:52
Pátrání po dvou tunách kuřecího masa spustila v Olomouckém kraji minulý týden státní veterinární správa (SVS). Pocházelo z rizikové zásilky z Polska, odborníci v její části našli zárodky salmonely. V regionu se maso, u nějž už teď není možné zjistit, zda bylo také kontaminované, nakonec dostalo k sedmi desítkám odběratelů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na soupisu, který SVS zveřejnila na svém webu, je kromě restaurací či cateringových firem například Výstaviště Flora nebo základní a mateřská škola v Kostelci na Hané či školní jídelna ve Šternberku.

„Nyní je již toto maso de facto po expiraci. Po drobných částech bylo rozvezeno do různých podniků. Buď bylo zkonzumováno, nebo zpracováno do jiného výrobku. Dál už distribuováno nebylo. Spolupracujeme s hygienickou stanicí, nemáme hlášený zvýšený počet nějakých střevních onemocnění,“ přiblížil ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal.

Na začátku kauzy byly zhruba čtyři a půl tuny kuřecího masa, které dorazilo z Polska do České republiky. Podle Zatloukala nejprve nic nenasvědčovalo tomu, že by s ním mělo být něco v nepořádku. A tak než z laboratoře dorazily výsledky standardní kontroly, několik společností maso rozvezlo do Ústeckého, Zlínského, Královéhradeckého a také Olomouckého kraje.

Seznam odběratelů, u nichž skončilo rizikové maso, najdete zde

Celkem dvě tuny kuřecího masa měla v regionu na starost olomoucká společnost Made Group. Předseda jejího představenstva Marek Novotný k případu vydal prohlášení pro odběratele, na svých internetových stránkách ho zveřejnilo město Šternberk.

„V kauze chlazeného kuřecího masa kontaminovaného salmonelou se bohužel jedná o politováníhodné nedopatření u našeho dodavatele, přestože se jedná o výrobce regulérně schváleného ve svém státě působení, který je pod stálým veterinárním dozorem,“ popisuje Novotný s tím, že se salmonela objevila v jiné části zásilky, než kterou Made Group rozvážela po Olomouckém kraji.

Šternberská školní jídelna dočasně pozastavila odběr masa

Současně Novotný připouští, že přes veškeré kontrolní mechanismy, které má jeho firma nastavené, nebylo možné tomuto problému zabránit.

„Přijmeme nápravná opatření, aby se taková situace neopakovala. Za vzniklé komplikace se omlouváme,“ doplňuje.

Své prohlášení k potenciálně nebezpečnému drůbežímu masu vydala také šternberská školní jídelna. Její ředitel Martin Hrubý v něm Made Group hájí jako seriózní firmu a také zdůrazňuje, že jídelna striktně dodržuje hygienická pravidla a další normy.

„Není tedy nutné se obávat nakažení bakterií salmonely. Z preventivních důvodů jsem však nařídil dočasně pozastavit odběr kuřecího masa od tohoto dodavatele,“ podotýká Hrubý.

Při správném tepelném zpracování je riziko minimální

Ředitel základní a mateřské školy v Kostelci na Hané Oldřich Bezdomnikov ve své reakci uvádí, že s Made Group tamní jídelna při zásobování spolupracuje už dlouhodobě.

„Podle distributora není jisté, zda byly zárodky salmonely obsaženy také v zásilce určené pro naši školu. Byli jsme ujištěni, že při správném tepelném zpracování je riziko přenosu minimální. Nechceme však riziko podceňovat, celá záležitost nás velice mrzí. Spolupracujeme s dotčenými orgány – distributorem,“ uvedl Bezdomnikov.

„Jako opatření provedeme důslednou kontrolu při nákupu všech masových výrobků, při každé přípravě kuřecího masa automaticky provádíme důkladnou dezinfekci,“ dodal.

MF DNES ohledně zásilky polského masa oslovila i dalšího z odběratelů, olomoucké Výstaviště Flora. Na e-mail s dotazy však mluvčí společnosti Michaela Nováková o den později reagovala pouze odkazem na prohlášení dodavatele Made Group.

„Z něj vycházíme, tolik k vyjádření z naší strany,“ uvedla Nováková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Vězeň z Mírova zpochybnil rekordní dražbu olomouckého areálu za stamiliony

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou...

Patrně největší realitní obchod letošního roku v Olomouci se komplikuje. Do hry o rozlehlé bývalé vojenské sklady u...

Hanušovicím chyběli strážníci, na pořádek budou dohlížet romští asistenti

Ilustrační snímek

Čtveřici romských asistentů najala radnice v Hanušovicích na Šumpersku. Město dlouho marně shánělo posily do řad obecní...

Tele z výzkumného ústavu nechtělo na pastvinu, zamířilo do ulic Šumperka

Ilustrační snímek

Neobvyklý pohled se naskytl lidem v Šumperku a blízkém okolí. Po rušné příjezdové silnici a posléze i ulicemi putovalo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz