Miliony z krajské kasy jdou na Fed Cup i splátku ústní půjčky na halu

  16:31aktualizováno  16:31
I přes nesouhlas části opozice schválili krajští zastupitelé milionové příspěvky pro sportovního bosse Miroslava Černoška. Peníze budou částečně hradit baráž Fed Cupu a kritizovanou ústní půjčku na stavbu prostějovské sportovní haly.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje projednávalo mimořádnou zpětnou dotaci pro společnost Česká sportovní Miroslava Černoška za uspořádání barážového zápasu Fed Cup v Prostějově mezi Českem a Kanadou. Na snímku hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) (pondělí 29. dubna 2019) | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

„Z mého pohledu nebude hala pro kraj finančně náročná. Jsem přesvědčen, že náklady budou minimální či nulové,“ ubezpečoval v roce 2015 krajské zastupitele tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Zastupitelé v té době jednali o založení spolku Prostějov olympijský, a zda do něj má Olomoucký kraj spolu s městem Prostějov a místním tenisovým klubem vstoupit.

Cílem spolku bylo vybudovat Národní olympijské centrum v Prostějově. Dnes je hala známá jako Národní sportovní centrum a od roku 2015 se leccos změnilo.

Především zmizely sliby o tom, že kraj nebude hala stát ani korunu. Loni zastupitelé pod vedením nové koalice v čele s hnutím ANO odhlasovali, že hejtmanství bude na provoz přispívat více než milionem ročně, a to i přes kritiku části opozice.

V pondělí i přes odpor některých členů zastupitelstvo odsouhlasilo jednorázový příspěvek spolku ve výši 7 milionů korun.

Peníze jdou na uhrazení části původně třiadvacetimilionové půjčky, kterou spolku poskytl sportovní boss Miroslav Černošek prostřednictvím svého tenisového klubu po ústní dohodě s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO).

Národní sportovní centrum

Jak již dříve MF DNES zjistila z účetních závěrek tenisového klubu, i Černoškův spolek si musel peníze od někoho půjčit. Věřitel dodnes zůstává utajen.

„Ten projekt s sebou nese za ty roky řadu pochybností. Podle mě to není standardní postup,“ kritizoval v pondělí vedení kraje zastupitel Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Poté, co za veřejnost promluvili členové opozice z Prostějova a upozorňovali na problematičnost celého projektu a počátky jeho financování, navrhl Jurečka bod přerušit do příštího zastupitelstva. Ale neuspěl.

Změna názvu a stanov

Součástí proslovu prostějovských opozičníků bylo i tvrzení, že někdejší vedení kraje vědělo, že projekt bude potřebovat spolufinancování, a půjčka tak nebyla nouzové řešení, jak dříve tvrdil Okleštěk.

Sám hejtman se na zastupitelstvu k tématu příliš nevyjadřoval. „Některé ty poznámky jsou mírně tendenční. Já se k tomu nevyjadřuji, nepovažuji za nutné se jimi zabývat,“ prohlásil.

Jurečka to nepovažuje za šťastné. „Ta vystoupení přinesla vážná obvinění. Já jsem čekal, že se k tomu hejtman vyjádří a dá nějakou protiargumentaci,“ řekl MF DNES.

Opoziční zastupitel Radim Sršeň (STAN) vyzval Oklešťka, aby vysvětlil, zda bylo od počátku známo, že projekt bude potřebovat spolufinancování.

„Já si nemyslím, že by při podání žádosti bylo zřetelné, že budou potřeba vlastní zdroje,“ řekl nakonec Okleštěk s tím, že přesný časový harmonogram nemá.

„Mě mrzí, že mi nebylo dvakrát odpovězeno. První odpověď byla, že vlastně nevíme, a druhá vůbec nepřišla,“ řekl posléze MF DNES Sršeň.

Jeho druhá otázka mířila k novým stanovám spolku, o kterých v pondělí zastupitelé také hlasovali. Spolek rovněž mění název z Prostějov olympijský na Národní sportovní centrum Prostějov.

Dva miliony na Fed Cup

Zastupitelé v pondělí zároveň schválili dvoumilionovou dotaci pro firmu Česká sportovní, ve které figuruje opět Černošek.

Jak již minulý týden informovala MF DNES, peníze mají sloužit na částečnou úhradu nákladů na fedcupovou baráž, která se o velikonočním víkendu hrála na prostějovských kurtech.

Podle opozice jde o problematickou dotaci – už jen proto, že v materiálech je uvedena jako výjimka kvůli porušení některých dotačních pravidel.

„Podezření vyvolává i to, že se bod, ve kterém se má dotace schvalovat, objevil až šest dnů před konáním zastupitelstva a po samotném pořádání akce. Nikdo z vedení kraje nám o ní navíc na žádné ze schůzek neřekl,“ tvrdí Sršeň.

Dnes bude o dalších celkově 7,5 milionu na stejné účely rozhodovat prostějovské zastupitelstvo.

Autor:
  • Nejčtenější

Pražáci zas blbnou. Milionu chvilek chybí obsah, tvrdí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Premium

Neslušný návrh v baletu. Tanečnice popisují osahávání i sexuální nátlak

Téměř před rokem byl z Moravského divadla vyhozen šéf baletu. Jeho konec byl od počátku spojovaný s průšvihy při...

Ondráček opisoval, potvrdila univerzita. Počkám si na zprávu, reagoval

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve své disertační práci opisoval a neuvedl zdroje. Potvrdila to Univerzita...

Silničáři chystají už třetí velkou opravu zfušovaného úseku dálnice D35

Nové čtyři kilometry vozovky zprovoznilo nyní Ředitelství silnic a dálnic v části D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu usnul a vjel na parkoviště u autoservisu, smetl 27 vozů

Škodu téměř osm milionů korun způsobil brzy ráno v Prostějově řidič kamionu, který nejspíš usnul za volantem a vyjel z...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

Silničáři nezískali všechny pozemky pro obchvat Bludova, vyvlastní je

Pět pozemků na trase obchvatu Bludova na Šumpersku chce nechat Ředitelství silnic a dálnic vyvlastnit. Jednání s...

Po střídání oborů přišel úpadek, firmu z kauzy Vidkun zřejmě zavře kůrovec

Před lety firma Carman budovala jezdecký areál na Lazcích štědře dotovaný evropskými penězi. Stejná firma i stavba...

Objížďka pro tisíce aut kvůli přestavbě mostu skončí v Olomouci v prosinci

Po více než roce se vrátí záplava aut do Komenského ulice u centra Olomouce, kde dělníci finišují se stavbou nového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz