Olomouc zvýší nájmy ve svých bytech, víc zaplatí i senioři a postižení

  11:27aktualizováno  11:27
Nemilé překvapení připravila na závěr roku olomoucká koalice seniorům a zdravotně postiženým v městských bytech. Nečekaně jim zvýšila nájem, zprvu dokonce o 20 korun za metr čtvereční, takže se mnozí začali bát, zda nepřijdou o střechu nad hlavou. Po protestech lidí i opozice bude zvýšení poloviční.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V pondělí 19. listopadu radní odhlasovali, že od března 2019 půjde nájem v městských domech s pečovatelskou službou (DPS) či bezbariérových jednotkách nahoru stejně jako v ostatních „běžných“ městských bytech, tedy o dvacetikorunu za metr čtvereční.

„Nikdo o tom předem nevěděl, byl z toho tady velký poprask. Někteří z nás by přišli skoro o celé zvýšení důchodu,“ popisuje seniorka z jednoho ze sedmnácti olomouckých domů s pečovatelskou službou.

Radnice zdražení hájí mimo jiné tím, že nájemné v městských bytech nešlo nahoru už šest let a že patří k nejnižším v zemi.

„Kvůli tomu pak chybí prostředky na péči o městské nemovitosti. I po mírném zvýšení bude nájemné násobně nižší než jeho tržní podoba,“ uvádí mluvčí radnice Michal Folta.

Senioři a také jejich příbuzní, s nimiž MF DNES mluvila, proti dvacetikorunovému zdražení sepisovali petici, protestovat plánovali i na jednání zastupitelstva. Tématu se chopilo i opoziční hnutí ProOlomouc, s nímž byli někteří ze seniorů a jejich rodin v kontaktu.

Opozice: Bylo to přijato v tichosti a bez uvážení důsledků

Opozice tak koalici ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně mimo jiné vytkla, že o zdražení s nájemníky předem nemluvila a že jeho zdůvodnění nevychází ze stanoviska sociálního odboru.

„Nerozumíme tomu, proč si rada nevyžádala stanovisko odboru, který hlavně v případě DPS a bezbariérových bytů zná nejlépe sociální situaci nájemníků,“ uvedlo hnutí ProOlomouc s tím, že radní při prvním rozhodnutí ani nepočkali na sestavení odborných komisí, konkrétně bytové a sociální.

„Rozhodnutí o zvýšení bylo přijato v tichosti a ukvapeně bez uvážení důsledků,“ dodává ProOlomouc.

Vedení města si za rozhodnutím stálo do 10. prosince. Pak ovšem radní o nájemném jednali znovu a část ani ne měsíc starého a již jednou schváleného usnesení zase shodili ze stolu.

Dohodli se totiž, že v DPS a bezbariérových bytech půjde nájem nahoru o deset korun za metr, což je pro část seniorů již přijatelnější. Ve standardních městských bytech dvacetikorunové zdražení platí.

Bydlení teď čtyři roky nezdražíme, slibuje primátor

Podle oficiální tiskové zprávy města zvýšení nájmu v DPS a bezbariérových bytech o dvacet korun odmítla na prosincovém jednání rady náměstkyně pro sociální záležitostiEva Kolářová z hnutí ANO.

Její vyjádření ohledně přesných důvodů se však MF DNES získat nepodařilo, protože nezvedala mobil, ovšem v diskusi na facebookovém profilu hnutí ProOlomouc Kolářová odmítla, že by radní změnili názor kvůli výhradám opozice.

„Ta s tím neměla nic společného. Ale argumenty odboru sociálních věcí,“ uvedla náměstkyně. Otázku krajského zastupitele za ProOlomouc Petra Daňka, zda v listopadu hlasovala pro dvacetikorunové zdražení, však už Kolářová nechala bez odpovědi.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) zdůrazňuje, že po zvýšení město nájemné na čtyři roky zafixovalo.

„Zvyšovat se tedy již nebude. Navíc pokud by některý nájemník neměl na upravené nájemné dostatek financí, náš sociální systém s tím počítá. Pracovníci odboru sociálních věcí jsou připraveni každému pomoci a poradit,“ říká.

Mluvčí Folta dodává, že pokud město příští rok získá víc peněz, může spustit opravu DPS v Handkeho ulici. Za asi 12,5 milionu potřebuje zateplit fasádu a osadit nová okna.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Kůrovec zlikvidoval i turistické trasy, na mýtiny vyrazí značkaři

Kůrovec devastuje lesy okolo vodní nádrže Švihov. Zpracování a odvoz dřeva z...

Těžba kůrovcového dřeva v Olomouckém kraji vymazala až stovky kilometrů značených turistických tras. S vykácenými lesy...

Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

V Karlových Varech si zájemci mohou půjčovat kola v době mezinárodního...

Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz