Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Nemocnice v Olomouckém kraji se naplno chystají na nápor lidí s koronavirem

  4:51
Přes sto lůžek je od tohoto týdne v Olomouckém kraji k dispozici pro pacienty, u nichž si průběh onemocnění covid-19 vyžádá hospitalizaci. Kapacity se ale rychle plní, navíc už někde chybí zdravotníci.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Jen pět dní stačilo, aby se minulý týden zcela zaplnila kapacita provizorního infekčního oddělení v Nemocnici Šumperk, neboť tamní lékaři hospitalizovali dvacet pacientů s onemocněním covid-19.

Infekční lůžka se kromě toho v regionu rychle plní i v Nemocnici Prostějov či v olomoucké fakultní nemocnici. Od pátku proto zprovoznila provizorní infekční oddělení také Vojenská Nemocnice Olomouc a nemocnice v Hranicích. A od tohoto týdne se přidávají další zařízení.

Žádná z nemocnic ale zatím nemusela omezit provoz ambulancí ani plánované operace. Změnit by to mohla až případně zhoršující se epidemiologická situace.

„Každá nemocnice je připravená vyčlenit jedno až dvě standardní oddělení a jednu jednotku intenzivní péče (JIP). Jsme v online kontaktu, podle potřeby se také zhruba jednou týdně scházíme a domlouváme na dalším postupu,“ popsal ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík, který je v souvislosti s epidemií nového koronaviru koordinátorem nemocniční péče v Olomouckém kraji.

Pro pacienty s onemocněním covid-19 je podle něj v současné době v regionu připraveno šestnáct intenzivních lůžek – deset ve fakultní nemocnici a šest v nemocnicích Prostějov a Přerov.

„Máme také jasně stanoveno, kdo a v jakém rozsahu se zapojí, pokud bude potřeba třicet a následně šedesát lůžek na jednotkách intenzivní péče,“ doplnil Havlík s tím, že největší zátěž by padla právě na fakultní nemocnici. Ta je schopná poskytnout až třicet lůžek na JIP.

Infekční oddělení mají mít všechny nemocnice

Standardní oddělení pro pacienty, kteří nevyžadují intenzivní péči v podobě například plicní ventilace nebo ECMO, tedy pumpy, která dokáže nahradit funkce plic a srdce, jsou od minulého týdne k dispozici kromě Prostějova, Olomouce a Šumperku také v Hranicích a olomoucké vojenské nemocnici.

Od tohoto týdne se pak přidala Nemocnice Jeseník a rovněž léčebna v Pasece.

„Ta je určena pro následnou péči o covid pozitivní, abychom šetřili standardní lůžka,“ podotkl Havlík.

Vojenská nemocnice vybudovala provizorní infekční oddělení v budově léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Její pacienty musela dočasně přestěhovat na interní oddělení.

„Nevíme, jestli budeme mít na covid oddělení hned pacienty, ale předpokládáme, že tomu tak bude, protože poptávka v kraji je teď opravdu velká,“ zhodnotil ředitel nemocnice Martin Svoboda.

„Do pondělí by měly být vybaveny provizorním infekčním oddělením všechny nemocnice v kraji. Měli bychom mít dohromady přes sto infekčních lůžek, což je dobrý základ pro péči o pacienty pozitivní na covid-19,“ vysvětlil Svoboda.

„Počty pacientů s covid-19 se mění každou hodinu“

To, že jsou infekční lůžka potřeba, potvrzují zkušenosti dalších nemocnic v regionu. V Šumperku, kde oddělení pro pacienty s covidem-19 zřídili předminulou neděli, ještě minulý týden ve čtvrtek dopoledne hlásili poslední čtyři volná lůžka z dvaceti, o pár hodin později už nebylo k dispozici žádné.

„Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 se mění každou hodinu. V případě zhoršující se epidemiologické situace jsme připraveni kapacitu oddělení ještě navýšit,“ ujistila mluvčí Hana Hanke.

Nemocnice ale kvůli současnému náporu také urgentně shání zdravotníky na výpomoc.

„Důvodů je několik. Rozšířili jsme provoz našeho odběrového střediska, personálně posílili naše odběrové týmy a přesunuli část našeho personálu na infekční oddělení. Několik lékařů a sester máme také v preventivní karanténě. Všichni tito lidé nám teď chybí v běžném provozu,“ řekla Hanke.

Pomoci mají medici anebo lékaři a sestry v penzi

Šumperská nemocnice tak hledá brigádníky z řad studentů zdravotnických oborů, mediků, rodičů na rodičovské nebo terénních lékařů.

„Rádi bychom oslovili i lékaře a sestry, kteří nedávno odešli do důchodu nebo zdravotníky, kteří aktuálně pracují mimo obor a byli by ochotni se na krátký čas vrátit,“ doplnila Hanke.

S nákazou se však potýkají i samotní zdravotníci. Minulý týden bylo podle dostupných údajů v Olomouckém kraji evidováno více než sedm desítek pozitivně testovaných pracovníků ve zdravotnictví. Z toho dvacítka lékařů včetně zubařů a tři desítky zdravotních sester, zbyte tvořili lidé z ostatních zdravotnických profesí.

Dalším případům nákazy v nemocnicích se zařízení snaží předejít mimo jiné takzvanou triáží, kdy sestřičky například měří pacientům v ambulancích teplotu.

Urgentní příjem olomoucké fakultní nemocnice bude od tohoto týdne pro tyto účely dokonce vybavený termokamerou. Pacienti s podezřením na covid-19 pak budou muset čekat na vyšetření v oddělené místnosti.

Stejnou výzvu jako šumperský špitál zveřejnila i společnost Agel, jež provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově a ve Šternberku. Na infekčním oddělení v Prostějově leží na dvě desítky pacientů. Další tři lidé v těžkém stavu jsou v péči lékařů prostějovského anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

„Infekční oddělení má kapacitu třicet lůžek. V případě nutnosti je možné další navýšení, a to jak standardních, tak akutních lůžek,“ ubezpečila mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

14. září 2020

  • Nejčtenější

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Olomouc slaví jubileum patronky, která pomohla ukončit morovou epidemii

Velké oslavy jubilea svaté Pavlíny se v pátek a o víkendu uskuteční v Olomouci. Světice zde podle kronik pomohla před...

Na zápis do školek chodí i dvouleté děti, rodiče hlásí potomky na víc míst

Dostat dítě do mateřské školky je v některých městech v Olomouckém kraji složité. Někde jsou problémem nedostatečné...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....