Za zavinění smrti spolujezdkyně dostal bývalý hokejista napodruhé 3,5 roku

  • 46
Jít na tři a půl roku do vězení, zaplatit přes dva a půl milionu na odškodném za zničené auto a dodržet šestiletý zákaz řízení. Tak potrestal olomoucký soud bývalého německého hokejového reprezentanta s českými kořeny Daniela Kunceho, který loni v prosinci v Olomouci silně opilý havaroval. V autě zemřela spolujezdkyně.

Olomoucký okresní soud v kauze vynesl verdikt už podruhé. „Oproti prvnímu rozsudku se částečně změnila důkazní situace, obžalovaný doložil, že neřídil bez řidičského oprávnění, ale že ho má z Německa. Soud má nicméně nadále za to, že šlo o hrubé porušení povinností, neboť při posuzování nejde jen o počet porušení zákona, ale i o jejich intenzitu,“ uvedla soudkyně Michaela Burešová.

Vzápětí upozornila, že Kuncemu také nelze nadále jako polehčující okolnost přičítat vyplacení peněz rodině, které dosud poslal zhruba milion korun.

„Původně uvedl, že budou nad rámec náhrad nemajetkové újmy jako vyjádření lítosti, následně ale toto tvrzení vzal zpět a označil peníze za součást pojistného plnění,“ vysvětlila soudkyně.

Podobu nynějšího verdiktu oproti prvnímu projednávání ovlivnilo také to, že se podařilo ze získané účtenky z osudného večera blíže prokázat, kolik toho dvojice vypila a svědek popsal, v jakém stavu odcházela z baru. Žena byla podle něj zjevně opilá, ale komunikovala a chůzi zvládala bez cizí pomoci. 

„V souladu se zásadou in dubio pro reo (při pochybnostech se rozhoduje ve prospěch obžalovaného - pozn. red.) rozhodl soud o spoluvině poškozené, která usedla do vozu se silně opilým řidičem. Bylo proto nutné to zohlednit v souladu s rozhodnutím krajského soudu a určené náhrady nemajetkové újmy proto byly redukovány. To nicméně nijak nebrání rodině, aby se o své další nároky přihlásila v občanskoprávním řízení,“ doplnila Burešová.

Soud musel řešit i otázku spoluviny spolujezdkyně na její smrti

Napoprvé poslal okresní soud v dubnu Kunceho do vězení na tři roky a osm měsíců. Kromě toho mu nařídil šestiletý zákaz řízení, navíc měl každému z rodičů a tří sourozenců zemřelé vyplatit odškodné půl milionu korun a firmě, která mu půjčila vůz, přes dva miliony.

Podle nového verdiktu má Kunce - kvůli spoluvině spolujezdkyně - zaplatit třem sourozencům a rodičům ženy celkem 1,2 milionu korun, náhrada za vůz je 1,4 milionu. Rozsudek po skončení jednání nijak nekomentoval, všechny strany sporu si ponechaly lhůtu na zvážení odvolání.

Proti prvnímu rozsudku se kromě Kunceho odvolala i část širší rodiny - švagr a zástupci synovce zemřelé ženy namítali, že i oni by měli mít přímý nárok na odškodné, byť snížené. Mimo jiné proto, že oběť nehody byla kmotrou nezletilého chlapce. Okresní soud je však odkázal na vymáhání nároku v občanskoprávním řízení a totéž udělal i napodruhé.

Tragická nehoda exhokejisty

Krajský soud první verdikt zrušil a vrátil případ zpět, protože Kunceho podle něj nebylo možné odsoudit za hrubé porušení povinností řidiče, když je pro toto posouzení podle judikatury potřeba alespoň tří porušení předpisů, zatímco u Kunceho šlo o dvě - řízení pod vlivem alkoholu a nepřiměřenou rychlost. Také nařídil vyslechnout svědky, kteří by mohli přiblížit, jak moc opilá byla zemřelá osmadvacetiletá spolujezdkyně.

To je totiž důležité pro určení odškodného a pro pojišťovnu. U soudu už dříve zaznělo, že ženě přisoudila téměř nejvyšší možnou padesátiprocentní spoluvinu za dobrovolnou jízdou se silně opilým řidičem a nepřipoutání se a adekvátně tomu snížila vyplacenou částku.

Naopak rodina a příbuzní oběti opakovaně zpochybnili, zda si byla schopná uvědomovat, co dělá, či dokonce zda se vůbec nacházela při vědomí a nebyla do auta „odnesena“, takže nemohla ovlivnit, co se s ní děje. Okresní soud nyní spoluvinu ženy vyčíslil na dvacetiprocentní.

Na „padesátce“ jel silně opilý přes 120 kilometrů v hodině

Kunce, který v roce 1990 odešel hrát hokej do Německa a má na kontě více než stovku startů za reprezentaci spolkové republiky a přes sedm stovek zápasů v tamní nejvyšší soutěži, kde také jednou získal mistrovský titul, havaroval se sportovním mercedesem 8. prosince v mírné zatáčce na začátku Wolkerovy ulice, které předchází rovinka tvořená Brněnskou ulicí.

Zdemolované auto začalo po nárazu hořet. Ještě před příjezdem hasičů požár zlikvidoval kolemjedoucí řidič ručním hasicím přístrojem. Podle znaleckého posudku jel Kunce ve chvíli, kdy ztratil nad vozem kontrolu, rychlostí přes 120 kilometrů v hodině.

Při nárazu do betonového sloupu podle znalce neměla spolujezdkyně šanci přežít. A to bez ohledu na to, zda byla připoutána, nebo ne, o čemž se po nehodě spekulovalo na sociálních sítích a vzhledem ke značnému poničení auta se to nepodařilo s jistotou prokázat.

Kunce po havárii skončil v olomoucké fakultní nemocnici se středně těžkými zraněními, rozbor krve odhalil 2,63 promile alkoholu. Při dotazech soudkyně na osudný večer ale uváděl, že si vzpomíná jen na drobné střípky. O množství vypitého alkoholu vypověděl, že měl několik malých piv a společně se zemřelou ženou vypili šestnáct panáků koňaku.