Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Zastávky prázdné, aut jako v neděli. Lidé v Olomouci sedli na kola

  7:55aktualizováno  21:18
V Olomouci, kde stávkovala přibližně polovina řidičů autobusů a tramvají, byl během čtvrtka výrazně menší provoz. Především ráno a dopoledne projíždělo i jindy frekventovanými křižovatkami tak málo aut, že doprava občas připomínala víkend. Naopak oproti jiným dnům v ulicích přibylo cyklistů. Někteří cestující si stěžovali na chaos v provizorní MHD.

Prázdné jsou také informační tabule u olomouckého vlakového nádraží, které jindy ukazují navazující spoje MHD. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pokud někdo očekával v ulicích Olomouce dopravní zácpy, zažíval především v první polovině dne příjemné překvapení. Lidí, kteří místo cesty autobusem nebo tramvají sedli do auta, bylo očividně minimum, mnohem víc jich vytáhlo bicykl. Aut jezdilo už na první pohled výrazně méně, než v jiné všední dny.

Místo autobusem nebo tramvají vyrazilo mnoho lidí raději na kolech.

Místo autobusem nebo tramvají vyrazilo mnoho lidí raději na kolech.

Olomouc: na zastávkách čeká jen zlomek obyvklého počtu cestujících.

Na zastávkách čeká jen zlomek obvyklého počtu cestujících.

Olomouc: na jindy přeplněné zastávce u vlakového nádraží nastupovalo ráno do tramvají jen pár lidí.

Na jindy přeplněné zastávce u vlakového nádraží nastupovalo ráno do tramvají jen pár lidí.

"Možná se lidi báli, že město bude kvůli stávce ucpané auty, tak to svoje radši nechali doma," poznamenal prodejce z novinového stánku u křižovatky v centru města. "Jindy v tuto dobu jsou před semafory kolony, ale dnes je to výrazně volnější. Nejvíc to připomíná sobotní dopoledne," hodnotil.

Olomouc: okolí vlakového nádraží je jindy velmi zatížený dopravní uzel, v den stávky je velmi klidná a připomíná víkendový provoz.

Okolí vlakového nádraží je jindy velmi zatížený dopravní uzel, v den stávky je však klidný a připomíná víkendový provoz.

Ranní Olomoucí místo toho projíždělo neobvyklé množství cyklistů. "Rozhodně jsem se nechtěl spoléhat na to, že zrovna můj autobusák pojede, nebo si to na poslední chvíli nerozmyslí. Radši jsem sedl na kolo a vůbec mi to nevadí. Jen doufám, že zrovna dnes nebude pršet," podotkl s úsměvem cestou do práce Miloš Kovář z Olomouce.

Stávku dopravních odborů jsme sledovali on-line

Spoje celý čtvrtek jezdily podle provizorních jízdních řádů, elektronické tabule na autobusových zastávkách navíc odjezdy neukazovaly. Vozů MHD bylo výrazně méně a měly i o poznání méně cestujících. Na jindy zaplněných zastávkách v centru města nečekali téměř žádní lidé, nejspíš si nebyli jistí, zda spoje opravdu přijedou.

A mnohdy zřejmě oprávněně. "Je to totální chaos, člověk se v tom nemůže vyznat. Na autobusových zastávkách se neukazují odjezdy autobusů. A linky tramvají, které jedou a měly jezdit podle normálního jízdního řádu, taky nejezdí, jak mají. Brzy ráno jsem jel do práce a dvě tramvaje po sobě které měly jet, tak vůbec nejely," zlobil se jeden z cestujících, kteří ráno čekali na tramvaj před vlakovým nádražím.

Podle původních odhadů se v Olomouci chystaly stávkovat asi dvě třetiny řidičů, nakonec ráno vyjela zhruba polovina tramvají i autobusů, do práce totiž ráno dorazilo o sedm řidičů více než původně mělo. I po vystřídání za odpolední směnu se pak počet spojů příliš nezměnil a několik autobusových spojů dokonce přibylo.

"Vypravené spoje ale stejně nebyly po celý den cestujícími plně využité," potvrdila mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová fakt, že lidé raději na provizorní MHD nespoléhali.

Že vlaky nejedou, zjistili někteří cestující až na nádraží

Stávka na železnici byla od rána znát také v hale olomouckého vlakového nádraží, která byla prakticky vylidněná. I zde se ovšem našli lidé, které prázdné tabule s příjezdy a odjezdy spojů zaskočily. Po sedmé hodině zde bezradně postávala přibližně dvacítka lidí.

Téměř vylidněná hala olomouckého nádraží.
Na tabuli s odjezdy vlaků svítí pouze informace o probíhající stávce.
Na cestující v hale olomouckého nádraží čekaly jen tabule s oznámením, že se stávkuje, a jízdním řádem náhradních spojů.

"O tom, že je stávka, jsem se dozvěděla až ráno. Noviny a televizi nesleduji. Včera jsem přijela z Bohuňovic a dnes jsem zjistila, že mi nejede žádný vlak zpátky," řekla reportérovi iDNES.cz Kateřina Králová, jedna z cestujících, kteří v hale čekali.

"Teď pojedu za kamarádkou a později pro mě přijede bratr, který mě odveze domů. Takže se domů naštěstí dostanu, ale stávka mi plánovanou cestu dost zkomplikovala," dodala.

Ženě stávka zkomplikovala cestu, s protestem ale souhlasí

Mnoho dalších cestujících muselo využít náhradní autobusy, které místo vlaků vypravily České dráhy. "Nemám se jak jinak dostat do práce. I takhle tam budu zhruba o hodinu později, ale naštěstí s tím v práci počítají, mám vstřícné šéfy," podotkla Pavlína Bednářová, která pracuje v olomoucké menze.

