Začátkem března oznámil hejtman Ladislav Okleštěk, že Olomoucký kraj koupí od nejmenované firmy půl milionu roušek a 15 tisíc respirátorů za osm milionů korun. Ochranné pomůcky měly jít do sociálních služeb a zdravotníkům.
O dva týdny později ovšem hejtman na tiskové konferenci na otázku MF DNES přiznal, že žádné roušky ani respirátory nebudou. Ačkoliv se společnosti podařilo dopravit zásilku do Evropy, skončila v Nizozemsku.
Koronavirus v Česku |
„Nejspíše byla zabavena,“ řekl Okleštěk. Kraj za pomůcky nezaplatil předem, takže o peníze nepřišel, a společnost se následně hejtmanství omluvila.
Nebyl to však první, a rozhodně ani poslední příklad toho, jak dramaticky se celý trh se zdravotnickým materiálem pokřivil. Několik různých zdrojů z krizových štábů MF DNES potvrdilo, že se na ně například velmi brzy začaly obracet desítky společností s nabídkou roušek či respirátorů. Většina z nich však nepůsobila příliš důvěryhodně.
„Byly to třeba firmy, které ani neměly webové stránky, a najednou přišly s tím, že obchodují s Čínou a seženou respirátory FFP3 v řádech tisíců kusů,“ popsal jeden ze členů štábu.
Častým požadavkem pak také byla platba předem. Na to však samosprávy kvůli opatrnosti nepřistupují.
„Při posuzování možných objednávek jsme na krizovém štábu primárně vycházeli ze tří kritérií: zda jsou ochranné pomůcky certifikované, jaká je cena a doba dodání. Nebyly vůbec akceptovány nabídky, kdy po nás společnosti chtěly platby nebo zálohy předem, což bylo v 90 % případů nabídek,“ potvrdila tisková mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.
USA skupují celé náklady, občas už jsou i v Evropě
MF DNES měla možnost hovořit i se zástupci firem, které se pomůcky v Číně pokoušely získat na vlastní pěst.
„Nutno říct, že i čínští partneři, od kterých jsme respirátory nakoupili, chtěli platbu předem. Shánět ty pomůcky je velké riziko,“ popsal jeden z podnikatelů.
„V posledních týdnech do toho navíc vstoupily USA a začaly nakupovat v obřím, nemají problém přeplácet. Od počátku se navíc za zdravotnické pomůcky platí dolarem, takže mají přirozenou výhodu.“
Právě vstup USA na trh posunul hranice představitelného. „Američani platí trojnásobek, čtyřnásobek ceny, skupují letadla, která jsou už v Evropě,“ popisuje člen jednoho krizového štábu.
Složitost situace potvrzuje i Jan Langr, tajemník krizového štábu města Olomouce.
„Ten trh je tak pokroucený, že nám se běžně stalo, že nám někdo něco potvrdil, ale pak nedodal, nebo to skončilo někde v Turecku. Nedá se spolehnout téměř na nic,“ říká otevřeně.
Proč se tedy neopřít o české výrobce? „My jsme se snažili předzásobit ještě před březnem, ale už v té době byl velký problém. Čeští výrobci, pokud někteří v té době nabízeli, tak s termínem dodání v půlce dubna. Dnes neseženete respirátor nikde jinde než v Číně. Není to naše volba,“ říká Langr.
To potvrzuje i primátor Miroslav Žbánek. „Čekáme na to, až se rozjedou výrobní kapacity v České republice. Když se teď obrátíte na dodavatele, tak zjistíte, že primárně jedou pro státní hmotné rezervy,“ říká Žbánek.
Nákupy za miliony od kohokoliv, „kdo sežene zboží“
Na nákup ochranných pomůcek radnice i kraj vyčlenily desítky milionů korun. Olomoucký kraj podle mluvčí doposud nakoupil přes 190 tisíc respirátorů, pět tisíc roušek a dalších věcí za 20 milionů korun. Podle registru smluv nakupoval doposud převážně od firem, které prodej zdravotnického materiálu nemají jako svou hlavní činnost. Podle hejtmana však minulost firem roli nehrála.
