Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Plno a nejasné podmínky. S vouchery od státu lidé ve většině lázní neuspějí

  4:51
Už jen v Lázních Slatinice nyní v Olomouckém kraji zájemci využijí státem dotované vouchery, které mají pomoci lázeňským zařízením. Kvůli obrovskému zájmu klientů už většina zdejších lázní příjem poukazů zastavila, některé je od začátku neakceptují vůbec. Stále totiž není jasné, za jakých podmínek jim stát bude poskytnuté slevy proplácet.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vouchery na čtyřtisícovou slevu mají nastartovat tuzemský cestovní ruch, který se na jaře zastavil kvůli omezením během epidemie koronaviru, a zároveň pomoci lázním, jež musely mít během oblíbené jarní sezony zavřeno.

Kdo chce voucher do konce roku využít, musí v lázních přespat aspoň šest nocí a absolvovat nejméně pět procedur. Zájem o tyto pobyty hlavně na Moravě předčil očekávání, vouchery rychle mizí a plní se i kapacita lázní. Někde proto vyhlásili stop stav.

Už měsíc nepřijímají rezervace na pobyty s poukazem od státu například Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník.

„Zájem byl obrovský, paradoxně ve chvíli, kdy jsme měli celou letní sezonu obsazenou i bez voucherů,“ řekl ředitel lázní Roman Provazník.

Poukazy podle něj využili hlavně lidé, kteří už měli v Jeseníku rezervované pobyty. Ty pak začali měnit, tak aby podmínky vyhovovaly slevovému voucheru. V konečném výsledku to lázním nepřineslo nové klienty, ale jen více práce s administrativou.

„Zaregistrovaných máme kolem tisícovky voucherů, ale nemáme vše ani zpracované. Hlavně už máme plnou kapacitu, takže bychom další klienty ani neměli kde ubytovat,“ dodal Provazník.

Vláda slibuje limit zvednout

Z podobných důvodů pozastavily rezervace pobytů se slevovým voucherem i Lázně Bludov.

„Primárně jsme určeni pro dětskou klientelu, i proto už máme většinu ubytovací kapacity pro dospělé vyčerpanou. Pokud se ale někdo odhlásí nebo rezervaci zruší, samozřejmě bereme další zájemce,“ popsal ředitel bludovských lázní Václav Dvořák.

Státní zařízení, které vede, si vouchery pochvaluje. „Určitě pomohly, protože zvedly zájem. Na druhé straně trvá opatrné chování ze strany seniorů, kteří se obávají cestování a pobytů, protože riziko covidu-19 stále je,“ doplnil Dvořák.

Lázně nyní vyčkávají, jak dopadnou jednání státu s Evropskou komisí, která musí český dotační program s názvem Covid – lázně posvětit. Jedná se především o finančním limitu veřejné podpory pro jednoho provozovatele lázní. Ten je v současné době 200 tisíc eur, tedy asi 5,2 milionu korun, ministerstvo pro místní rozvoj ale usiluje o zvýšení na čtyřnásobek.

„Máme předběžný souhlas, takže nyní už čekáme jen na oficiální papír, který by měl dorazit každým dnem. Lázně na navýšení limitu čekají, aby mohly přijmout i další poukazy, například na podzimní pobyty,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Část lidí si pobyty zamluvila na více místech

Kvůli nejasným podmínkám se do programu zatím nezapojily například Termální lázně Velké Losiny na Šumpersku nebo Lázně Teplice nad Bečvou na Přerovsku.

„V tuto chvíli státem dotované lázeňské vouchery nebereme, protože dosud nebyla schválena a představena definitivní podoba toho, jak budou slevy zpětně propláceny,“ podotkl Martin Plachý, ředitel firmy Royal Spa, která provozuje lázně ve Velkých Losinách. Ty mají i bez voucherů kapacitu naplněnou na čtyři měsíce dopředu.

„Průběh prázdnin zatím připomíná situaci z loňska, obsazenost lázní je zhruba stejná a stěžovat si nelze ani na návštěvnost termálního parku,“ shrnul Plachý.

Jediným lázeňským zařízením, na které se na střední Moravě mohou zájemci o uplatnění voucherů obrátit, jsou tak Lázně Slatinice na Olomoucku.

„O tyto pobyty je velký zájem, ale místa ještě máme, uspokojíme v řádech stovky klientů,“ potvrdila výkonná ředitelka lázní Irena Vašicová. Podle ní bylo znát, že lidé si pobyty s vouchery zamluvili ve více zařízeních najednou.

„Měli jsme hodně případů, že klient si dotovaný pobyt rezervoval až u čtyř lázní najednou, a když jsme jeho poukaz chtěli zaregistrovat, objevilo se u něj, že už byl uplatněn. Tímto způsobem se nám uvolnila celá řada míst,“ vysvětlila.

Dotační program podle ní lázním jednoznačně pomohl. „Lidé by přijeli, ale zájem by asi nebyl tak masový. Za normálního režimu jsme touto dobou mívali hodně firemních akcí, ale část firem letní rekondiční pobyty zrušila. Tím se uvolnila kapacita pro jednotlivce.“

Autoři:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...