Brigádníky na letní měsíce potřebuje například šumperská společnost TDK EPC.
„Brigádnická pomoc je pro nás velmi vítaná. Pomůže nám především vykrýt letní dovolené, což bychom bez brigádníků jinak zvládali velmi obtížně,“ sdělil prokurista firmy Jiří Panák.
Společnost vyrábějící ferity a pozistory pro automobilový průmysl, bílou elektrotechniku nebo telekomunikace bere každý prázdninový měsíc 140 brigádníků. Mladí lidé pracují především na pomocných místech ve výrobě.
V regionu nabírají na léto nejvíc brigádníků potravinářské společnosti, továrny vyrábějící automobilové součástky, práce je ale i ve skladech a obchodech.
„Jsou to nejen pomocné práce ve výrobě, ale také operátoři výroby, skladníci, třídění a rozesílání balíků a další profese,“ popsala konzultantka agentury Manpower Olomouc Veronika Hanáková.
Firmy hledají víc lidí než kolik je na trhu zájemců
Podle ní je zájem firem o posily v letních měsících vzhledem k dovoleným vysoký.
„Je to obdobné jako se stálými pracovními místy, kdy nabídka převyšuje poptávku. I nabídka brigádnických míst je vyšší, než je počet zájemců o ně,“ sdělila Hanáková.
Agentury se shodují, že zásadní otázkou je odměna. „Dá se říct, že pod sto korun na hodinu už studenti na brigádách pracovat nechtějí,“ řekla konzultantka agentury Index Nosluš Šárka Fenklová.
Jedním z jejích klientů je třeba čokoládovna Zora Olomouc.
„Brigádníkům tam nabízejí 98 korun za hodinu plus příplatky, takže hodinová mzda se v sumě dostává výrazně nad sto korun,“ popsala Fenklová.
V Helle Autotechnik najde v letních měsících práci na 150 studentů měsíčně, potřeba jsou ve výrobě, logistice i na pomocné činnosti. Zájem o brigádu v Helle je vysoký. Podobně jako mnozí další zaměstnavatelé ovšem mohelnický podnik hodinovou brigádnickou mzdu neuvádí.
„Mohu jen říct, že odměna brigádníků se nijak výrazně neliší od odměny stálých zaměstnanců ve stejné profesi,“ sdělil generální ředitel Helly Mohelnice Petr Novotný. Platy v Helle se přitom pohybují výrazně nad krajským průměrem, dá se tedy předpokládat, že stejné to bude i u odměn.
Zájem je tradičně i o sklizeň chmele a práci v zemědělství
Bez posil si léto neumějí představit ani farmáři. „Na sklizeň chmele využijeme na devět až deset dnů zhruba dvě stovky brigádníků. Další stovku pak na další sklizňové a česáčské práce a zhruba deset jich potřebujeme na pomocné práce pro naši stavební skupinu,“ vypočítal předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.
Podle něj má družstvo většinu brigádnických míst už pokrytých. „Protože nabízíme zajímavé odměny, je ze strany studentů zájem i o zemědělství,“ sdělil s tím, že dobří brigádníci si v kokorském družstvu vydělají i víc než stokorunu za hodinu.
„Když se k tomu přičtou benefity, jako je ubytování a pětkrát za den strava zdarma, je to pro mladé lidi velmi zajímavé,“ doplnil Lichnovský.
S menším zájmem mohou počítat tam, kde jsou odměny nižší než sto korun za hodinu. Například samosprávy takové částky většinou nenabízejí.
„Brigádníkům platíme 85 korun na hodinu. My nemůžeme nabídnout tolik jako velké výrobní firmy, ale zase jde o práci na čerstvém vzduchu,“ řekla vedoucí oddělení šumperských komunálních služeb Hana Mikulinová.
Zřejmě i kvůli nižším odměnám už v loňském roce nemohly komunální služby obsadit všechny poptávané pozice. Podle ní město potřebuje v červenci i srpnu po patnácti brigádnících na údržbu zeleně, nátěry zábradlí a dalších kovových konstrukcí nebo na výpomoc na sportovním stadionu.