Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Z vojenského areálu bude nová olomoucká čtvrť, prodejní kontroverze nekončí

  14:32
Skupina Unicapital, která na jaře v dražbě za 353 milionů získala areál bývalého VOP u Velkomoravské ulice, plánuje na jeho místě vybudovat celou čtvrť. Stále přitom nekončí soudní spory, kromě toho se také ukazuje, že většina peněz za prodej putuje k firmě s nejasnou vlastnickou strukturou.

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou po prodeji armádou už řadu let opuštěné a chátrají. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Rozsáhlý areál bývalých vojenských skladů u olomoucké Velkomoravské ulice získala v březnu v dražbě společnost Nemovitosti nájemního bydlení II. Ta patří do portfolia skupiny Unicapital finančníka a miliardáře Pavla Hubáčka.

Šestnáctihektarový pozemek s více než třiceti chátrajícími budovami v poměrně lukrativní lokalitě vydražil za 353 milionů korun. Jak nyní pro MF DNES uvedla finanční ředitelka Unicapitalu Kamila Valštýnová, Hubáčkova společnost plánuje v lokalitě postavit celou novou čtvrť.

„Unicapital se v současnosti věnuje přípravě území pro realizaci projektu. Ten bude vznikat na etapy a jeho součástí by měly být rodinné a bytové domy, administrativní budovy i veřejná vybavenost. Plánujeme zde vybudovat plnohodnotnou moderní čtvrť.“

Hubáčkovy společnosti se k areálu dostaly poté, co se předešlý majitel – firma Net Media Group (NMG) – ocitl v insolvenci. NMG získala areál od ministerstva obrany v roce 2010 za necelých 53 milionů. Firma si postupem času nabrala úvěry u banky, které však nesplácela.

Vznikly tak pohledávky, k nimž se postupně dostala firma Gallanzaro. Ta následně NMG za nejasných okolností ovládla a pod novým vedením na sebe podala insolvenční návrh.

Většina peněz putuje k firmě s nejasnou vlastnickou strukturou

Jak již dříve MF DNES popsala, Gallanzaro má personálně blízko k developerské skupině okolo Richarda Morávka, přičemž jedna z Morávkových firem držela i několik akcií Gallanzara.

Morávek má zároveň obchodně velmi blízko k Hubáčkovi – novému majiteli areálu. Současná akcionářská struktura společnosti je však neveřejná.

Opuštěný vojenský areál

Za NMG podle obchodního rejstříku jedná právník Antonín Rozbroj. Ten však nic komentovat nechce.

„Já se k tomu vyjadřovat nebudu. Je to soukromá společnost a soukromé záležitosti,“ zopakoval několikrát do telefonu.

Gallanzaro přitom jako hlavní zajištěný věřitel NMG získá většinu z výtěžku dražby, což činí zhruba 280 milionů korun. Vyplacení peněz na čas stopl soud kvůli podaným žalobám, před několika týdny však peníze uvolnil.

„Pokyn soudu k vyplacení výtěžku zpeněžení jsem samozřejmě respektoval a většinu výtěžku jsem již vyplatil zajištěnému věřiteli. Zbývající část bude vyplacena poté, co bude realizována vratka DPH z odměny insolvenčního správce ze strany správce daně,“ potvrdil MF DNES insolvenční správce NMG Jan Klváček. Ke komu konkrétně peníze putují není z veřejných zdrojů jasné.

Soudní přestřelka stále nekončí

O zmíněných žalobách, které na čas zabrzdily vyplacení výtěžku dražby, již MF DNES informovala před časem. V květnu se do prodeje areálu opřel bývalý akcionář NMG Radim Švec, toho času v mírovské věznici, kde seděl za podvod a nyní je ve věznici ve Znojmě.

Švec jednak napadl žalobou samotnou dražbu nemovitostí, jednak zpochybnil i to, že by NMG kdy vojenský areál vlastnila. Jak vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku, argumentoval v tomto případě Švec tím, že v době, kdy NMG kupovala areál od ministerstva obrany, nebyl ze strany státu dodržen takzvaný kontraktační postup.

Konkrétně že když došlo k podpisu kupní smlouvy ministerstvem, odeslali úředníci dokument na katastr a zpátky NMG přišel až po několika měsících – čímž jsou podle Švece kupní smlouvy neplatné. Tuto žalobu nicméně před pár týdny zamítl Městský soud v Praze, podle kterého Švec nebyl v první řadě vůbec oprávněn k podání žaloby. To potvrdilo i ministerstvo obrany.

„Soudy v průběhu řízení řešily otázku příslušnosti soudu k projednání věci. Městský soud v Praze poté jako soud příslušný žalobu Radima Švece odmítl z důvodu, že osoba žalobce není oprávněná k podání žaloby. Otázka platnosti smluv nebyla soudem vůbec řešena a ministerstvo obrany také nebylo ani soudem k vyjádření vyzváno,“ uvedl mluvčí resortu Jiří Caletka.

Jde jen o obstrukce, říká insolvenční správce o žalobách

Insolvenční správce Klváček již dříve označil Švecovy žaloby za pouhou obstrukční taktiku, která insolvenční řízení s NMG provází již delší dobu.

„Odmítnutí žaloby pana Švece na určení vlastnického práva k nemovitostem bylo očekávané, na řízení to žádný podstatný vliv mít nebude,“ komentoval závěry soudu.

„Další postup řízení bude závislý na postoji insolvenčního soudu, nadále totiž probíhá řízení o neplatnost veřejné dražby, kterou došlo ke zpeněžení majetku dlužníka. Jelikož i tuto žalobu považuji za nedůvodnou, očekávám její zamítnutí, případně odmítnutí, přičemž předpokládám, že v insolvenčním řízení bude vyčkáno nejméně do rozhodnutí prvostupňového soudu o této žalobě,“ uvedl dále.

„Jelikož jiný majetek dlužníka nebyl v insolvenčním řízení zjištěn, bude toto zřejmě směřovat ke svému závěru. Uspokojování ostatních věřitelů se nepředpokládá, případně proběhne pouze v minimálním rozsahu,“ dodal Klváček.

Švecovou žalobou na květnovou dražbu se vzhledem k sídlu dražební společnosti zabývá Okresní soud ve Frýdku-Místku.

„Žaloba byla podána a soud dosud rozhodl o osvobození od soudních poplatků. Řízení je ve fázi přípravy ústního jednání. Kdy k němu dojde, nevím, zatím nebylo nařízeno,“ sdělil MF DNES mluvčí soudu David Mařádek.

Autor:
  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stará olomoucká tržnice láká podnikatele, město chystá novou smlouvu

Podnikatel Richard Morávek vypověděl smlouvu na prostory olomoucké tržnice, které si pronajímal od města. Chce tím...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Za vlády vlivné dynastie Terschů se Šumperk proměnil v moderní město

Premium Nebýt dynastie Terschů, vypadal by Šumperk jinak než dnes. Od druhé poloviny 18. století až do první světové války byla...

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Část Mánesových děl nahradí v Čechách pod Kosířem kopie

Od příští sezony část unikátní sbírky obrazů Josefa Mánesa na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku nahradí...

Lockdown přinesl dětem samotu i zdravější životní styl, ukázala studie

Olomoučtí vědci ve velkém průzkumu zmapovali, jak se na životech školáků odrazil jarní lockdown během první vlny...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...