Olomouc bude mít opět vodopád u hradeb, který byl i reklamou na čerpadla

  15:26aktualizováno  15:26
V 60. letech fungoval také jako reklama na vodní čerpadla známé firmy Sigma z Lutína, postupně se ale z vodopádu v Bezručových sadech stal především jeden ze symbolů Olomouce. Naposledy se ovšem voda po skále pod starými hradbami valila v 80. letech. Brzy by se sem ale vodopád měl vrátit, Výstaviště Flora chystá jeho obnovu.

Historický snímek jedné z někdejších dominant Olomouce, vodopádu v Bezručových sadech vedle vstupu z Kosinovy ulice. | foto: archiv J. Jeništy – Za krásnou Olomouc

Pokud vyjdou současné plány, bude oživení vodopádu již příští rok součástí jarní květinové výstavy Flora. Nyní má výstaviště hotovou jeho studii.

„Konzultovali jsme ji i s památkáři, brzy ji dostanou ke schválení. Podle prvních reakcí na tomto projektu nevidí žádný problém,“ popsal Jiří Svačinka, technický náměstek Výstaviště Flora.

Odborníci současně pracují na podrobnějších plánech znovuzrození vodopádu. Jakmile budou hotové, požádá výstaviště o stavební povolení.

Vodopád bude podle Svačinky na stejném místě jako ten původní. Konkrétně jde o skálu v Bezručových sadech vedle vstupu z Kosinovy ulice. Na hradbách nad ní stojí budova, v níž sídlí konzervatoř.

Oproti předloze však náměstek počítá s tím, že u obnoveného vodopádu bude možné regulovat množství vody, jež po kamenech poteče. Ve hře je pak i osvětlení vodopádu.

„O tom ale ještě není rozhodnuto,“ zdůraznil Svačinka.

Jezírko vodopád přežilo, už téměř dvacet let je ale zasypané

Kromě samotného vodopádu Flora počítá s obnovením umělého jezírka, které pod ním bývalo.

„Tato vodní plocha je nutná kvůli sběru vody z vodopádu,“ podotkl Svačinka. Ten totiž bude fungovat na principu uzavřeného okruhu, voda v něm bude stále kolovat. Potřebná čerpadla budou pravděpodobně stejně jako před desítkami let pocházet z Lutína, kde sídlí společnost Sigma Group.

Místo, kde býval vodopád

Někdejší jezírko přitom v parku zůstalo dlouhé roky poté, co samotný vodopád zanikl.

„Město jej nechalo po roce 2000 kvůli bezpečnosti spolu s podzemní technickou šachtou při opravě hradeb zasypat. Bylo prázdné, vodopád byl nefunkční od 90. let,“ vybavil si Jan Jeništa ze spolku Za krásnou Olomouc.

Na jakou částku znovuzrození vodopádu vyjde, není teď možné říct. Město, mezi jehož akciové společnosti Výstaviště Flora patří, nemá zatím vyčíslené ani orientační náklady. Náměstkyně primátora Markéta Záleská (ODS) navíc upozornila, že jisté není ani jaro 2020 coby datum spuštění nové atrakce.

„Termín je zatím takto nastavený a rádi bychom ho dodrželi. Nemáme však zatím ani hotovou projektovou dokumentaci. Je ještě mnoho neznámých, které mohou dokončení vodopádu posunout. Toto datum proto určitě neberte jako závazné,“ uvedla Záleská.

Jak často voda poteče, bude záležet i na stavu skály

Voda by v obnoveném vodopádu měla podle Záleské ovšem téct podstatně častěji než po tom původním.

„Ten býval v provozu údajně jen při příležitosti výstavy Flora. Přesný režim provozu ale ještě nikdo neurčil, to je předčasné. Záleží také na stavu skály. V roce 2006 byla sanována a staticky zajištěna, od té doby ale uplynulo již třináct let,“ podotkla náměstkyně.

První vodopád v parku vznikl už v roce 1965 u příležitosti dodnes legendární zahradnické výstavy – předchůdkyně současné Flory Olomouc. Poprvé se na ní podílelo mnoho zahraničních vystavovatelů, její součástí byla velká expozice soch rozmístěných v parcích. Do Olomouce tenkrát během tří srpnových týdnů přijely stovky tisíc lidí.

Významnou roli tehdy v celé výstavě hrála i voda. Přímo v Bezručových sadech pořadatelé umístili vodotrysky na hladinu Mlýnského potoka. V dobovém průvodci po výstavě se píše, že někde ojediněle, jinde v celých svazcích vystřikovaly vodu vysoko do korun stromů.

„Vrcholný vodní efekt je však na konci sadů, kde z ochozu hradeb stéká mohutný vodopád. Padající voda se tříští o hradební balvany a přetéká přes cestu,“ stojí v knize.

Další vodní prvky byly před více než padesáti lety k vidění také v dalších parcích či přímo v centru Olomouce.

„Vodopád byl zřízen jako jeden z mnoha olomouckých vodních prvků, jež měly propagovat firmu Sigma. Dalšími byly například Theimerova kašna na Kollárově náměstí a řada vodních prvků ve Smetanových sadech včetně takzvané fontánové aleje a vodotrysku na jezírku, jenž tryskal při slavnostních příležitostech až do výše třiceti metrů,“ připomněl Jeništa.

  • Nejčtenější

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeseník je na dně. „Podvod století“, či selhání kontroly?

Trest pro hráče, tři funkcionáře a finanční pokuty. To jsou následky chyby jesenických futsalistů při přestupu Daniela...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Do centra Olomouce zamíří archeologové, velký průzkum slibuje řadu objevů

Pozůstatky obrovského hřbitova u chrámu svatého Mořice či památky na dávné osídlení a také opevnění Olomouce. Takové...

Padla jedna facka, řekli soudu manželé obžalovaní z útoku na romské děti

Přerovský okresní soud otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou. Podle obžaloby na...

Vrátit dotaci nestačilo, kvůli opravě staré vily čeká starostu Vápenné soud

Obec Vápenná na Jesenicku musela před časem kvůli nedodržení podmínek vrátit desetimilionovou dotaci, kterou dostala na...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz