Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Roušky, káva, pivo či líh z palírny. Krize zvedla vlnu solidarity a darů

  12:14aktualizováno  12:14
Solidarita v boji proti koronaviru se šíří v těchto dnech v Olomouckém kraji snad ještě rychleji než nebezpečný virus. Pomáhají jednotlivci, spolky či instituce. Především darují roušky a respirátory, kromě toho ale do nemocnic míří třeba i káva, dorty, ovoce nebo třeba líh z palírny na výrobu dezinfekce.

Občanské sdružení Šance Olomouc věnovalo dětské klinice fakultní nemocnice balíčky dobrot s čokoládami či ovocem, které navíc ozdobilo podpůrnými vzkazy. | foto: Šance Olomouc

Nejvíc pomoci míří do olomoucké fakultní nemocnice. Například občanské sdružení Šance Olomouc, které organizuje volnočasové aktivity i rekondiční pobyty pacientů, nakoupilo pro všechna oddělení dětské kliniky balíčky dobrot s čokoládami či ovocem, které navíc ozdobilo vzkazy „Holky staniční, držte se!“

Fotogalerie

Společnost Nutrend Activ Lifestyle, která se zabývá sportovní výživou a potravinovými doplňky, zase přivezla dávku energie.

„Energetické tyčinky se dostanou našim zaměstnancům jako doplněk k obědu,“ poděkovala nemocnice na sociálních sítích.

Na nohou a v pohotovosti pomůže udržet zdravotníky i káva s mlékem, kterou věnoval anesteziologům Luděk Jasiok a jeho Traffic Coffee, stejně jako kavárna Love Coffee.

„Na příští týden přislíbila kávu olomoucká Pražírna kávy Kikafe a pražská pražírna Beansmith’s coffee roastery. Na urgentu nám už také pomohla káva z Kafe Kodó. Ze srdce děkujeme!“ reagovala nemocnice na svém Facebooku.

Dorazily roušky, ochranné štíty, líh i nealkoholické pivo

Vítanou pomocí je i přes dva tisíce respirátorů třídy FFP2, které dodal nemocnici přerovský výrobce pracovních oděvů a ochranných pomůcek Ardon Safety.

Firma Prusa Research 3D printers pro změnu poslala anesteziologům a personálu oddělení urgentního příjmu čtyři desítky ochranných štítů vytištěných na 3D tiskárně a navíc bezplatně poskytla software potřebný pro takovou akci všem majitelům těchto tiskáren. Výhodou štítů je, že chrání nositele včetně krku a okolí oči, tedy důkladněji než brýle.

„Štíty používáme hlavně u intubací, kdy je riziko kontaktu s virem velmi vysoké, nebo při invazivním zajištění pozitivního pacienta. Ideálně bychom je měli mít pokaždé, když máme podezření a pečujeme o velmi infekční pacienty,“ vysvětlila lékařka Lenka Doubravská. Část štítů nakonec poputuje i k záchranné službě.

Štíty z obří 3D tiskové farmy chrání první zdravotníky:

V době nedostatku desinfekčních prostředků přijde fakultní nemocnici vhod také dar od prostějovské Palírny u Zeleného stromu.

„Fakultní nemocnici Olomouc jsme darovali více než sto lahví konzumního lihu na výrobu dezinfekce pro lékaře a sestřičky,“ uvedla palírna.

Přispěl i litovelský pivovar, který krizovým štábům obcí v uzavřených oblastech Litovelska a Uničovska i krajskému krizovému řízení poslal nealkoholické pivo cílené jako poděkování a podpora pro policisty, zdravotníky, vojáky, hasiče i různé dobrovolníky, kteří jsou nyní zapojeni do mimořádných opatření. Hanušovický pivovar pak potěšil nealkem místní hasiče.

Dodávky roušek zajišťují dobrovolníci či divadla

Na Jesenicku se pro změnu rozjela iniciativa nazvaná Jesenické roušky. Přišel s ní na začátku koronavirové krize v České republice Jan Mrosek.

