Firmy rekordně zvyšují platy. Může se jim to vymstít, varuje šéf komory

  18:10aktualizováno  18:10
Novou podobu má přetahovaná o lidi, ke které firmy v Olomouckém kraji dohnala nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovníků. Zaměstnance se snaží nalákat na vyšší platy. Regionální mzdový přírůstek za třetí kvartál je tak oproti loňsku jedním z nejvyšších v republice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Podle údajů Českého statistického úřadu došlo v Olomouckém kraji ve třetím čtvrtletí k více než devítiprocentnímu nárůstu platů. Průměrný výdělek se tak zvýšil na 28 654 korun, oproti stejnému období loňského roku lidem v peněženkách přibylo 2 383 korun.

„Olomoucký kraj patří dlouhodobě k regionům s nejnižšími mzdami a má velkou ztrátu na republikový průměr. To je vedle rostoucí ekonomiky v kraji hlavní důvod vyššího růstu platů, než je celostátní průměr,“ uvedl olomoucký statistik Jiří Frelich.

Nárůst průměrných mezd ve třetím čtvrtletí o 9,1 procenta je podle něj třetí nejvyšší číslo v mezikrajském srovnání. Celostátní průměrný růst hrubých mezd činí 8,5 procenta. Průměrný plat za červenec, srpen a září v republice je však pořád o téměř tři tisíce vyšší a v porovnání všech regionů jsou mzdy v Olomouckém kraji páté nejnižší.

„Bohužel ani jeden z nejvyšších přírůstků nás ve výši průměrných hrubých mezd neposouvá výrazně blíž k celostátnímu průměru,“ dodává Frelich.

Mzdy jsme zvýšili a budeme přidávat i příští rok, zní z firem

Vysoko nad krajským, a dokonce i republikovým průměrem jsou například platy ve firmě Koyo Bearings v Olomouci. Přesto si zdejší zaměstnanci letos ještě polepšili.

„Průměrná hrubá mzda včetně bonusů je u nás nyní přibližně 33 tisíc korun a to bez vedení společnosti. Loni jsme avizovali navýšení mezd v letošním roce o šest procent, což jsme už překročili, a budeme přidávat i v dalším období a v příštím roce,“ sdělil ředitel společnosti Petr Novák. Jednání, o kolik to bude, podle něj zatím ještě stále probíhají.

To v mohelnickém závodu Siemens, který patří k největším zaměstnavatelům v Olomouckém kraji, dostali podle šéfa odborů Jiřího Hanáka v obchodním roce končícím v září 2018 dělníci přidáno o šest procent.

„Průměrná dělnická mzda v závodě se dostala na zhruba 28 200 korun. V současném obchodním roce, od 1. října 2018 do konce září 2019, si polepší v průměru o 6,14 procenta,“ vypočítal Hanák. Siemens údaje o platech neposkytuje a odboráři vyjednávají jen o dělnických mzdách. Platy technicko-hospodářských pracovníků jsou smluvní.

Na přeplácení pozor, varuje šéf hospodářské komory

Další významný zaměstnavatel regionu, Papcel Litovel, přidával podle personálního ředitele Filipa Vrnaty plošně o tři procenta.

„Další navyšování mezd už bylo individuální, podle výkonnosti zaměstnanců a důležitosti profesí. Někteří lidé si tak polepšili i o více než deset procent,“ uvedl.

Ředitel Hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar však před dlouhodobým navyšováním mezd varuje. Ve vysokém růstu platů vidí vedle pozitiv pro zaměstnance také negativa.

„Určitě není řešením vyrovnat se s nedostatkem lidí přeplácením a přetahováním z jiných podniků. Z pohledu firem je každé skokové zvyšování mezd nebezpečné, protože má negativní dopad na konkurenceschopnost. Byť se nyní ekonomice daří, neznamená to, že máme nepřetržitou konkurenceschopnost zaručenou,“ upozorňuje Kašpar.

Důležitější než nominální mzda je pro zaměstnance ta reálná – tedy fakt, co si za vydělané peníze koupí. Vzhledem k inflaci ve výši 2,4 procenta si tak olomoucký zaměstnanec v koupěschopnosti polepšil o 6,7 procenta oproti šesti procentům na celostátní úrovni.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Zničené koryto Ondřejovického potoka může opět čelit povodním

Pohled na opravenou část koryta Ondřejovického potoka na Jesenicku poničenou...

Zhruba dva kilometry dlouhý úsek Ondřejovického potoka na Jesenicku, který před pěti lety silně poničila blesková...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Při požáru azylového domu v Dalově zemřel člověk, 20 lidí museli evakuovat

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019))

Během požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka na Olomoucku odpoledne zemřel jeden člověk,...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz