Do stáda sobů v olomoucké zoo přibyla čtyři mláďata, k zebrám nový samec

  10:51aktualizováno  10:51
Dalšími čtyřmi mláďaty se tento týden oficiálně pochlubila olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Tentokrát jde o malé soby polární, jeden sameček a tři samičky se narodili ve druhé polovině května a na začátku června. Jejich společným otcem je samec, který se na Hanou přestěhoval z Brna.

„Těší nás, že netrávil říji sám a nevěnoval pozornost jen jediné samici,“ okomentovala to s nadsázkou zooložka Libuše Veselá.

Olomoucká zoo chová soby polární od roku 1994, kdy získala zakládající skupinu ze Švédska, další kusy pak přibyly postupem času z Nizozemska, Německa, Lotyšska či z pražské zahrady.

Doposud se tu narodilo už 88 mláďat těchto zvířat, jejichž domovem je Aljaška, Kanada, Skandinávie a také část Ruska v místech, kde mohou teploty klesat až padesát stupňů pod nulu.

K přežití v těchto podmínkách jsou proto mimo jiné vybavena srstí tak hustou, že se jednotlivé chlupy od sebe nedají oddělit natolik, aby bylo vidět na kůži. Celkem je populace ve volné přírodě odhadována na pět milionů jedinců, přičemž stáda mohou dosáhnout až velikosti několika desítek tisíc kusů.

Nové přírůstky zoo

Malí sobi nejsou jediným přírůstkem zahrady za poslední měsíc, přibyl do ní také šestnáctiletý samec zebry Chapmanovy, pojmenovaný Kayes a získaný z plzeňské zoo. Ošetřovatelé doufají, že to v budoucnu přinese podobný efekt jako u sobů.

„Jsme rádi, že máme příležitost dát chovu zeber další směr. Jak budou naše samice na samce reagovat, je však otázkou, jejich sbližování je dlouhý proces vyžadující trpělivost i zkušenosti,“ podotkla zooložka Veselá.

Zebry Chapmanovy, které jsou poddruhem zebry stepní a nejhojnějším ze všech druhů zeber, žijí v Africe jižně od řeky Zambezi. Jejich podkladová barva není bílá, ale nažloutlá, mezi černými pruhy má hnědavé mezipásy a pruhování sahá i na nohy, ale zde je úzké a nevýrazné. Na Svatém Kopečku jsou k vidění od roku 1987 a celkem se jich tu narodilo už 28.

Autor:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Prostějov chrání hnízdící labutě, dostaly vlastní varovné dopravní značky

Labutí pár hnízdící na drozdovickém rybníku v Prostějově a vyvedená mláďata...

Na drozdovickém rybníku v Prostějově se i letos usídlil labutí pár. Aby mohl úspěšně vyvést svých osm mláďat, k tomu...

Povinný čip pro psy se blíží, ve vsích na Jesenicku to většina lidí neřeší

Strážník zjišťuje, zda je pes označen čipem.

Od ledna příštího roku budou muset mít všichni psi v Česku čip. Zatímco ve větších městech Olomouckého kraje už zvířata...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz