Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Z vojenského areálu bude nová olomoucká čtvrť, prodejní kontroverze nekončí

  14:32aktualizováno  14:32
Skupina Unicapital, která na jaře v dražbě za 353 milionů získala areál bývalého VOP u Velkomoravské ulice, plánuje na jeho místě vybudovat celou čtvrť. Stále přitom nekončí soudní spory, kromě toho se také ukazuje, že většina peněz za prodej putuje k firmě s nejasnou vlastnickou strukturou.

Pohled na bývalé vojenské sklady u Velkomoravské ulice v Olomouci, které jsou po prodeji armádou už řadu let opuštěné a chátrají. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Rozsáhlý areál bývalých vojenských skladů u olomoucké Velkomoravské ulice získala v březnu v dražbě společnost Nemovitosti nájemního bydlení II. Ta patří do portfolia skupiny Unicapital finančníka a miliardáře Pavla Hubáčka.

Šestnáctihektarový pozemek s více než třiceti chátrajícími budovami v poměrně lukrativní lokalitě vydražil za 353 milionů korun. Jak nyní pro MF DNES uvedla finanční ředitelka Unicapitalu Kamila Valštýnová, Hubáčkova společnost plánuje v lokalitě postavit celou novou čtvrť.

„Unicapital se v současnosti věnuje přípravě území pro realizaci projektu. Ten bude vznikat na etapy a jeho součástí by měly být rodinné a bytové domy, administrativní budovy i veřejná vybavenost. Plánujeme zde vybudovat plnohodnotnou moderní čtvrť.“

Hubáčkovy společnosti se k areálu dostaly poté, co se předešlý majitel – firma Net Media Group (NMG) – ocitl v insolvenci. NMG získala areál od ministerstva obrany v roce 2010 za necelých 53 milionů. Firma si postupem času nabrala úvěry u banky, které však nesplácela.

Vznikly tak pohledávky, k nimž se postupně dostala firma Gallanzaro. Ta následně NMG za nejasných okolností ovládla a pod novým vedením na sebe podala insolvenční návrh.

Většina peněz putuje k firmě s nejasnou vlastnickou strukturou

Jak již dříve MF DNES popsala, Gallanzaro má personálně blízko k developerské skupině okolo Richarda Morávka, přičemž jedna z Morávkových firem držela i několik akcií Gallanzara.

Morávek má zároveň obchodně velmi blízko k Hubáčkovi – novému majiteli areálu. Současná akcionářská struktura společnosti je však neveřejná.

Opuštěný vojenský areál

Za NMG podle obchodního rejstříku jedná právník Antonín Rozbroj. Ten však nic komentovat nechce.

„Já se k tomu vyjadřovat nebudu. Je to soukromá společnost a soukromé záležitosti,“ zopakoval několikrát do telefonu.

Gallanzaro přitom jako hlavní zajištěný věřitel NMG získá většinu z výtěžku dražby, což činí zhruba 280 milionů korun. Vyplacení peněz na čas stopl soud kvůli podaným žalobám, před několika týdny však peníze uvolnil.

„Pokyn soudu k vyplacení výtěžku zpeněžení jsem samozřejmě respektoval a většinu výtěžku jsem již vyplatil zajištěnému věřiteli. Zbývající část bude vyplacena poté, co bude realizována vratka DPH z odměny insolvenčního správce ze strany správce daně,“ potvrdil MF DNES insolvenční správce NMG Jan Klváček. Ke komu konkrétně peníze putují není z veřejných zdrojů jasné.

Soudní přestřelka stále nekončí

O zmíněných žalobách, které na čas zabrzdily vyplacení výtěžku dražby, již MF DNES informovala před časem. V květnu se do prodeje areálu opřel bývalý akcionář NMG Radim Švec, toho času v mírovské věznici, kde seděl za podvod a nyní je ve věznici ve Znojmě.

Švec jednak napadl žalobou samotnou dražbu nemovitostí, jednak zpochybnil i to, že by NMG kdy vojenský areál vlastnila. Jak vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku, argumentoval v tomto případě Švec tím, že v době, kdy NMG kupovala areál od ministerstva obrany, nebyl ze strany státu dodržen takzvaný kontraktační postup.

