Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Velké firmy bojují s poklesem zakázek, věří však v oživení trhu

  4:54
Nejen méně zakázek a omezení či odstávky výroby, což vyvolává nucené dovolené, krácení fondu pracovní doby, ale také propouštění. To jsou nástroje, s nimiž čelí koronavirové krizi velké firmy v Olomouckém kraji. Největší problém je propad ve výrobě automobilů, na který je navázána řada společností.

Velké firmy bojují s poklesem zakázek, najdou se ale výjimky jako mohelnický výrobce elektromotorů Siemens. Ten zatím musel výrobu omezit jen dočasné kvůli dvoutýdenní ztrátě zaměstnanců z uzavřené zóny Litovelska a Uničovska. | foto: Petr JanečekMAFRA

Například šumperská společnost TDK EPC dodávající ferity a pozistory právě autům pocítila pokles zakázek už v lednu, kdy koronavirus zmítal zatím jen Čínou.

„Po celosvětovém propuknutí krize se propad ještě prohloubil, takže to naše ekonomika pociťuje výrazně. V současnosti vyrábíme o pětadvacet procent méně, než je běžná produkce,“ říká ředitel firmy Jiří Fibigr.

Přesto s pomocí všech možných nástrojů včetně státní pomoci neplánuje do konce prázdnin propouštět.

„Potom uvidíme. Pokud se situace nezlepší, budeme na to adekvátně reagovat,“ doplnil.

Textilní závod japonské společnosti Toray v Prostějově rovněž dodává velkou část své produkce špičkových textilních materiálů pro automotive a propad pociťuje ještě výrazněji. Textilní divize nyní podle ředitele Tomáše Zikmunda vyrábí pouze na třicet procent plánované kapacity.

„Objednávky jsou nyní podstatně nižší než loni, ale považujeme za důležité rychle reagovat a být schopni okamžitě rozjet výrobu naplno, jakmile zákazníci začnou standardně objednávat,“ sdělil. Firma nevyráběla v týdnech kolem velikonočních svátků a výrobu omezila i s květnovými svátky.

Toray registruje především výrazný pokles objednávek po tkaninách na automobilové airbagy, značný propad má také v poptávce tkanin na oděvy. Přesto zatím nepropouští. Návrat do normálu bude podle Zikmunda záležet na tom, jak rychle se zvedne prodej automobilů a oděvů na předkrizovou úroveň.

Meopta, Honeywell či Unex už propouštějí ve velkém

Situace je vážná i v jiných oborech. Třeba světoznámý výrobce optiky Meopta Přerov ohlásil propuštění zhruba dvou stovek zaměstnanců a posléze toto číslo dokonce zdvojnásobil. Výpadky v dodávkách materiálů ze zahraničí pociťuje od března, to byl však jen začátek.

„Během dvou měsíců poklesly prodeje o více jak 400 milionů korun, což je zhruba pětinový pokles,“ sdělil už dříve generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka.

Dvě stovky lidí propustí také továrna na výrobu leteckých motorů americké společnosti Honeywell Aerospace z Hluboček – Mariánského Údolí na Olomoucku.

„Podnikli jsme kroky k zachování maxima pracovních míst a budeme v tom pokračovat, ale naši pracovní sílu v Olomouci musíme přizpůsobit současné atmosféře v leteckém průmyslu,“ uvedl mluvčí firmy Graham Campbell.

Strojírenská společnost Unex sídlící v Uničově musela výrazně omezit výrobu v době koronavirové karantény, do které se na dva týdny dostalo město a okolí. Kromě dalších opatření to přineslo i propouštění.

„Desítky výpovědí směřují do řad nevýrobních zaměstnanců,“ sdělil mluvčí společnosti Boris Keka.

Jak vypadaly dva týdny hlídání uzavřené zóny z pohledu policie:

30. března 2020

Siemens musel omezovat jen kvůli uzavřené zóně

Bez odstávky funguje mohelnický závod Siemens, podle ředitele Pavla Pěničky má zakázek pořád dost.

„Je to i proto, že elektromotory z našeho závodu se používají v řadě aplikací zdravotnické techniky, například pro plicní ventilátory. Navíc jsme se zapojili i do výroby respiračních polomasek metodou speciálního 3D tisku pro zdravotníky v první linii,“ řekl Pěnička.

Přesto i v mohelnickém závodě omezili produkci. Na vině byla podobně jako u některých dalších firem karanténa v Litovli a Uničově, odkud dojíždí řada zaměstnanců a ti čtrnáct dnů chyběli.

„Kvůli tomu jsme museli přechodně omezit výrobu zhruba o patnáct procent. Od skončení omezení vyrábíme opět na plný výkon,“ sdělil ředitel mohelnického Siemensu.

Relativně nízký propad tržeb kolem devíti procent hlásí výrobce elektrických topných systémů Fenix Group z Jeseníku. Majitel Cyril Svozil pociťuje pokles zakázek v evropských zemích nejvíc postižených koronavirovou pandemií.

„Výpadky jsou ve Velké Británii, Francii, Španělsku. Výroba sice pořád funguje bez omezení, ale část jde na sklad,“ popisuje Svozil. Paradoxně podle něj stále bez omezení dodávají do USA, které jsou celosvětově nejpostiženější zemí.

„Naštěstí máme naše obchodní partnery v Salt Lake City ve středu Spojených států, kde je na rozdíl od východu země a Kalifornie na západě napadení koronavirem minimální,“ vysvětlil důvod pokračujících dobrých prodejů v USA.

Miele nevyrábělo téměř na měsíc, zakázek má dost

Jednu z nejdelších odstávek mezi velkými firmami regionu měla společnost Miele v Uničově, kde byla výroba přerušena téměř na měsíc.

„Čtrnáct dnů to bylo z důvodu karantény oblasti Uničovska a Litovelska, následně bylo rozhodnuto o přechodném uzavření strategických závodů koncernu Miele,“ shrnula mluvčí Miele Helena Spinová.

Zakázek má firma vyrábějící pračky, sušičky a myčky podle ní v současnosti dost.

„O redukci zaměstnanosti nyní neuvažujeme. Naopak stále se rozšiřujeme o dělnické i odborné profese,“ doplnila Spinová.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...