Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Není důvod koalici nezopakovat, říká lídr ČSSD a Patriotů Zemánek

  15:27
Byl to krok, jemuž se řada vlivných sociálních demokratů v Olomouckém kraji roky urputně bránila, teď je to ale zřejmě poslední šance zachránit ČSSD před pádem na dno. Na kandidátku pro říjnové krajské volby tak pustila i nestraníky a jejich hnutí Patrioti. Lídrem je krajský šéf sociálních demokratů a náměstek hejtmana Jiří Zemánek, který by klidně dál vládl s ANO a ODS.

Lídr kandidátky ČSSD a hnutí Patrioti pro krajské volby v Olomouckém kraji Jiří Zemánek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvýraznějším rysem kampaně ČSSD před letošními krajskými volbami je její historické spojení s nestraníky, kteří dali dohromady uskupení Patrioti. Historické proto, že sociální demokracie vždy odmítala na kandidátku nestraníky pustit. Je na tom ČSSD opravdu tak špatně?
Nemyslím si, že je na tom úplně špatně. Snahy dostat nestraníky na kandidátku u nás byly vždy. Ale ztroskotaly na tlaku některých našich kandidátů, kteří měli ambice získat mandát. Dříve tomu bránila i představa, že když držíme vysoké preference, máme i odborníky, takže nestraníky nepotřebujeme. A je pravda, že jsme se tímto uzavřeli před odbornou veřejností. Experti obecně nechtějí být straníky, chtějí dál dělat svoji práci, ale přitom i vstoupit do veřejného života. A stranické tričko příliš svírá. Mnozí naši členové si ovšem dávali jako podmínku, že zájemce o post na kandidátce k nám musí nejprve vstoupit a ukázat, co umí.

Když začal propad ČSSD, snažili se uvnitř strany dostat nestraníky na kandidátku lidé kolem lékaře Jaroslava Vomáčky. Zhruba před šesti lety ale zůstali s tímto názorem v menšině. Proč je tehdy ČSSD neposlechla?
Tehdy to pro ČSSD nebylo tak fatální. Měli jsme všechny ústavní funkce, ale za rok už jsme neměli nic. To bylo období, kdy měl docent Vomáčka tuto představu. Ale narazil na odpor především u olomoucké organizace, která tehdy byla velká a silná. Byla tam řada schopných lidí, kteří měli za sebou velmi dobrou politickou kariéru, a ti zkrátka nestraníky mezi sebe nepustili.

Dnes už není olomoucká ČSSD velká a silná?
Dnes už ne. Nastal odliv členů, kteří masivně přistupovali v době, kdy se dařilo. Nedomnívám se, že k nám všichni přišli pouze kvůli našim idejím.

I na zahájení kampaně jste uvedl, že strana nemá příliš mnoho odborníků a že z ní navíc hodně lidí kvůli tomu, že jí padají preference, odešlo. Co to konkrétně znamená „hodně lidí“?
Když to vezmu za posledních pár let, měla ČSSD v Olomouckém kraji lehce přes tisíc členů. Dnes jich máme zhruba 750. Takže čtvrtina členů je pryč.

Pokračuje ten odliv?
Už není tak masivní, zpomalil se. Ale stále pokračuje kvůli tomu, že někteří zasloužilí členové odcházejí například kvůli věku. Ovšem tento přirozený úbytek téměř nikdo nový nevyrovnává.

Čekáte, že se dostanete přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva?
Pevně věřím, že ano.

Když se ČSSD do zastupitelstva nedostane, vezmete to coby předseda krajské organizace jako důvod k rezignaci?
Jsem předsedou osm let, což je v politice hrozně dlouhá doba. Během ní se může stát hromada věcí a ta se také stala. Pokud se ČSSD do zastupitelstva nedostane, budu určitě zvažovat, jestli se nenajde někdo jiný, kdo by ji víc rozhýbal. Ovšem o tom budu, i s ohledem na délku doby, co krajskou organizaci řídím, a také z osobních soukromých důvodů, uvažovat také v případě, že tu pětiprocentní hranici překonáme a staneme se součástí koalice.

