Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Olomoucký kraj čeká letos start dostavby D1, nový kus tratě i tradiční akce

  4:52
Zahájení či dokončení důležitých staveb, především těch dopravních včetně započetí roky vyhlížené dostavby dálnice D1 u Přerova, ale též zajímavé sportovní nebo kulturní akce pod širým nebem i v muzeích či divadlech. To má letos zažít Olomoucký kraj. Stejně jako loni je ale otázkou, nakolik vše změní případné další vlny koronavirové nákazy a s tím spojená omezení.

Dálnice D1 nyní končí u přerovské čtvrti Předmostí, poslední chybějící úsek k Říkovicím chce ŘSD začít stavět na začátku druhé poloviny letošního roku. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

1. LEDEN

Řidiči i lidé využívající MHD se musí v Olomouci připravit od 10. ledna na dlouhodobé dopravní komplikace kvůli dvěma stavbám. Tou první je prodlužování tramvajové tratě na sídliště Nové Sady, jež uzavře zhruba do poloviny května křižovatku ulic Schweitzerova a Zikova, což bude mít vliv na provoz sedmi autobusových linek.

V centru zase kvůli dokončování mostu na Masarykově třídě do konce června nepojedou tramvaje v úseku mezi zastávkami Náměstí Hrdinů a Žižkovo náměstí. Dopravu zde budou zajišťovat náhradní autobusy, které nicméně nebudou obsluhovat zastávku U Bystřičky.

Do důležité stavby se hned na začátku roku pustí také v Jeseníku, kde zahájí budování nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče, jimž by měla začít sloužit již od září.

Vzácný host zavítá v pátek 14. ledna do šumperského Domu kultury. Peter Freestone, někdejší dlouholetý asistent frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho, zde na legendu světové hudby zavzpomíná v osobní i profesní rovině a jeho vystoupení budou doprovázet akustické verze písní Queen.

2. ÚNOR

Hned dvě zajímavé výstavy začnou 3. února v olomouckém Muzeu moderního umění. První nazvaná V žáru malby představí tvorbu známého olomouckého výtvarníka Petra Zlamala a jádro expozice budou tvořit umělcovy obrazy z posledních třiceti let.

Druhá výstava Byli jsme světoví! pak nabídne kolekci dokumentů, autorských fotografií a diapozitivů architekta Miroslava Řepy, spoluautora československého pavilonu pro Expo 1967 v Montrealu.

3. BŘEZEN

V Olomouci začne na jaře platit první část velkých změn v cenách a oblastech zahrnutých do zón placeného parkování. V oblasti B v historickém centru za každou hodinu lidé zaplatí místo třiceti korun o deset víc, v oblasti A tvořené pěší zónou pak přijde odstavení auta na stejnou dobu dokonce na sto korun.

Příjemnější novinkou bude ve městě nová výstava Muzea moderního umění nazvaná Domov a svět. Půjde o kaleidoskop děl, jejichž prostřednictvím bude nahlíženo na identitu a pojem domova.

V Jeseníku pak začnou chystat jinou potěchu pro oči, výsadbu trvalek v lokalitě V Oblouku.

4. DUBEN

V posledním dubnovém týdnu se uskuteční už 57. ročník festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Organizátoři doufají, že po dvou letech, kdy se akce kvůli koronavirovým omezením uskutečnila převážně online formou, se budou moci vrátit k původní podobě s diváky přímo na promítáních. Další tradiční akcí bude jarní etapa Flory.

5. KVĚTEN

Konec května je tradičně termínem, dokdy je nutné zaplatit daň z nemovitostí. Neradostný bude v regionu hlavně pro obyvatele krajského města, neboť zde daň byla pro letošní rok zdvojnásobena, původní návrh byl dokonce na trojnásobek. Ostatní okresní města v kraji ke zvýšení koeficientu nepřistoupila.

Naopak příjemné momenty má od konce května nabídnout 16. ročník Klášterních hudebních slavností, které by měla zahájit 30. května v Šumperku opera Vesnický trh od J. A. Bendy. Ústředním motivem festivalu bude odvaha v různých podobách, další akce jsou naplánovány v červnu a červenci.

V Jeseníku by si zase lidé měli začít užívat zrekonstruovaných chodníků v Lipovské ulici, které mají být hotové právě v květnu.

6. ČERVEN

Na olomouckém výstavišti Flora opět pódium pod širým nebem nabídne balet, činohru, muzikály i operetu v rámci akce Moravské divadlo na Floře. Představí se na něm umělci olomoucké scény i pozvaní hosté.

Kromě toho se v krajském městě uskuteční třeba také Svátky města Olomouce, začne mezinárodní sochařský festival Sculpture Line, promenádní koncerty a ulicemi by měli proběhnout účastníci půlmaratonu.

7. ČERVENEC

V Olomouci bude pro dopravu konečně otevřen nový most na Masarykově třídě budovaný v rámci protipovodňových opatření, v Kojetíně by zase měla být v létě dokončena stavební část nového obřího skladu firmy Amazon. Poté přijde na řadu příprava technologického zázemí, ta potrvá zhruba další rok.

