Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

  17:53aktualizováno  17:53
Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě Olomouckého kraje Miloš Zeman. Součástí jeho cesty budou mimo jiné čtyři debaty s občany, závěrečná tisková konference se uskuteční na Pradědu, kam je možný vjezd jen na zvláštní povolení.

Prezident Miloš Zeman pošesté navštíví Olomoucký kraj (snímek z jeho příjezdu při předchozí návštěvě loni v listopadu). | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Zemanova veřejná část programu začne v Olomouci v pondělí v půl jedenácté dopoledne příjezdem k sídlu hejtmanství a krajského úřadu, po němž bude následovat uvítání, setkání s představiteli kraje a předání darů. Odpoledne pak zamíří do Kojetína, kde deset minut před patnáctou hodinou začne setkání s občany.

Druhý den návštěvy vyrazí do Šumperka, kde se setká s klienty a zaměstnanci nestátní neziskové organizace Pontis, která poskytuje sociální služby. Její ředitel Miroslav Adámek kandiduje v nadcházejících volbách do Senátu jako bezpartijní za hnutí ANO.

„Následně ho přivítá Luboměř pod Strážnou, kde mu ve druhém kole poslední prezidentské volby dalo hlas téměř devadesát procent voličů,“ doplnila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

Po setkání s lidmi v šestnáct hodin pak Zeman zamíří na další, které se uskuteční o dvě hodiny později v Přerově.

Výzvu, aby kraj Zemanovy návštěvy neplatil, hejtman odmítl

Ve středu pak prezident vyjede až na sever regionu. Nejprve do Mikulovic, kde je po čtvrt na jednu naplánováno poslední setkání s lidmi, a poté zamíří na nejvyšší moravskou horu Praděd, kde se v prostorách restaurace uskuteční závěrečná tisková konference pro novináře.

K vysílači je sice možné dojet autem po asfaltové cestě, vjezd je však možný jen na zvláštní povolení, neboť místo je součástí chráněné krajinné oblasti. Novináře tak čeká cesta na parkoviště na Ovčárně, kam se lze dostat pouze kyvadlovým autobusem nebo za poplatek, a odtud převoz vozy Správy CHKO a Horské služby.

Neúčast na tiskové konferenci přitom například pro veřejnoprávní média znamená riziko kritiky, jako se to stalo po tiskové konferenci na závěr minulé listopadové návštěvy Olomouckého kraje. Zeman tehdy kritizoval, že ji Česká televize neodvysílala živě, což byl podle něj „další důkaz její neobjektivity“.

Zemanovy návštěvy dosud přišly Olomoucký kraj na zhruba dva miliony korun, před tou zatím poslední loni na podzim tak v souvislosti s náklady vyzval tehdejší ministr zemědělství a krajský zastupitel Marian Jurečka (KDU-ČSL) hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), aby kraj listopadovou návštěvu neplatil. Hejtman to následně odmítl.

„Ačkoli prezident jezdí do našeho regionu opakovaně, je každá návštěva hlavy státu prestižní událostí. Hejtmanství se snaží být dobrým hostitelem a spolupracuje na tom, aby náročný program prezidentské návštěvy probíhal podle harmonogramu a důstojně, jak se na akci takového druhu sluší,“ komentoval nyní nadcházející návštěvu Okleštěk.

Podívejte se, jak vypadal Zemanů příjezd při minulé návštěvě regionu

Autor:

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Další z rubriky

Za mohutný výbuch v Mostkovicích mohly směsi na výrobu zábavní pyrotechniky

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

O tom, že za silnou explozí v Mostkovicích na Prostějovsku, která loni v září poničila přes padesát domů a zabila...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Policie hledá pejskaře a pár, kteří mohli vidět pobodání v olomouckém parku

Policie hledá pár, který mohl vidět pobodání v olomouckém parku

Bez obviněných zůstává i více než po dvou týdnech případ pobodání sedmnáctiletého mladíka v olomouckém parku. Policie...

Najdete na iDNES.cz