„Roušky tady šije řada lidí a nejenom pro sebe. Napadlo mě, že bych je mohl propojit na Facebooku, aby se roušky dostávaly na místa, kde jsou potřeba nejvíc,“ objasnil.

Ode dneška spouští iniciativa Jesenické roušky jakýsi malý sklad na tamní radnici.

„Smyslem je vyrobené roušky soustředit na jednom místě a pak dál distribuovat podle potřeby třeba hasičům, městské policii, zkrátka podle potřeby,“ podotýká Mrosek.

Roušky šijí také divadelníci, například Moravské divadlo Olomouc nebo šumperské.

„Denně ušijeme v našich dílnách dvě stě až dvě stě padesát roušek. Dodáváme je zdravotníkům, dopravnímu podniku, teď připravujeme roušky pro uzavřené oblasti Litovelska a Uničovska,“ popisuje ředitel olomouckého divadla David Gerneš.

„My dodáváme ušité roušky především na radnici, odkud pak jdou podle potřeby dál na záchranku, hasičům, pro městskou policii i pro seniory,“ dodal šéf šumperského divadla Matěj Kašík.

Do pomoci například seniorům se zapojila charita i studenti

Roušky vznikají rovněž v obecně prospěšné společnosti Pontis věnující se především seniorům a handicapovaným lidem.

„Začali jsme s šitím pro naše zaměstnance, protože práci se seniory nejde zastavit. Další roušky byly pro naše klienty, pak pro bezdomovce, kteří také využívají některé naše služby. Teď chceme nabídku ještě rozšířit. Budeme roušky nabízet v době mezi sedmou a devátou hodinou před obchody seniorům, kteří si přicházejí nakupovat,“ řekl šéf Pontisu Miroslav Adámek.

Pontisu zase pomáhá významná šumperská firma Dormer Pramet. „Poskytují nám chlazenou stravu. Je to velká pomoc, za kterou moc děkujeme,“ vyzvedl Adámek. Pontis také oceňuje šumperské studenty středních škol, kteří se nabídli a pomáhají při práci o seniory v takzvané odlehčovací službě.

Velká řada měst a obcí v regionu nakupuje nebo zprostředkovává nákup seniorům, kteří nemají blízké. Pomoc vedle samospráv poskytují spolky a podniky sociálních služeb nebo pobočky charity. Senioři tak mohou potraviny či drogistické zboží dostat až do domu.

I tohle je pozitivní zpráva o stavu české společnosti v době nouze.

Lidé v karanténě na Litovelsku děkují každý večer zdravotníkům potleskem

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Prahu čeká test promoření na vzorku populace, Litovel do toho jde celá

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek ministra...

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o...

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje k nedělní půlnoci ruší uzavření oblasti Litovle, Uničova a dalších 19 obcí...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Města chystají úsporná opatření, zadlužená Olomouc dokonce i nouzový plán

Velká města Olomouckého kraje už se chystají na ekonomicky výrazně horší časy, které přijdou po koronavirové pandemii....

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Výrobce hraček z Lipníku začal dva dny po požáru dílny opět šít roušky

Lidé zaměstnaní u výrobce hraček Noe z Lipníku nad Bečvou se po pondělním požáru dílny vrátili k výrobě roušek, které...

Zemědělci z uzavřené oblasti dohánějí skluz, dál ale platí přísný režim

Jen díky domluvě s hygieniky mohl během dvoutýdenní karantény aspoň částečně fungovat provoz zemědělských družstev na...

Na olomouckých kolejích už má koronavirus na třicet zahraničních studentů

Na vysokoškolských kolejích v Olomouci se dál zvyšuje počet zahraničních studentů nakažených koronavirem. Po plošném...

Místo zvelebení konec. Restaurace a kavárna v přerovském Měšťáku zavírají

Velkolepé plány na rekonstrukci interiéru kavárny a restaurace v Městském domě v Přerově jsou minulostí. Z městského...

Najdete na iDNES.cz