Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Kůrovcem devastace lesů nekončí, jejich obnovu sabotuje přemnožená zvěř

  4:55
Lesníci ještě nevyhráli boj s kůrovcem, a už mají dalšího nepřítele. Po lýkožroutovi, který zdecimoval smrkové lesy, se musejí bránit proti „nájezdům“ přemnožených jelenů a srnců, kteří obnovující se lesy likvidují. Škody jdou jen v Olomouckém kraji do milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Zvěř je přemnožená několikanásobně. Usuzujeme tak podle škod, které jsou v neúnosné a v nepřijatelné výši. Obrovské potíže nám dělá to, že listnaté dřeviny a jedle nejsou až na výjimky schopny odrůstat bez ochrany proti zvěři,“ říká například šéf krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku Pavel Indra.

Černá i býložravá spárkatá zvěř, tedy jeleni, srnci, daňci nebo jeleni sika, je podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové přemnožená na celém území České republiky. Nejvíc jí chutnají mladé listnáče a jedle, které ohryzává, loupe a okusuje.

„Sazenice zpravidla neuhynou, ale zbrzdí se jejich růst. Působením přemnožené býložravé zvěře se zvyšují náklady na ochranu mladých porostů,“ uvedla Jouklová.

Stromky, které jsou pro zvěř atraktivní, sází lesníci do oplocenek a jedle, které zvěři obzvlášť chutnají, oplocují i individuálně. Tato opatření přijdou společnosti hospodařící v lesích po celé republice každý rok na stovky milionů korun. Jen Lesy ČR odhadují loňské náklady na ochranu lesa proti zvěři na téměř půl miliardy korun.

Regulace zvěře je nutná i podle ochránců přírody

Přemnožená zvěř je problém i podle ochránců přírody. „Lesy mají snahu obnovit se samy. Příliš vysoké stavy zvěře jsou ale fenomén, který přirozenou obnovu na mnoha místech totálně likviduje. Je to velký průšvih, možná větší než sám kůrovec,“ upozornil zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.

„Přirozený les je stabilní vůči změnám. Přemnožená zvěř tomu ale brání, jelikož sežere úplně všechno, co vyroste samo. Bez rozumné regulace stavu zvěře v Jeseníkách v podstatě přirozená obnova lesa není možná a miliardové dotace, které stát dává na obnovu smíšených lesů, tak skončí v bachorech zvěře,“ myslí si také vedoucí Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.

Zvěř v celé zemi se sčítá jednou ročně, podle ministerstva zemědělství jsou ale kvůli migraci zvířat spolehlivějším ukazatelem přemnožení rostoucí odstřely. Například jelenů bylo v roce 2013 zastřeleno přes 23 tisíc, v roce 2017 téměř 28 tisíc kusů. Počet odstřelů daňků se zvýšil o 6 572 kusů na více než 23 tisíc.

Podle lesníků mají nejvyšší odpovědnost za stavy zvěře myslivci. Lesy ČR na ně podle mluvčí Jouklové tlačí prostřednictvím nájemních smluv.

„Podmínky nájmu vlastních honiteb jsme upravili tak, že máme zásadní vliv na stanovení plánu lovu. V případě jeho nesplnění můžeme uplatnit sankce, případně odstoupit od smlouvy,“ popsala.

Ne všude se ale myslivci s lesníky hladce domluví. „V zájmu myslivců je udržovat vysoké stavy zvěře, protože večer přijdou na posed a něco vždy uloví,“ podotkl už dříve Richard Podstatzký, jehož rodina hospodaří na vlastních honitbách na Zlínsku.

Podle Podstatzkého, který je místopředsedou Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, jsou evidované stavy zvěře až čtyřikrát nižší, než je realita.

Novela, která má pomoci, se nelíbí myslivcům

Pomoci s redukcí zvěře měla novela mysliveckého zákona přijatá v listopadu. Ta nastavila pravidla pro plánování lovu tak, aby brala v potaz potřeby obnovy lesa. To se ale nelíbí Českomoravskému mysliveckému svazu (ČMMS) a ministerstvo zemědělství už jedná o navrácení situace do původního stavu. Myslivci například tvrdí, že nedávno přijatý zákon zatíží státní rozpočet.

„Mluví se v něm o posudcích, o nichž dodnes nevíme, kdo by je měl zpracovávat a za jakou cenu, ale myslím si, že to budou obrovské peníze,“ namítá předseda ČMMS Jiří Janota.

Nelíbí se mu ani to, že o odstřelech by neměli rozhodovat vlastníci pozemků a myslivci, ale úředníci na obcích s rozšířenou působností.

„Značná část z nich vůbec nemá myslivecké či lesnické vzdělání,“ podotýká Janota. Problém podle něj zanedbali vlastníci pozemků a držitelé honiteb.

„Na návrh vlastníka honitby nebo orgánu ochrany přírody může státní správa už dnes stavy odlovu navýšit. Že se to nedělo, je problém všech, kdo do toho mohli vstoupit,“ tvrdí.

ČMMS navrhuje zachovat původní stav – tedy dohodu vlastníka honitby s uživatelem s tím, že stát by měl kontrolní funkci.

Ekologové však bojují za novelu. „Snažili jsme se o ni 20 let a prosadit se ji podařilo až po tragédii v Jeseníkách. Jenže myslivci mají obrovské lobby. Téměř každý poslanec a úředník v regionu je totiž nimrod,“ uzavřel Dokoupil z Hnutí Duha.

Témata: Olomoucký kraj
  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

Město zaskočilo pětinásobným zvýšením daně pro některé podnikatele

Kojetínská společnost Evila, která se zaměřuje na výrobu textilní galanterie, letos zaplatí městu na dani z nemovitosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Dělení Slezska v roce 1742 poškodilo obchod a přineslo rozvoj pašování

Hospodářský a kulturní úpadek přineslo Jesenicku před 280 lety dělení Slezska v důsledku rakousko - pruské války. Snad...

Na Olympiádě dětí a mládeže poprvé rozdávali i bílé karty za fair play

Na Olympiádě dětí a mládeže, která se letos konala v Olomouckém kraji, rozdali 636 sad medailí. Od 26. do 30. června...

Most přezdívaný Rejnok se otevírá, řidiče však potrápí nová omezení

Most přezdívaný Rejnok je hotový a na Masarykovu třídu v Olomouci se po více než dvou letech se vrátí provoz. Řidičům v...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...