Řidič se snažil brzdit, ale tramvaj zrychlovala, říká svědkyně selhání brzd

  4:55aktualizováno  4:55
Je svědkem, jenž podle policie neexistuje. MF DNES se podařilo získat výpověď ženy, která 25. srpna cestovala tramvají, jíž v centru Olomouce selhaly brzdy a nekontrolovatelně jela pozpátku z kopce. Podle dřívějšího vyjádření policie přitom kromě řidiče ve voze nikdo jiný nebyl.

Tramvaji v Olomouci selhaly brzdy a rozjela se ze zastávky v kopci | foto: MP OlomouciDNES.tv

Do přibližně rok staré tramvaje s typovým označením EVO1/o nastoupila Markéta Pospíšilová v neděli 25. srpna brzy ráno na Masarykově třídě, namířeno měla do centra. Ve voze číslo 122, jenž jel od hlavního nádraží po lince číslo 2, s ní podle jejích slov byl kromě řidiče ještě jeden zhruba pětatřicetiletý cestující.

„Na zastávce Žižkovo náměstí bylo vše v pořádku, poté jsme ale přijeli na zastávku U Dómu. Dveře tramvaje se otevřely a zavřely, nikdo nevystoupil ani nenastoupil. Naráz začala tramvaj pomalu couvat. Řidič zřejmě hned reagoval, vůz se zastavil a začal se opravdu hodně třást,“ tvrdí Pospíšilová.

Odolat gravitaci se prý poté řidič pokusil přibližně desetkrát. Dvacetitunová tramvaj ale pokaždé o trochu couvla, zastavila a začala se silně otřásat.

„Uvnitř se pořád svítilo, ale evidentně bylo něco špatně. Tramvaj nemohla vyjet nahoru dál k náměstí Republiky. Když k tomu došlo naposledy, dala se pak už volně do pohybu a jela pozpátku k Žižkovu náměstí. Nabírala rychlost, i když řidič se celou dobu usilovně snažil vůz zastavit,“ popisuje Pospíšilová.

Cestující v tramvaji by měly natočit kamery

Vůz, jenž po městě jezdí od loňského podzimu, podle cestující samospádem dojel až ke křižovatce na Žižkově náměstí.

„Jsem laik, nedokážu říct, zda řidič udělal chybu, nebo šlo o technickou závadu. Jsem jen svědek,“ zdůrazňuje a líčí, že jakmile tramvaj zastavila, seděla stejně jako její spolucestující otřesená. Muž se poté zvedl a žádal řidiče, aby otevřel dveře.

„To se povedlo až po několika pokusech. Vystoupila jsem, byla jsem ráda, že jsem v pořádku, a šla jsem si po svých,“ dodává s tím, že po incidentu se ji nepokusila kontaktovat policie ani dopravce.

„To, že jsem v tramvaji skutečně jela, musí dokazovat kamery z Masarykovy třídy a z Žižkova náměstí, i přímo z tramvaje,“ dodává.

Tramvaj je odstavená, ostatního stejného typu dál jezdí

MF DNES se o případ začala zajímat minulý týden poté, co ji na událost upozornil dobře informovaný zdroj. Mluvčí policie Irena Urbánková tehdy vyšetřování potvrdila, ale uvedla, že tramvaj byla prázdná.

„Kromě řidiče se v ní v době události nenacházel žádný cestující,“ napsala mluvčí 30. září.

MF DNES proto nyní policii i ohledně počtu cestujících oslovila znovu, konkrétní odpověď zde však nedostala.

„V tuto chvíli již nemáme k dispozici žádné bližší informace, které bychom mohli sdělit veřejnosti,“ vzkázala Urbánková.

Tramvaj, jejíž brzdy selhaly, je dosud odstavená. Jde o jeden z osmi minulý rok zakoupených moderních vozů, z nichž tři mají typové označení EVO1/o, dalších pět pak nese označení EVO1. Jsou vybavené třemi typy brzd, v ulicích se postupně objevily loni na podzim. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) ze ně zaplatil přes 175 milionů. Všechny ostatní nové vozy podle dopravce dál vozí cestující.

Dopravní podnik obdržel instrukce pro podobné situace

Do provozu ale událost i tak zasáhla. MF DNES má k dispozici zprávu, kterou po incidentu dopravnímu podniku poslal na žádost výrobce, jímž jsou Krnovské opravny a strojírny, Svatoslav Bednář, manažer společnosti Pragoimex. Její motory tramvaje EVO1 pohánějí a Pragoimex se podle svého webu s firmou VKV Praha podílel i na vývoji.

Bednář pět dní po selhání brzd poslal do Olomouce doporučení ke způsobu ovládání tramvaje EVO1.

„V případě podobného nestandardního chování vozidla, kdy nezaúčinkuje mechanická (parkovací) brzda, proveďte...“ napsal Bednář a následují čtyři body, jimiž se má obsluha tramvaje řídit, pokud se závada objeví znovu. MF DNES zaslala Bednářovi dotazy, i ty však zůstaly bez odpovědí.

„Společnost Pragoimex není výrobce ani dodavatel tramvaje EVO1/o a EVO1 pro olomoucký dopravní podnik. Výrobcem a dodavatelem je pro něj společnost Krnovské opravny a strojírny,“ reagoval Bednář.

Ani DPMO nehodu příliš nekomentoval. „V současné době je analyzována za přítomnosti zástupců Drážní inspekce, dodavatele vozidla a dopravce. Informace poskytneme na vyžádání, jakmile budeme mít relevantní závěry k její příčině,“ uvedla minulý týden mluvčí DPMO Martina Krčová.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jesenické skiareály sází na lyžování před otvíračkou či lepší děla i zázemí

Jesenické skiareály už přezbrojují na zimu a chystají řadu novinek. Třeba jízdu na nové dvousedačkové lanovce na...

Dílo nechápeme, rozpustil bych vás, zkritizoval primátor odborníky za sochu

Výběr sochy filozofa Edmunda Husserla, která má stát v prostějovském centru na náměstí nesoucím jeho jméno, může...

Kraj slibuje naštvanému Droždínu kruhový objezd a žádá o snížení rychlosti

Dvě dopravní opatření chystá Olomoucký kraj v olomoucké městské části Droždín, jejíž obyvatelé minulý týden vyzvali...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz