„Během noci nebo víkendu došlo k rozlití směsi tří kyselin, která se využívá při výrobě velkých optických ploch, jako jsou například zrcadla pro astroobservatoře. Kapalná směs byla uchovávána ve čtyřicetilitrové nádobě v laboratoři v přízemí, příčinou rozlití bylo zřejmě prasknutí nádoby,“ uvedl mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.
„Událost ohlásila zaměstnankyně, která si tekutiny rozlité na podlaze laboratoře a chodby všimla, přičemž utrpěla lehké zranění, s nímž byla ošetřena v nemocnici. Je v pořádku,“ dodal.
Podle mluvčího krajského hasičského sboru Radka Buryánka se rozlila směs kyseliny mravenčí, dusičné a fosforečné.
„Na místě zasahovala profesionální jednotka z olomoucké centrální hasičské stanice s protiplynovým automobilem a chemickým kontejnerem. Neutralizovala kyseliny pomocí sody a prováděla sběr do speciálních sudů pro přepravu k odborné likvidaci,“ shrnul.
Evakuováno bylo zhruba dvacet lidí
V budově ve Šmeralově ulici, kde sídlí Společná laboratoř optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, se podle Havrlanta v době nahlášení události nacházely zhruba dvě desítky lidí, kteří byli evakuováni.
„Za běžných okolností zde pracuje asi šest desítek zaměstnanců univerzity a akademie. V těchto dnech už také neprobíhá výuka, pouze zkoušky či konzultace, z řad studentek a studentů tak v danou dobu byli v budově pouze jednotlivci a všichni jsou v pořádku,“ doplnil mluvčí univerzity.
Budova zůstala během pondělka uzavřena, zaměstnanci a studenti byli o situaci průběžně informováni a v případě potřeby jim byly poskytnuty náhradní prostory v hlavní budově přírodovědecké fakulty na třídě 17. listopadu. Žádných jiných univerzitních prostor se celá situace nedotkla.
Na místě kromě hasičů zasahovali i policisté. „Asistovali hasičům a pomáhali s evakuací osob z budovy,“ nastínila olomoucká policejní mluvčí Ivana Skoupilová.