ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dotace na boj proti odlivu obyvatel může mít i deset měst Olomouckého kraje

  • 4
Stát chce 65 miliardami korun pomoci oblastem, odkud odcházejí obyvatelé. Mezi 132 městy a obcemi je i několik z Olomouckého kraje, peníze by chtěly využít například na stavbu cyklostezek, revitalizaci brownfieldů či investice do infrastruktury.

Peníze jsou určeny pro území, odkud odcházejí zejména vzdělanější obyvatelé, což může být jednou z příčin jejich dalšího zaostávání.

„Mezi hlavní problémy patří i slabý hospodářský výkon například z důvodů nízké produktivity firem a omezené možnosti dalšího růstu. Řada území dlouhodobě trpí zhoršenou sociální strukturou obyvatel, v řadě oblastí je problém sociálního vyloučení,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.

V Olomouckém kraji jsou na seznamu Přerov, Jeseník, Šumperk, Konice, Mohelnice, Uničov, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Hranice a Šternberk.

Například Konice na Prostějovsku v souladu s akčním plánem připravuje projekt na vybudování Cyklostezky Romže. Podle starosty Michala Obrusníka jde vzhledem k předpokládaným nákladům kolem 50 milionů korun o jeden z nejvýznamnějších projektů pro celý konický region.

„Cyklistické napojení Konice na Prostějov není v současné době zajištěno. Je důležité pro dojíždění do zaměstnání i turistiku. Cyklisté musí používat silnici, která je vytížena provozem a hrozí zde riziko střetu. Stavbu cyklostezky plánuje více obcí a další subjekty, nositelem aktivity je město Konice,“ uvedl starosta. V letošním roce vzniká projekt celé trasy.

Přerov zvažuje dostavbu domova pro seniory

Vládní materiál pečlivě studuje také město Přerov. „Máme v plánu například dostavbu domova pro seniory, modernizaci škol, cyklistické stezky, regenerace sídlišť, modernizaci světelné signalizace na křižovatkách nebo inteligentní dopravní zastávky,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Do vládního akčního plánu by podle ní mohly spadat už některé letošní investice, například cyklistická stezka v ulici Palackého nebo propojení Velké Dlážky a Hranické za zhruba 30 milionů korun.

„Zajímavá je také oblast revitalizací takzvaných brownfields pro občanskou vybavenost a bydlení. Tuto záležitost bude nutné ještě analyzovat. Uvidíme po podrobnějších výzvách a podmínkách, která budou příslušná ministerstva vyhlašovat a koordinovat,“ dodala mluvčí.

Město Uničov zatím celou věc neřešilo, bližší informace nemají ani v Jeseníku.

„Akční plán bude pravděpodobně odpovídat pilotním akčním plánům, kde se město zapojilo s několika projekty. Jde o zónu Za Podjezdem a dobudování infrastruktury, Centrum moderního rozvoje, chodník k lázním v Jeseníku, rekonstrukci budovy Karla Čapka nebo Ski arénu,“ uvedla mluvčí radnice Lucie Musialová.

Vláda chce akční plán financovat z velké části evropskými dotacemi z programového období 2014 až 2020. Z nich má jít na projekty uskutečněné v letech 2021 a 2022 celkem 56,3 miliardy korun. Další 8,2 miliardy chce vláda dodat z národních dotačních titulů financovaných ze státního rozpočtu, kde budou žádosti teprve předkládány.