Nemáte obavu, že kandidáti Patriotů díky preferenčním hlasům přeskáčou vás či ostatní členy ČSSD?
Stát se to může. Ale i v případě, že nás přeskáčou, to bude znamenat, že se tato koalice dostala do zastupitelstva. Preferenční hlasy jsou však k dispozici pouze čtyři, tím pádem se nedomnívám, že by všichni sociální demokraté byli odsunuti. Je tak z logiky věci pravděpodobné, že bychom mohli získat dva mandáty pro členy Patriotů a dva pro ČSSD. To je pro nás naprosto přijatelný výsledek. Pokud volič rozhodne jinak, smíříme se s tím. Navíc máme s Patrioty dohodnuté, jak postupovat při případném sestavování koalice či jak se chovat v opozici.

S kým už jste jednali o spojenectví po volbách? A neříkejte prosím, že se to ještě neděje. Vím, že už se spolu zástupci jednotlivých stran o možných koalicích baví.
Mám za to, že současná vládnoucí koalice (ANO – ČSSD – ODS, pozn. red.) má své výsledky, které jsou vidět. Není důvod, aby případně nebyla sestavena znovu.

Ale s kým už jste jednali?
Řekli jsme si, že je to možné.

S kým?
Probírali jsme to jak s kolegy z ODS, tak z hnutí ANO. Ale zatím jen na neformálních setkáních náměstků. Zkrátka se bavíme o tom, že by se tento model mohl zopakovat. Sám bych se tomu nebránil.

A Patrioti s tím také souzní?
Myslím si, že ano.

Říkal jste, že na to máte nastavené dohody…
Ano, ty dohody existují.

Takže byste šel do koalice s hnutím ANO i s jeho lídrem Ladislavem Oklešťkem jako hejtmanem? Anebo jsou to dvě různé věci?
Šli bychom do koalice v podobě, v jaké je teď. I personálně.

Kdo ale sleduje krajská zastupitelstva, nemohl si nevšimnout, že když vás či radní z ČSSD i z ODS někdo vyzve k vyjádření, například někdo z opozičních zastupitelů, skočí vám po chvíli hejtman Okleštěk do řeči a celou věc zahraje do autu. Není to ponižující?
Někdy se s tím těžko smiřujeme, že trend vedení zastupitelstva… Pan hejtman ho řídí autoritativně, na druhou stranu na sebe přebírá všechna úskalí a rizika, jež z toho plynou. Svým stylem dokazuje, že si je vědom své síly a schopnosti to vše uřídit. Zřejmě je přesvědčen, že kdyby tu pravomoc ve větší míře přenesl na náměstky, tak by se mu to „rozletělo“. Je to zkrátka jeho styl. Od začátku jsme to respektovali, teď už s tím těžko něco uděláme.

  • Nejčtenější

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Za covidovými seniory do Hranic míří vojáci. Nakazil se i hejtman

Doposud největší nárůst počtu nakažených koronavirem zaznamenali na počátku tohoto týdne hygienici v Olomouckém kraji....

Za brutální vraždu tříleté dcery potvrdil soud matce 19,5 roku vězení

Za brutální vraždu tříleté dcery si čtyřiadvacetiletá žena z Přerova definitivně odpyká 19,5 roku vězení. Rozhodl o tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virus sužuje v Olomouckém kraji nové oblasti včetně dosud nulového Konicka

Následek pořádání hromadných akcí, nebo náhoda? Takovou otázku vyvolává nynější šíření koronaviru v Olomouckém kraji....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Policie vyšetřuje milionové provize bosse Černoška z peněz pro olympioniky

O aktivity sportovního bosse Miroslava Černoška se zajímají detektivové z Národní centrály proti organizovanému...

Olomouc přemístí odbor řidičů, nová budova vznikne místo zbourané školy

Místo do širšího centra Olomouce až téměř na jeho okraj budou muset v budoucnu zamířit lidé, kteří si budou vyřizovat...

Prostějovské gymnázium ponese jméno rodáka a vynálezce Otta Wichterleho

Po jednom ze svých nejproslulejších rodáků a vynálezci kontaktních čoček Ottovi Wichterlem pojmenuje město Prostějov...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...