Desítky tisíc respirátorů tak kraji dodala například pražská firma SWONIA, která se doposud zabývala především fotovoltaikou. Alespoň ještě před několika dny to psala na svém webu. Nově na něm přibyl i obchod s Čínou.
„Dlouhodobě obchodujeme s čínskými partnery, zejména v rámci exportu do Číny, a ve spolupráci s Czech China centrem jsme zabezpečili dodávky zdravotnického materiálu z Číny. Ten byl mimo jiné nabídnut i krajům. Olomoucký kraj naše nabídka zaujala,“ reagoval na otázky MF DNES jednatel společnosti Vladimír Tureček.
V čele zmiňovaného česko-čínského centra stojí Petr Petržílek, člen ČSSD a bývalý poradce premiéra Bohuslava Sobotky.
V Olomouci zase radnice nakoupila 100 tisíc respirátorů za zhruba 11 milionů korun od přepravní firmy EGT Express. Ta patří bývalému olomouckému zastupiteli a sponzoru hnutí ANO Jaroslavu Spáčilovi. Podle veřejných zdrojů kromě Olomouce žádné jiné město od EGT pomůcky nenakoupilo. Spáčil na otázky zaslané e-mailem nereagoval.
Dalších 48 tisíc respirátorů za 4,8 milionu městu dodala firma Olpran, která se zabývá prodejem jízdních kol. Spolumajitelem Olpranu je Jaroslav Luňák, kterému patří i prostějovský hokejový klub.
Jeho jméno je neodmyslitelně spjaté s pádem známých olomouckých firem Milo, Seliko a Nealko na přelomu tisíciletí. Ty zkrachovaly poté, co je Luňák se skupinou podnikatelů koupili. Kvůli podezřelým bankovním úvěrům pro tyto firmy dokonce skončili podnikatelé u soudu. Původní rozsudek o podmínce a pokutě však nakonec po odvolání soud změnil a obžaloby je zprostil.
Do Číny dar, zpátky nákup za milionyDnes nakupuje hejtmanství i olomoucká radnice za miliony korun ochranné pomůcky, které pocházejí z Číny. Ještě v únoru přitom místní politici schvalovali dary pro partnerské regiony právě v Číně. Vedení Olomouckého kraje včetně zastupitelstva tak na konci února schválilo pomoc partnerské provincii Yuannan v hodnotě půl milionu korun. Začátkem března do Číny dorazila první várka pomůcek za 97 tisíc. Obsahovala například 295 kusů respirátorů FFP3, tedy těch s největší mírou ochrany, overaly, několik tisíc párů rukavic a stovky ochranných brýlí. Další zásilka už neodešla, situace v Evropě se mezitím rapidně zhoršila a zbylé pomůcky si kraj ponechal pro sebe. Ještě několik týdnů předtím schválilo podporu čínskému městu Kunming vedení olomoucké radnice, byť ve výrazně menším měřítku. Do šestimilionového města odeslalo 200 respirátorů v hodnotě 20 tisíc korun. Kunming o pomoc tehdy Olomouc přímo požádal, stejně jako další partnerská města. Podle vedení radnice šlo o symbolický akt. „Oni nám tehdy velmi poděkovali za pomoc. Je třeba připomenout, že to bylo začátkem února a situace u nás začala eskalovat až později,“ uvedl nyní náměstek primátora pro zahraniční vztahy Karel Konečný (ANO). „Když jsme o pomoci informovali, tak dokonce zaznívaly hlasy, že jsme mohli přispět daleko více. Toto byla ale maximální možná částka, kterou mohla schválit rada. K větším darům by bylo potřeba svolat mimořádné zastupitelstvo,“ dodal. Samotná Olomouc o pomoc Kunming doposud nepožádala a zatím to ani neplánuje. |