Konkrétně že když došlo k podpisu kupní smlouvy ministerstvem, odeslali úředníci dokument na katastr a zpátky NMG přišel až po několika měsících – čímž jsou podle Švece kupní smlouvy neplatné. Tuto žalobu nicméně před pár týdny zamítl Městský soud v Praze, podle kterého Švec nebyl v první řadě vůbec oprávněn k podání žaloby. To potvrdilo i ministerstvo obrany.

„Soudy v průběhu řízení řešily otázku příslušnosti soudu k projednání věci. Městský soud v Praze poté jako soud příslušný žalobu Radima Švece odmítl z důvodu, že osoba žalobce není oprávněná k podání žaloby. Otázka platnosti smluv nebyla soudem vůbec řešena a ministerstvo obrany také nebylo ani soudem k vyjádření vyzváno,“ uvedl mluvčí resortu Jiří Caletka.

Jde jen o obstrukce, říká insolvenční správce o žalobách

Insolvenční správce Klváček již dříve označil Švecovy žaloby za pouhou obstrukční taktiku, která insolvenční řízení s NMG provází již delší dobu.

„Odmítnutí žaloby pana Švece na určení vlastnického práva k nemovitostem bylo očekávané, na řízení to žádný podstatný vliv mít nebude,“ komentoval závěry soudu.

„Další postup řízení bude závislý na postoji insolvenčního soudu, nadále totiž probíhá řízení o neplatnost veřejné dražby, kterou došlo ke zpeněžení majetku dlužníka. Jelikož i tuto žalobu považuji za nedůvodnou, očekávám její zamítnutí, případně odmítnutí, přičemž předpokládám, že v insolvenčním řízení bude vyčkáno nejméně do rozhodnutí prvostupňového soudu o této žalobě,“ uvedl dále.

„Jelikož jiný majetek dlužníka nebyl v insolvenčním řízení zjištěn, bude toto zřejmě směřovat ke svému závěru. Uspokojování ostatních věřitelů se nepředpokládá, případně proběhne pouze v minimálním rozsahu,“ dodal Klváček.

Švecovou žalobou na květnovou dražbu se vzhledem k sídlu dražební společnosti zabývá Okresní soud ve Frýdku-Místku.

„Žaloba byla podána a soud dosud rozhodl o osvobození od soudních poplatků. Řízení je ve fázi přípravy ústního jednání. Kdy k němu dojde, nevím, zatím nebylo nařízeno,“ sdělil MF DNES mluvčí soudu David Mařádek.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už...

Podnikatel zastavěl načerno prostor pro zeleň garážemi, úřad to neřešil

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil v místní části Vrahovice bez povolení a v rozporu s územním plánem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černý kašel na Mírově. Vězně ohrožuje epidemie, mezi odsouzenými je i Kramný

Věznici se zvýšenou ostrahou Mírov na Šumpersku ohrožuje epidemie černého kašle. Redakci iDNES.cz to potvrdila tisková...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

V podnikatelském inkubátoru vzplál adventní věnec, škoda je půl milionu

Opuštěný adventní věnec se zapálenými svíčkami způsobil v neděli odpoledne požár v kancelářské budově v olomoucké ulici...

VIDEO: Dálnice bude u Přerova končit čtyřicítkou, za ní čeká řidiče semafor

Už ve čtvrtek se řidiči projedou po nově dokončeném předposledním úseku dálnice D1 od Lipníka nad Bečvou k Přerovu. Tam...

Halu s veterány za miliony někdo zapálil, policie žháře nevypátrala

Halu se dvěma desítkami historických vozidel v Hrdibořicích na Prostějovsku někdo letos v červnu zapálil úmyslně. K...

Premium

Stát chystá v Jeseníkách průzkum ložisek zlata, v hoře ho mají být tuny

Stát chce zmapovat, kolik zlata ještě zbylo v Příčné hoře v Jeseníkách, a připravuje zde proto průzkum. Podle odhadů je...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 24 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 24 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz