Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Olomoucký kraj čeká letos start dostavby D1, nový kus tratě i tradiční akce

  4:52
Zahájení či dokončení důležitých staveb, především těch dopravních včetně započetí roky vyhlížené dostavby dálnice D1 u Přerova, ale též zajímavé sportovní nebo kulturní akce pod širým nebem i v muzeích či divadlech. To má letos zažít Olomoucký kraj. Stejně jako loni je ale otázkou, nakolik vše změní případné další vlny koronavirové nákazy a s tím spojená omezení.

Dálnice D1 nyní končí u přerovské čtvrti Předmostí, poslední chybějící úsek k Říkovicím chce ŘSD začít stavět na začátku druhé poloviny letošního roku. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

1. LEDEN

Řidiči i lidé využívající MHD se musí v Olomouci připravit od 10. ledna na dlouhodobé dopravní komplikace kvůli dvěma stavbám. Tou první je prodlužování tramvajové tratě na sídliště Nové Sady, jež uzavře zhruba do poloviny května křižovatku ulic Schweitzerova a Zikova, což bude mít vliv na provoz sedmi autobusových linek.

V centru zase kvůli dokončování mostu na Masarykově třídě do konce června nepojedou tramvaje v úseku mezi zastávkami Náměstí Hrdinů a Žižkovo náměstí. Dopravu zde budou zajišťovat náhradní autobusy, které nicméně nebudou obsluhovat zastávku U Bystřičky.

Do důležité stavby se hned na začátku roku pustí také v Jeseníku, kde zahájí budování nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče, jimž by měla začít sloužit již od září.

Vzácný host zavítá v pátek 14. ledna do šumperského Domu kultury. Peter Freestone, někdejší dlouholetý asistent frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho, zde na legendu světové hudby zavzpomíná v osobní i profesní rovině a jeho vystoupení budou doprovázet akustické verze písní Queen.

2. ÚNOR

Hned dvě zajímavé výstavy začnou 3. února v olomouckém Muzeu moderního umění. První nazvaná V žáru malby představí tvorbu známého olomouckého výtvarníka Petra Zlamala a jádro expozice budou tvořit umělcovy obrazy z posledních třiceti let.

Druhá výstava Byli jsme světoví! pak nabídne kolekci dokumentů, autorských fotografií a diapozitivů architekta Miroslava Řepy, spoluautora československého pavilonu pro Expo 1967 v Montrealu.

3. BŘEZEN

V Olomouci začne na jaře platit první část velkých změn v cenách a oblastech zahrnutých do zón placeného parkování. V oblasti B v historickém centru za každou hodinu lidé zaplatí místo třiceti korun o deset víc, v oblasti A tvořené pěší zónou pak přijde odstavení auta na stejnou dobu dokonce na sto korun.

Příjemnější novinkou bude ve městě nová výstava Muzea moderního umění nazvaná Domov a svět. Půjde o kaleidoskop děl, jejichž prostřednictvím bude nahlíženo na identitu a pojem domova.

V Jeseníku pak začnou chystat jinou potěchu pro oči, výsadbu trvalek v lokalitě V Oblouku.

4. DUBEN

V posledním dubnovém týdnu se uskuteční už 57. ročník festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Organizátoři doufají, že po dvou letech, kdy se akce kvůli koronavirovým omezením uskutečnila převážně online formou, se budou moci vrátit k původní podobě s diváky přímo na promítáních. Další tradiční akcí bude jarní etapa Flory.

5. KVĚTEN

Konec května je tradičně termínem, dokdy je nutné zaplatit daň z nemovitostí. Neradostný bude v regionu hlavně pro obyvatele krajského města, neboť zde daň byla pro letošní rok zdvojnásobena, původní návrh byl dokonce na trojnásobek. Ostatní okresní města v kraji ke zvýšení koeficientu nepřistoupila.

Naopak příjemné momenty má od konce května nabídnout 16. ročník Klášterních hudebních slavností, které by měla zahájit 30. května v Šumperku opera Vesnický trh od J. A. Bendy. Ústředním motivem festivalu bude odvaha v různých podobách, další akce jsou naplánovány v červnu a červenci.

V Jeseníku by si zase lidé měli začít užívat zrekonstruovaných chodníků v Lipovské ulici, které mají být hotové právě v květnu.

6. ČERVEN

Na olomouckém výstavišti Flora opět pódium pod širým nebem nabídne balet, činohru, muzikály i operetu v rámci akce Moravské divadlo na Floře. Představí se na něm umělci olomoucké scény i pozvaní hosté.

Kromě toho se v krajském městě uskuteční třeba také Svátky města Olomouce, začne mezinárodní sochařský festival Sculpture Line, promenádní koncerty a ulicemi by měli proběhnout účastníci půlmaratonu.

7. ČERVENEC

V Olomouci bude pro dopravu konečně otevřen nový most na Masarykově třídě budovaný v rámci protipovodňových opatření, v Kojetíně by zase měla být v létě dokončena stavební část nového obřího skladu firmy Amazon. Poté přijde na řadu příprava technologického zázemí, ta potrvá zhruba další rok.

