Trest pro exhokejistu za smrt spolujezdkyně neplatí, soud vše projedná znovu

  12:37aktualizováno  12:55
Krajský soud zrušil rozsudek, kterým okresní soud poslal do vězení na téměř čtyři roky bývalého německého hokejového reprezentanta s českými kořeny Daniela Kunceho. Kunce podle původního verdiktu v opilosti v Olomouci vloni způsobil autonehodu a v luxusním voze zabil spolujezdkyni. Případ se tak vrací zpět na začátek.

„Podle napadeného rozsudku došlo k hrubému porušení povinností řidičem, což ale nebylo odůvodněno. Podle judikatury je potřeba alespoň tří porušení předpisů, v tomto případě se ale jednalo o dvě - řízení pod vlivem alkoholu a nepřiměřenou rychlost,“ zdůvodnil v úterý po poledni rozhodnutí krajského soudu předseda senátu Bohuslav Mierva.

Tragická nehoda exhokejisty

„Navíc vyšlo najevo, že zde existují informace umožňující blíže se zabývat tím, v jakém stavu opilosti byla poškozená. Okresní soud se tím tedy musí zabývat, protože pokud by vyšlo najevo, že si byla vědoma toho, že nastupuje do vozu, přestože řidič je opilý, měla by určitou míru spoluviny ve vztahu k náhradě nemajetkové újmy,“ dodal Mierva.

Kunceho poslal olomoucký okresní soud v dubnu na tři roky a osm měsíců do věznice s ostrahou. Kromě toho mu nařídil šestiletý zákaz řízení, navíc měl každému z rodičů a tří sourozenců zemřelé vyplatit odškodné půl milionu korun a firmě vlastnící zapůjčený zničený vůz přes dva miliony.

V odvolání žádal mírné snížení trestu na základě toho, že okresní soud uvedl v odůvodnění svého rozsudku, že řídil navzdory tomu, že nemá řidičský průkaz. Ve skutečnosti ale vlastnil německý řidičák.

„Chtěl bych se ještě jednou omluvit přítomné rodině a vyjádřit lítost. Odvolání jsem postavil na tom, že v rozsudku bylo uvedeno něco, co nebyla pravda. Jsem si naprosto vědom své viny, jen jsem chtěl, aby vše bylo posouzeno tak, jak to skutečně bylo,“ řekl Kunce.

Kromě něj se ke krajskému soudu odvolala i část širší rodiny - švagr a zástupci synovce namítali, že i oni by měli mít přímý nárok na odškodné, byť snížené.

Mimo jiné proto, že zemřelá byla kmotrou nezletilého chlapce. Okresní soud je však odkázal na vymáhání nároku v občanskoprávním řízení.

Na „padesátce“ jel silně opilý přes 120 kilometrů v hodině

Kunce, který v roce 1990 odešel hrát hokej do Německa a má na kontě více než stovku startů za reprezentaci spolkové republiky a přes sedm stovek zápasů v tamní nejvyšší soutěži, kde také jednou získal mistrovský titul, havaroval se sportovním mercedesem 8. prosince v mírné zatáčce na začátku Wolkerovy ulice, které předchází rovinka tvořená Brněnskou ulicí.

Zdemolované auto začalo po nárazu hořet. Ještě před příjezdem hasičů požár zlikvidoval kolemjedoucí řidič ručním hasicím přístrojem. Podle znaleckého posudku jel Kunce ve chvíli, kdy ztratil nad vozem kontrolu, rychlostí přes 120 kilometrů v hodině.

Při nárazu do betonového sloupu podle znalce neměla spolujezdkyně šanci přežít. A to bez ohledu na to, zda byla připoutána, nebo ne, o čemž se po nehodě spekulovalo na sociálních sítích.

„Byla vystavena přímému nárazu na překážku a sloup se dostal do vozu až do úrovně zadní nápravy a roztrhl ho v oblasti, kde spolujezdkyně seděla,“ nastínil znalec.

Kunce po havárii skončil v olomoucké fakultní nemocnici se středně těžkými zraněními, rozbor krve odhalil 2,63 promile alkoholu. Při dotazech soudkyně na osudný večer ale uváděl, že si vzpomíná jen na drobné střípky. O množství vypitého alkoholu vypověděl, že měl několik malých piv a společně se zemřelou ženou vypili šestnáct panáků koňaku.

Záběry exhokejisty Kunceho na prvním jednání na okresním soudu:

Nejčtenější

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Zničená stopa či mrtvý divočák. Jeseníky zažívají spory běžkařů s myslivci

Ilustrační snímek

Na jedné straně myslivci, kteří v lesích hospodaří a loví, na druhé straně běžkaři, kteří chtějí mít na lesních cestách...

Moravské derby ovládla Kometa, Olomouc doma porazila po nájezdech

Souboj o kotouč mezi Tomášem Bartejsem z Brna (vlevo) a olomouckým Davidem...

Předehrávka 42. kola hokejové Tipsport extraligy proti sobě po dvou týdnech postavila znovu Brno a Olomouc. I tentokrát...

Další z rubriky

Muž se zákazem řízení marně ujížděl, policisté ho chytili na lesní cestě

Policie dohlíží na provoz na zasněžených silnicích.

V autě i po svých musela policejní hlídka na Olomoucku pronásledovat muže, který sedl za volant a vyjel na silnice...

V Prostějově řádil navrtávač nádrží, za víkend poničil sedm aut

Ilustrační snímek

Obavy mohou mít po uplynulém víkendu majitelé aut parkující v Prostějově. Zloděj tam navrtal nádrže sedmi vozů a...

Dotační kauza šéfa prostějovského mládežnického hokeje míří před soud

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Aféra kolem financování prostějovského mládežnického hokeje směřuje k soudu. Na bývalého šéfa klubu LHK Jestřábi...

Najdete na iDNES.cz