Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Ušetříte, láká kraj menší obce na společný svoz a likvidaci odpadů

  4:52
Téměř šedesátka obcí a měst z Olomouckého kraje už uvěřila projektu budoucí společné likvidace odpadů. Ať už přímo, nebo přes spolek obcí a měst drží akcie společnosti, která by se o nevytříděný komunální odpad měla postarat. Při správném nastavení podmínek jde o byznys v řádu stovek milionů korun, základem je ale zapojení dostatečného množství účastníků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Projekt existuje už delší dobu, v minulých měsících však ustrnul, a nové vedení kraje se proto nyní pokouší o jeho celkový restart.

„Spolupráce mezi obcemi umožní společně řešit odpady, efektivně využívat svozovou techniku a splnit náročné požadavky nové legislativy s relativně menším úsilím,“ shrnul Martin Šmída, krajský radní pro oblast životního prostředí, odpady a zemědělství.

„Výsledkem bude nižší cena za sběr, svoz a následné využití nebo odstranění odpadů. Inspiraci jsme našli v Rakousku u tamních odpadových spolků,“ dodal.

Kraj chce přilákat další menší obce, a snaží se proto podmínky nastavit tak, aby měl jejich hlas větší váhu v porovnání s velkými městy.

„Snížili jsme počet členů představenstva, takže hlas spolku, který sdružuje obce, už není jeden z jedenácti, ale jeden z pěti. Navíc počítáme s tím, že kraj bude přirozeně hájit zájmy menších a vzdálenějších obcí, takže to je pro ně vlastně druhý hlas,“ popsal Šmída.

Na nedávné schůzi akcionářů radní dokonce prosazoval, aby obce měly právo veta, to však neprošlo.

„Neznamená to ale, že by toto téma spadlo pod stůl. Budeme dál hledat cesty, jak význam obcí navýšit, aby věděly, že mají zastání,“ podotkl radní.

Loštice místo spolku vsadily na nákup akcií

Zatím se o tom část z nich přesvědčit nedaří. Například Loštice na Šumpersku se rozhodly spolek opustit a stát se přímým akcionářem Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje. Získaly 2 970 z celkem 440 tisíc akcií, což je něco přes půl procenta.

„Při vystupování navenek už nebudeme mít takovou sílu, jako kdybychom byli ve spolku. Budeme ale přímým akcionářem a informace k nám tak nepoputují jen zprostředkovaně. Navíc vždy můžeme ze společnosti odejít,“ vysvětlila starostka Šárka Havelková Seifertová.

Domluva mezi obcemi podle ní v poslední době vázla a spolek se neposouval kupředu.

„Nejvíc odpadu mají velká města a budou se snažit, aby cena byla co nejnižší. Malé obce, které mají odpadu málo, na tom mohou jen vydělat. Nedůvěra podle mne není opodstatněná,“ dodala.

Od roku 2030 bude zákaz skládkování

Otázky nad další budoucností společné likvidace odpadů však padají i ve velkých městech.

„Už delší dobu navrhuji uspořádat seminář o separaci a třídění odpadů a ptám se, zda chceme i nadále pokračovat ve společném projektu odpadů Olomouckého kraje. Pokud bychom dál touto cestou nešli, je třeba připravit jiné řešení,“ nadnesl třeba prostějovský zastupitel a ekolog Jan Navrátil.

Náměstek primátora Prostějova a člen dozorčí rady Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje Jiří Pospíšil je přesvědčen, že pokračování má smysl.

„Do konce června se uskuteční valná hromada a budeme řešit, jak v přípravách projektu dál pokračovat. Dohodli jsme se, že vedení kraje osloví obce, jež se do projektu dosud nepřidaly a které jsme nepřesvědčili. Bylo by ideální, aby se do systému zapojil, když ne celý kraj, tak většina,“ nabádá Pospíšil.

Vývoj celé záležitosti zdržel v posledních měsících jednak koronavirus, dále také nová legislativa, která například posunula konec skládkování o šest let na rok 2030, ale nastavila tempo zvyšování poplatků za ukládání odpadů na skládky.

„Je to stále náš plán A, chceme jít cestou soutěže koncového zařízení,“ přiblížil krajský radní Šmída.

Likvidaci odpadu má obstarat soukromník

Detaily má nyní vymyslet expertní skupina, v níž jsou zástupci kraje, měst a obcí společně s odborníky a lidmi přímo ze sektoru odpadového hospodářství.

Podle původních plánů by měl společný systém nakládání s komunálními odpady fungovat tak, že servisní společnost by provozovala překladiště a jednotlivé obce by do něj dodávaly odpad. Ten by odtud poté putoval do koncového zařízení, jehož provozovatelem by byl soukromý subjekt, který by vzešel z výběrového řízení a za likvidaci by dostal zaplaceno.

Projekt ovšem v minulosti kritizovala krajská opozice, protože klíčové pasáže v už dříve vytvořené strategické studii za dva miliony korun byly kvůli obchodnímu tajemství začerněné. K celému znění dokumentu se tak dostal jen úzký okruh lidí.

„Není možné rozhodovat o něčem, u čeho nevíme, jaké to bude mít do budoucna skutečné důsledky,“ varovala proti takové praxi například krajská zastupitelka a senátorka Jitka Seitlová. Šmída nyní přislíbil, že se taková situace nebude opakovat.

  • Nejčtenější

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

V sobotu odpoledne zastavila provoz na dálnici D35 u Přáslavic směrem na Ostravu nehoda čtyř automobilů a kamionu. Na...

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

Dceru škrtil černý oblak s lidským tělem, říká matka. Povolali lovce přízraků

Premium Probudil mě hlasitý pláč dcery volající o pomoc. Rozespalá otevřu oči a v nočním šeru rozpoznávám něco jako černý oblak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion se otáčel v zatáčce u sjezdu k zavřené D35, způsobil smrt motorkáře

Zničená D35 u Olomouce a zhuštěný provoz na objízdných trasách vedly i k tragické nehodě. V neděli v podvečer se v...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Řidič vjel do zákazu na opravovaný most, vůz skončil ve výkopu

Ve výkopu se ocitlo auto, jehož řidič i přes zákaz vjel na opravovaný a uzavřený most na Prostějovsku. Šofér ze zatím...

Hanou ucpaly kolony aut, která objíždějí dálnici popraskanou vedrem

Obousměrně uzavřená dálnice D35 u Přáslavic, kde v sobotu v důsledku vedra praskla vozovka a havarovalo několik aut,...

Léčíme i děti, které za pandemie přibraly desítky kilo, říká specialistka

Děti v Česku tloustnou dlouhodobě, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení ale tento trend ještě zhoršila. To, že...

Finanční poradce propadl sázení na sport, jménem klientů si půjčil miliony

Nezvládnuté sázení na sportovní výsledky přivedly finančního poradce z Pardubicka k úvěrovým podvodům v celkové výši...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...