V řadě měst i obcí plánují letní kulturní akce, například má začít další Prostějovské léto nabízející koncerty a jiný různorodý program.

8. SRPEN

Velkou porci zábavy slibuje též druhý prázdninový měsíc. Mimo jiné půjde v Olomouci o výstavu Flora a letní zahradnické trhy, v centru Přerova se zase uskuteční svatovavřinecké hody s bohatým kulturním a společenským programem včetně historického jarmarku.

V severní části regionu pak bude možné vyrazit na akci Jeseník se baví, která bude oslavou léta, pohody, hudby, jídla a piva. A v nabídce nebude chybět ani další populární položka, tradiční největší mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně v poslední srpnový týden.

Kromě toho má začátek druhé poloviny roku přinést řidičům i obyvatelům Přerova roky vytoužené zahájení stavby posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Stát bude necelých sedm miliard korun bez DPH, hotová má být zhruba za tři roky. Otázkou je, zda avizovaný termín nezhatí případné další žaloby či stížnosti ze strany ekologických aktivistů.

9. ZÁŘÍ

Na první polovinu září chystají v Prostějově tradiční Hanácké slavnosti spojené s hody. Kulturní akce a otevření řady památek pak přinesou v celém regionu Dny evropského dědictví. V Olomouci se uskuteční také další etapa Flory s podzimními zahradnickými trhy, Mezinárodní varhanní festival a začne též Podzimní festival duchovní hudby.

V Přerově by měl být pro změnu na přelomu léta a podzimu dokončen průtah, místními nazývaný průpich, který má usnadnit průjezd aut nyní složitým úsekem v průmyslové oblasti u vlakového nádraží.

10. ŘÍJEN

Přibližně v říjnu by mohly v Olomouci tramvaje poprvé svézt cestující po novém úseku tratě od současné konečné zastávky Trnkova na novou dočasnou konečnou ve Schweitzerově ulici. Na více než kilometrovém úseku vzniknou ještě další tři zastávky, počítá se také s úpravou chodníků, cyklostezek a výsadbou zeleně. Vše má celkem stát 469 milionů korun.

Do Přerova by se měly sjet hudební hvězdy z celého světa na už 39. ročník tradičního Československého jazzového festivalu, jenž se opět bude konat v tamním Městském domě.

V olomouckém Muzeu moderního umění zase začne velká výstava Posvátné umění v nesvaté době – české sakrální umění 1945–1989. Ta výběrově představí výtvarná díla z prostor křesťanských církví a to nejen římskokatolické, ale také českobratrské evangelické, československé husitské, řeckokatolické a církve bratrské, která reprezentují vliv sekularizace společnosti na sakrální tvorbu.

11. LISTOPAD

Od 17. do 19. listopadu by se měl v Šumperku uskutečnit další ročník renomovaného festivalu Blues Alive, který návštěvníkům pokaždé nabízí výrazné osobnosti tohoto žánru.

Kromě toho – pokud to případná další vlna nákazy koronavirem nezhatí – začnou ve velkých městech na konci listopadu adventní trhy a s nimi spojené kulturní akce jako divadelní představení nebo koncerty. Po dvouleté pauze by také mohlo být obnoveno slavnostní rozsvěcení vánočního stromu za účasti veřejnosti.

12. PROSINEC

Na samotném konci roku má být dokončena jedna z velkých investic přerovské radnice, kterou je rekonstrukce zchátralého Blažkova domu na náměstí T. G. Masaryka.

V budově, která stojí v centru Přerova od konce 19. století, vznikne moderní zázemí pro podnikatele, takzvaný Inovační hub. Nabídne například coworkingový prostor, vybavenou dílnu, kancelářské prostory i zasedací místnosti. Stavební práce přijdou na 72 milionů korun, polovinu zaplatí dotace ministerstva průmyslu a obchodu.

Na silnici přes Červenohorské sedlo by zase koncem roku mohly být namontovány stálé radary pro boj s riskujícími neukázněnými řidiči hlavně z řad motorkářů, kteří si z cesty dělají závodní dráhu. Výsledkem je totiž kromě hluku obtěžujícího turisty i místní každý rok řada nehod a některé končí tragicky.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Město získalo dotaci na nové centrum magistrátu. Je předražené, říkají kritici

Největší investici v historii do městské budovy připravuje přerovský magistrát. Na přestavbu budovy Emos, která se má...

Ze Šumperka do Jeseníku za 23 minut, pomohl by tunel i elektrifikace

Letitou vizi tunelu pod Červenohorským sedlem posunula dál nová územní studie. Ačkoli k dvacetimiliardové stavbě je...

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset...

Vidkun opět u soudu. Žalobce žádá přísnější kvalifikaci, obhajoba zproštění

Olomoucký krajský soud dnes znovu otevřel korupční kauzu Vidkun, kterou vrátil vrchní soud k opětovnému projednání....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...