Trest pro exhokejistu za smrt spolujezdkyně neplatí, soud vše projedná znovu

  12:37aktualizováno  12:55
Krajský soud zrušil rozsudek, kterým okresní soud poslal do vězení na téměř čtyři roky bývalého německého hokejového reprezentanta s českými kořeny Daniela Kunceho. Kunce podle původního verdiktu v opilosti v Olomouci vloni způsobil autonehodu a v luxusním voze zabil spolujezdkyni. Případ se tak vrací zpět na začátek.

„Podle napadeného rozsudku došlo k hrubému porušení povinností řidičem, což ale nebylo odůvodněno. Podle judikatury je potřeba alespoň tří porušení předpisů, v tomto případě se ale jednalo o dvě - řízení pod vlivem alkoholu a nepřiměřenou rychlost,“ zdůvodnil v úterý po poledni rozhodnutí krajského soudu předseda senátu Bohuslav Mierva.

Tragická nehoda exhokejisty

„Navíc vyšlo najevo, že zde existují informace umožňující blíže se zabývat tím, v jakém stavu opilosti byla poškozená. Okresní soud se tím tedy musí zabývat, protože pokud by vyšlo najevo, že si byla vědoma toho, že nastupuje do vozu, přestože řidič je opilý, měla by určitou míru spoluviny ve vztahu k náhradě nemajetkové újmy,“ dodal Mierva.

Kunceho poslal olomoucký okresní soud v dubnu na tři roky a osm měsíců do věznice s ostrahou. Kromě toho mu nařídil šestiletý zákaz řízení, navíc měl každému z rodičů a tří sourozenců zemřelé vyplatit odškodné půl milionu korun a firmě vlastnící zapůjčený zničený vůz přes dva miliony.

V odvolání žádal mírné snížení trestu na základě toho, že okresní soud uvedl v odůvodnění svého rozsudku, že řídil navzdory tomu, že nemá řidičský průkaz. Ve skutečnosti ale vlastnil německý řidičák.

„Chtěl bych se ještě jednou omluvit přítomné rodině a vyjádřit lítost. Odvolání jsem postavil na tom, že v rozsudku bylo uvedeno něco, co nebyla pravda. Jsem si naprosto vědom své viny, jen jsem chtěl, aby vše bylo posouzeno tak, jak to skutečně bylo,“ řekl Kunce.

Kromě něj se ke krajskému soudu odvolala i část širší rodiny - švagr a zástupci synovce namítali, že i oni by měli mít přímý nárok na odškodné, byť snížené.

Mimo jiné proto, že zemřelá byla kmotrou nezletilého chlapce. Okresní soud je však odkázal na vymáhání nároku v občanskoprávním řízení.

Na „padesátce“ jel silně opilý přes 120 kilometrů v hodině

Kunce, který v roce 1990 odešel hrát hokej do Německa a má na kontě více než stovku startů za reprezentaci spolkové republiky a přes sedm stovek zápasů v tamní nejvyšší soutěži, kde také jednou získal mistrovský titul, havaroval se sportovním mercedesem 8. prosince v mírné zatáčce na začátku Wolkerovy ulice, které předchází rovinka tvořená Brněnskou ulicí.

Zdemolované auto začalo po nárazu hořet. Ještě před příjezdem hasičů požár zlikvidoval kolemjedoucí řidič ručním hasicím přístrojem. Podle znaleckého posudku jel Kunce ve chvíli, kdy ztratil nad vozem kontrolu, rychlostí přes 120 kilometrů v hodině.

Při nárazu do betonového sloupu podle znalce neměla spolujezdkyně šanci přežít. A to bez ohledu na to, zda byla připoutána, nebo ne, o čemž se po nehodě spekulovalo na sociálních sítích.

„Byla vystavena přímému nárazu na překážku a sloup se dostal do vozu až do úrovně zadní nápravy a roztrhl ho v oblasti, kde spolujezdkyně seděla,“ nastínil znalec.

Kunce po havárii skončil v olomoucké fakultní nemocnici se středně těžkými zraněními, rozbor krve odhalil 2,63 promile alkoholu. Při dotazech soudkyně na osudný večer ale uváděl, že si vzpomíná jen na drobné střípky. O množství vypitého alkoholu vypověděl, že měl několik malých piv a společně se zemřelou ženou vypili šestnáct panáků koňaku.

Záběry exhokejisty Kunceho na prvním jednání na okresním soudu:

Nejčtenější

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Fotbalista frajer dopadne špatně, varuje Buchta. Sám prohrál miliony

Olomoucký gólman Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Zlínu.

Po svižném dvouhodinovém tréninku si dopřál ještě regeneraci v bazénu. „Tyhle dlouhé tréninky už nejsou pro mě,“...

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Ves zajistila lidem vysokorychlostní internet, nakoupí hromadné připojení

Serverovna společnosti MAFRA.

Zatímco ve větších městech je vysokorychlostní internet samozřejmostí, ve vesnicích v Olomouckém kraji lidé na...

Dluhoničtí jsou ochotní přestat blokovat dostavbu D1, mají ale podmínky

Pohled na nynější konec dálnice D1 u Říkovic vedoucí k Přerovu od Zlína a...

Na cestě k dokončení páteřní české dálnice D1 zřejmě padla jedna z letitých blokád znemožňujících dostavbu posledního...

Obchodní Galerie Prostějov nebude, developer chce od města 320 milionů

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Přes čtvrt miliardy korun chce developerská společnost Manthellan od Prostějova za krach plánu na stavbu obchodní...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz