Olomoucký kraj přispěl škole s nejasným vlastníkem 800 tisíc na stěhování

  4:51aktualizováno  4:51
Soukromá firma s nejasnou vlastnickou strukturou dostane od Olomouckého kraje 800 tisíc korun na přestěhování své soukromé Vyšší odborné školy živnostenské z Přerova do Prostějova.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Společnost s ručením omezeným, které zastupitelé na posledním zasedání dotaci přiklepli, je fakticky majetkem nedávno založeného svěřenského fondu, jemuž prodal své firmy prostějovský poslanec za SPD Radim Fiala.

Kdo je zakladatelem fondu a hlavně takzvanými obmyšlenými osobami, tedy těmi, kdo z něj mají prospěch, nelze z veřejných zdrojů vyčíst.

Majetkovými poměry nové školy se nicméně vedení olomouckého hejtmanství vůbec nezabývalo.

„Konkrétně jmenovitě nevím, komu patří. Podstatné je to, že budeme podporovat školu a ta v Prostějově fyzicky bude. Budeme si tam věci hlídat a kontrolovat. Rozhodně to není tak, že vyhazujeme peníze do vzduchu,“ řekl Ladislav Hynek, náměstek hejtmana, který má na starosti školství.

Například opoziční zastupitelka a přerovská senátorka Jitka Seitlová ale odmítla pro dotaci soukromé VOŠ hlasovat.

„Nechápu, proč máme najednou výjimečně financovat přesun školy, když jsme nikdy žádné dotace nebo dary vyšším odborným školám nedávali. Navíc v tomto případě svěřenský fond, ve kterém teď škola je, nemá jasnou strukturu vlastníků,“ uvedla Seitlová.

Vyšší odborná škola Prostějov, s. r. o., je součástí IF Holdingu, který vlastní firma B. S. Kings. Právě tu poslanec Fiala loni prodal Průmyslovému a vzdělávacímu soukromému svěřenskému fondu. Jeho správkyně Michaela Peštová tvrdí, že fond nic neskrývá.

„Zakladatel fondu je veřejně známá osoba, zakladatelská listina je tak, jak nařizuje zákon, vložena do rejstříku fondů. Jsou to veřejně dostupné informace,“ sdělila Peštová, která potvrdila, že firmy vložené do fondu dříve vlastnil poslanec Fiala. Vyloučila však, že by Fiala byl zakladatelem fondu.

Skutečného vlastníka nezkoumáme, nedělá to nikdo, říká úřad

Informace o tom, kdo jej založil a komu z něj plynou zisky, se ovšem veřejnost z rejstříku svěřenských fondů běžným způsobem nedozví. Zákon umožňuje skrýt tyto informace do takzvané neveřejné části, do které se dostanou jen oprávněné osoby – například orgány veřejné moci nebo lidé, kteří prokážou právní zájem.

Podle hlavního analytika protikorupční organizace Transparency International (TI) Milana Eibla je však podezřelé už to, že zakladatelé fondu tyto informace rovnou nezveřejní.

„Vytváří tak aktivní snahu zakrýt strukturu a nastavení všech vztahů. Kdyby chtěli, jsou veřejně dostupné všechny informace,“ vysvětlil.

Po faktickém majiteli vyšší odborné školy nepátrali ani krajští úředníci, kteří připravovali podklady pro zastupitelstvo.

„Kdo je skutečným vlastníkem škol, nezkoumáme. A nedělá to žádný úřad. Smluvní podmínky zamezují zneužití dotací,“ popsal vedoucí odboru školství Miroslav Gajdůšek.

Milan Eibl z TI to ale vidí jinak: „V rámci předcházení střetů zájmů musí mít Olomoucký kraj věrohodné informace o tom, jak je nastaven svěřenský fond a kdo je příjemcem benefitů. Pokud kraj takové informace nemá, chová se nezodpovědně vůči svěřeným veřejným prostředkům.“

Škola se z Přerova stěhuje i kvůli konkurenci

Vyšší odborná škola živnostenská v Přerově léta sídlila v ulici Palackého. Její součástí byla i střední škola. Obě skončily kvůli klesajícímu počtu zájemců o studium. Pro srovnání – zatímco v roce 2015 bylo v denním studiu VOŠ 57 studentů, v roce 2017 už jich škola evidovala jen sedm. Loni už vůbec neotevřela.

Michaela Peštová, která je zároveň předsedkyní správní rady IF Holdingu, vysvětlila, že v Prostějově bude mít vyšší odborná škola větší perspektivu, neboť tam tento stupeň vzdělávání chybí. V Přerově postupem času vyrostla VOŠ konkurence v podobě soukromé Vysoké školy logistiky. IF Holding navíc už v Prostějově provozuje soukromou střední školu Art econ.

„Oblast školství v Prostějově velmi dobře známe a víme, že tam chybí terciární vzdělávání. Rádi bychom ho nabídli nejen našim absolventům, ale i těm z jiných prostějovských středních škol. Vytvoříme nabídku, která bude pro studenty atraktivní,“ popsala Peštová.

V Prostějově bude VOŠ živnostenská podle jednatelky školy Barbory Michlové sídlit v druhé polovině budovy na Husově náměstí, v níž funguje i Art econ.

„Vyučovat bychom měli začít od září příštího roku v oborech marketing, IT, ekonomika a umělecko-průmyslové obory. O počtu studentů bych zatím nerada hovořila, jsme v přípravné fázi,“ vysvětlila Michlová.

Náklady na rozjezd VOŠ její vedení odhaduje na 1,1 milionu korun. K osmisettisícové dotaci od kraje investuje firma 300 tisíc korun z vlastních zdrojů.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Auto mu rozebrali zloději, řidič dostal pokutu za chybějící technickou

Nepříjemnou dohru měla pro motoristu z Přerovska porucha jeho auta. Nechal ho totiž odstavené na polní cestě ve...

Kraj slibuje naštvanému Droždínu kruhový objezd a žádá o snížení rychlosti

Dvě dopravní opatření chystá Olomoucký kraj v olomoucké městské části Droždín, jejíž obyvatelé minulý týden vyzvali...

Olomoucký kraj otočil, slevové karty budou platit i v regionálních vlacích

Cestující budou moci od 1. ledna příštího roku při jízdě osobními a spěšnými vlaky po Olomouckém kraji dál používat...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz