Olomouc zvýší nájmy ve svých bytech, víc zaplatí i senioři a postižení

  11:27aktualizováno  11:27
Nemilé překvapení připravila na závěr roku olomoucká koalice seniorům a zdravotně postiženým v městských bytech. Nečekaně jim zvýšila nájem, zprvu dokonce o 20 korun za metr čtvereční, takže se mnozí začali bát, zda nepřijdou o střechu nad hlavou. Po protestech lidí i opozice bude zvýšení poloviční.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V pondělí 19. listopadu radní odhlasovali, že od března 2019 půjde nájem v městských domech s pečovatelskou službou (DPS) či bezbariérových jednotkách nahoru stejně jako v ostatních „běžných“ městských bytech, tedy o dvacetikorunu za metr čtvereční.

„Nikdo o tom předem nevěděl, byl z toho tady velký poprask. Někteří z nás by přišli skoro o celé zvýšení důchodu,“ popisuje seniorka z jednoho ze sedmnácti olomouckých domů s pečovatelskou službou.

Radnice zdražení hájí mimo jiné tím, že nájemné v městských bytech nešlo nahoru už šest let a že patří k nejnižším v zemi.

„Kvůli tomu pak chybí prostředky na péči o městské nemovitosti. I po mírném zvýšení bude nájemné násobně nižší než jeho tržní podoba,“ uvádí mluvčí radnice Michal Folta.

Senioři a také jejich příbuzní, s nimiž MF DNES mluvila, proti dvacetikorunovému zdražení sepisovali petici, protestovat plánovali i na jednání zastupitelstva. Tématu se chopilo i opoziční hnutí ProOlomouc, s nímž byli někteří ze seniorů a jejich rodin v kontaktu.

Opozice: Bylo to přijato v tichosti a bez uvážení důsledků

Opozice tak koalici ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně mimo jiné vytkla, že o zdražení s nájemníky předem nemluvila a že jeho zdůvodnění nevychází ze stanoviska sociálního odboru.

„Nerozumíme tomu, proč si rada nevyžádala stanovisko odboru, který hlavně v případě DPS a bezbariérových bytů zná nejlépe sociální situaci nájemníků,“ uvedlo hnutí ProOlomouc s tím, že radní při prvním rozhodnutí ani nepočkali na sestavení odborných komisí, konkrétně bytové a sociální.

„Rozhodnutí o zvýšení bylo přijato v tichosti a ukvapeně bez uvážení důsledků,“ dodává ProOlomouc.

Vedení města si za rozhodnutím stálo do 10. prosince. Pak ovšem radní o nájemném jednali znovu a část ani ne měsíc starého a již jednou schváleného usnesení zase shodili ze stolu.

Dohodli se totiž, že v DPS a bezbariérových bytech půjde nájem nahoru o deset korun za metr, což je pro část seniorů již přijatelnější. Ve standardních městských bytech dvacetikorunové zdražení platí.

Bydlení teď čtyři roky nezdražíme, slibuje primátor

Podle oficiální tiskové zprávy města zvýšení nájmu v DPS a bezbariérových bytech o dvacet korun odmítla na prosincovém jednání rady náměstkyně pro sociální záležitostiEva Kolářová z hnutí ANO.

Její vyjádření ohledně přesných důvodů se však MF DNES získat nepodařilo, protože nezvedala mobil, ovšem v diskusi na facebookovém profilu hnutí ProOlomouc Kolářová odmítla, že by radní změnili názor kvůli výhradám opozice.

„Ta s tím neměla nic společného. Ale argumenty odboru sociálních věcí,“ uvedla náměstkyně. Otázku krajského zastupitele za ProOlomouc Petra Daňka, zda v listopadu hlasovala pro dvacetikorunové zdražení, však už Kolářová nechala bez odpovědi.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) zdůrazňuje, že po zvýšení město nájemné na čtyři roky zafixovalo.

„Zvyšovat se tedy již nebude. Navíc pokud by některý nájemník neměl na upravené nájemné dostatek financí, náš sociální systém s tím počítá. Pracovníci odboru sociálních věcí jsou připraveni každému pomoci a poradit,“ říká.

Mluvčí Folta dodává, že pokud město příští rok získá víc peněz, může spustit opravu DPS v Handkeho ulici. Za asi 12,5 milionu potřebuje zateplit fasádu a osadit nová okna.

Nejčtenější

Bahno z polí i kroupy velikosti pingpongového míčku. Českem se prohnaly bouřky

V Hradčanech na Prostějovsku padaly kroupy o průměru tří centimetrů. (13....

Zatopené sklepy i rozlité menší toky měly na svědomí bouřky s přívalovými dešti, kroupy a nárazový vítr. Zasáhly...

Kluci museli dozadu a připoutat se, říká trenér z nehody autobusu s dětmi

Na dálnici D35 narazil autobus vezoucí více než dvě desítky děti zezadu do...

Nejen štěstí, ale také důraz na bezpečnost pomohly při úterní nehodě autobusu s více než dvěma desítkami malých...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Elitní český vědec se podle komise podílel na zmanipulování dat v článku

Ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity...

Univerzita Palackého utrpěla značný šrám na renomé. Elitní chemik Radek Zbořil se podle etické komise školy podílel na...

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

Při velké rvačce dvou skupin lidí v Kojetíně na Přerovsku byli útočníci...

Další svědky a také videozáznamy shánějí policisté, kteří vyšetřují potyčku dvou skupin lidí v centru Kojetína na...

Další z rubriky

Syn vytáhl na matku kvůli sporům sekeru, žena si život zachránila útěkem

Ilustrační snímek

Druhou letošní vraždu nebo pokus o ni vyšetřují kriminalisté z Olomouckého kraje. Muž ozbrojený sekerou napadl na...

VIDEO: Zloději kradli řetízky před prodavačkou, pak si hráli na poctivce

Hledaní zloději ukradli před zraky prodavačky několik řetízků. Když si části...

Po drzých zlodějích, které při činu zachytila bezpečnostní kamera, pátrají nyní policisté ze Šumperska. Dvojice mužů ve...

Náměstkem je v Olomouci nezvolený politik, čtyři úspěšnější se místa vzdali

Novým náměstkem olomouckého primátora zvolilo zastupitelstvo 17. června 2019...

Olomoučtí zastupitelé zvolili na pondělním zasedání novým náměstkem primátora Otakara Bačáka z hnutí spOLečně. Ve...

Najdete na iDNES.cz