V řadě měst i obcí plánují letní kulturní akce, například má začít další Prostějovské léto nabízející koncerty a jiný různorodý program.

8. SRPEN

Velkou porci zábavy slibuje též druhý prázdninový měsíc. Mimo jiné půjde v Olomouci o výstavu Flora a letní zahradnické trhy, v centru Přerova se zase uskuteční svatovavřinecké hody s bohatým kulturním a společenským programem včetně historického jarmarku.

V severní části regionu pak bude možné vyrazit na akci Jeseník se baví, která bude oslavou léta, pohody, hudby, jídla a piva. A v nabídce nebude chybět ani další populární položka, tradiční největší mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně v poslední srpnový týden.

Kromě toho má začátek druhé poloviny roku přinést řidičům i obyvatelům Přerova roky vytoužené zahájení stavby posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Stát bude necelých sedm miliard korun bez DPH, hotová má být zhruba za tři roky. Otázkou je, zda avizovaný termín nezhatí případné další žaloby či stížnosti ze strany ekologických aktivistů.

9. ZÁŘÍ

Na první polovinu září chystají v Prostějově tradiční Hanácké slavnosti spojené s hody. Kulturní akce a otevření řady památek pak přinesou v celém regionu Dny evropského dědictví. V Olomouci se uskuteční také další etapa Flory s podzimními zahradnickými trhy, Mezinárodní varhanní festival a začne též Podzimní festival duchovní hudby.

V Přerově by měl být pro změnu na přelomu léta a podzimu dokončen průtah, místními nazývaný průpich, který má usnadnit průjezd aut nyní složitým úsekem v průmyslové oblasti u vlakového nádraží.

10. ŘÍJEN

Přibližně v říjnu by mohly v Olomouci tramvaje poprvé svézt cestující po novém úseku tratě od současné konečné zastávky Trnkova na novou dočasnou konečnou ve Schweitzerově ulici. Na více než kilometrovém úseku vzniknou ještě další tři zastávky, počítá se také s úpravou chodníků, cyklostezek a výsadbou zeleně. Vše má celkem stát 469 milionů korun.

Do Přerova by se měly sjet hudební hvězdy z celého světa na už 39. ročník tradičního Československého jazzového festivalu, jenž se opět bude konat v tamním Městském domě.

V olomouckém Muzeu moderního umění zase začne velká výstava Posvátné umění v nesvaté době – české sakrální umění 1945–1989. Ta výběrově představí výtvarná díla z prostor křesťanských církví a to nejen římskokatolické, ale také českobratrské evangelické, československé husitské, řeckokatolické a církve bratrské, která reprezentují vliv sekularizace společnosti na sakrální tvorbu.

11. LISTOPAD

Od 17. do 19. listopadu by se měl v Šumperku uskutečnit další ročník renomovaného festivalu Blues Alive, který návštěvníkům pokaždé nabízí výrazné osobnosti tohoto žánru.

Kromě toho – pokud to případná další vlna nákazy koronavirem nezhatí – začnou ve velkých městech na konci listopadu adventní trhy a s nimi spojené kulturní akce jako divadelní představení nebo koncerty. Po dvouleté pauze by také mohlo být obnoveno slavnostní rozsvěcení vánočního stromu za účasti veřejnosti.

12. PROSINEC

Na samotném konci roku má být dokončena jedna z velkých investic přerovské radnice, kterou je rekonstrukce zchátralého Blažkova domu na náměstí T. G. Masaryka.

V budově, která stojí v centru Přerova od konce 19. století, vznikne moderní zázemí pro podnikatele, takzvaný Inovační hub. Nabídne například coworkingový prostor, vybavenou dílnu, kancelářské prostory i zasedací místnosti. Stavební práce přijdou na 72 milionů korun, polovinu zaplatí dotace ministerstva průmyslu a obchodu.

Na silnici přes Červenohorské sedlo by zase koncem roku mohly být namontovány stálé radary pro boj s riskujícími neukázněnými řidiči hlavně z řad motorkářů, kteří si z cesty dělají závodní dráhu. Výsledkem je totiž kromě hluku obtěžujícího turisty i místní každý rok řada nehod a některé končí tragicky.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Přímý přenos Částí republiky se přehnaly bouřky. Meteorologové varovali, že ve východní části Čech, na Moravě a ve Slezsku mohly být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Zahanbil i boháče. Skromný kněz daroval na chudobinec desítky tisíc zlatých

Letos uplynulo 120 let od smrti Franze Urtlaufa, který se zapsal do srdcí obyvatel Šumperska hlavně díky neobyčejné...

Znovu Z očí do očí. Primátor bude odpovídat lidem na dotazy v galerii

Po téměř čtyřech letech se do Přerova vrací setkání politiků města s občany mimo budovu magistrátu. Primátor a jeho...

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...