Prázdné tabule s odjezdy vlaků v hale olomouckého nádraží.

Prázdné tabule s odjezdy vlaků.

Na stávkující řidiče a železničáře se ale nezlobila. "Obecně se stávkou souhlasím. Nedokážu si představit, že by lidé chodili do důchodu v sedmdesáti. Třeba právě řidiči autobusů? Jsou prostě profese, které se do takového věku jednoduše dělat nedají. Takže protest i jeho forma podle mě má svůj smysl," dodala Pavlína Bednářová.

Fakulta kvůli stávce vypíše náhradní přijímačky

Komplikace přinesla stávka také třeba olomoucké univerzitě, která pořádala přijímací zkoušky, a musela oddálit uzavření výsledků. Přesto mají její pracovníci pro uchazeče o studium dobrou zprávu.

"Někteří uchazeči kvůli stávce nemohli přijet, rozhodli jsme se proto vypsat náhradní termín přijímacího řízení a dnešní den zopakovat. Ti, kterých se to týká, o něj musí písemně zažádat," nastínila Irena Smolová, proděkanka pro studijní záležitosti přírodovědecké fakulty.

"Žádné potvrzení o tom, že za jejich nepřítomnost může stávka, po nich však chtít nebudeme. Nedovedu si představit, že  by jim  České dráhy vůbec nějaké daly," dodala.

Odboráři chtěli pochodovat po kolejích, policie je vykázala

Na odpoledne naplánovali odboráři také pochod Olomoucí, nakonec se jich sešlo necelých třicet. U vlakového nádraží nejdřív vyjádřili podporu stávkujícím železničářům, poté prošli do centra města na Dolní a Horní náměstí, kde obkroužili radnici, a zamířili k sídlu dopravního podniku. Tam pochod za velkého potlesku stávkujících ukončili.

Cestou do centra přitom chtěli odboráři pochodovat po tramvajovém pásu, ale policisté je z něj vykázali. U dopravního podniku odboráři zopakovali svoji podporu stávkujícím řidičům. Kolemjdoucím také rozdávali letáky s omluvou za stávku a s vysvětlením, proč byla podle nich nutná.

Tři desítky odborářů z jiných svazů se přidaly ke stávce Dopravního podniku města Olomouce. Pochodovali městem.
Tři desítky odborářů z jiných svazů se přidaly ke stávce Dopravního podniku města Olomouce. Pochodovali městem.
Tři desítky odborářů z jiných svazů se přidaly ke stávce Dopravního podniku města Olomouce. Pochodovali městem.

Tři desítky odborářů z jiných svazů vyjádřily na nádraží podporu stávkujícím železničářům a poté se vydaly na pochod městem, aby u sídla dopravního podniku učinili totéž dopravákům.

"Chceme ukázat, že i ostatní odborové svazy stávku podporují, i když se do ní samy nezapojily." řekl Jaroslav Dostál, zmocněnec krajského sdružení odborů Kovo a předseda odborové organizace Moravských železáren Olomouc.

Další odboráři pak naznačili, že čtvrteční stávka nemusí v blízké době zůstat jedinou. "Měl jsem představu o mnohem razantnější stávce. Tato stávka je ale tréninkový pokus, budeme pokračovat dál," řekl ke shromážděným například předseda Regionální rady odborových svazů Olomouckého kraje Jiří Šafář. A Jeho slova doplnil Jaroslav Dostál z krajského sdružení odborů Kovo: "V případě dalších akcí jsme připraveni je podpořit nejen takto symbolicky."

  • Nejčtenější

Olomouc - Sparta 1:0, hosté selhali při rohu, v závěru nedali šance

Ani se změnou trenéra nepřišla změna na hřišti. Sparťanští fotbalisté po nepříliš výrazném výkonu podlehli v 22. kole...

Syn volal na matku policii. Pak vyzvídal, kdy ji pustí, aby mu uvařila

Poněkud bizarní závěr měl zásah policistů na oslavě narozenin, kterou narušovala opilá matka oslavence. Ten si s ní...

Starosta podle svědků zbil po vesnickém plese manželku. Upadla, tvrdí on

Část obyvatel Hlušovic na Olomoucku požaduje rezignaci starosty a krajského zastupitele Jaromíra Malého. Svědci tvrdí,...

Místo peněz dostal mladík „jen“ pivo, dobrodince zkopal do bezvědomí

Osmatřicetiletý muž vyrazil ráno do práce, ale skončil na operačním sále. V Jeseníku ho začátkem února napadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dobrá hra nic neřeší, potřebujeme body. A o ty jsme přišli, litoval Kotal

Neměl moc času, aby mdlý tým stihl probudit, tak vsadil na léčbu šokem. Hráčům naordinoval v tréninku tvrdý dril, v...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Historie ve vzduchu. Vzácnou keltskou hlavu odnesl z Olomouce vrtulník

Bezmála devět tisíc lidí dorazilo v posledních dvou týdnech do olomouckého Vlastivědného muzea, aby si prohlédlo...

Modernější vlaky v Olomouckém kraji nevyjely, České dráhy přijdou o miliony

Olomoucký kraj sníží o 39,7 milionu korun kompenzaci, kterou letos pošle Českým drahám za dopravní obslužnost...

Starosta podle svědků zbil po vesnickém plese manželku. Upadla, tvrdí on

Část obyvatel Hlušovic na Olomoucku požaduje rezignaci starosty a krajského zastupitele Jaromíra Malého. Svědci tvrdí,...

Na Hané zapršelo, teď zemědělci kvůli hrabošům vyhlížejí ještě mráz

Vydatné deště, které zatopí nory, a pak ideálně velký mráz. Takové počasí teď vyhlížejí zemědělci v Olomouckém kraji....

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA PŘÍPRAVU VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...