Kvůli dluhům někdejších studentů mění Olomouc vyhlášku o odpadech

  4:52aktualizováno  4:52
Problém desítek bývalých zahraničních absolventů olomoucké univerzity, jimž město účtovalo poplatky za odpady i za dobu, kdy už po ukončení studia bydleli jinde a mnozí kvůli tomu teď čelí exekucím a srážkám z výplat, by se už neměl opakovat. Město kvůli kauze chystá změnu vyhlášky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Pokud se nic nezkomplikuje při přípravě či schvalování, měla by nová pravidla placení za odpady začít platit od ledna příštího roku.

„Snažíme se tento problém, který primárně nevznikl v Olomouci, vyřešit systémově. Na začátku června uložila rada ekonomickému odboru zpracovat návrh nové vyhlášky a do 12. srpna ji projednat ve finančním výboru,“ přibližuje náměstkyně Eva Kolářová z hnutí ANO. Nastínila, že vyhláška by například mohla výši poplatku za odpady stanovovat jinou formou.

Podle změny zákona platné od roku 2013 v České republice musí za odpady platit i cizinci, kteří tu mají povolený trvalý či přechodný pobyt. Novela tak dopadá také na zahraniční studenty Univerzity Palackého (UP).

Olomoucký magistrát ovšem poplatky před časem vyměřil i těm, kteří „úředně“ ve městě stále přebývají, ovšem ve skutečnosti mají studentská léta dávno za sebou. Z těchto absolventů UP se tak roky po promoci stali dlužníci. Radnice už předala exekutorům zhruba 60 z nich.

„Na adresách kolejí UP je pak hlášeno přibližně 350 lidí, u nichž evidujeme nedoplatek,“ upřesňuje ekonomický náměstek primátora Otakar Bačák (spOLečně).

Studenti si mysleli, že stačí přestat posílat potvrzení o studiu

V některých případech se jedná i o několikatisícové částky. „Přišla mi odpověď z magistrátu, také u nich mám dluh. Nechci se tím ale už víc zabývat, takže si jen zjistím, kde to mám zaplatit,“ rezignovala před časem absolventka lékařské fakulty ze Slovenska.

Městu měla dát zhruba sedm tisíc korun. Na sociálních sítích je ve spojení s dalšími dlužníky. Ví dokonce o člověku, který promoval před více než deseti lety a najednou se dozvěděl, že v Olomouci dluží za odpady.

„Jedna spolužačka se o všem dozvěděla, až když na výplatní pásce objevila srážku kvůli exekuci,“ dodala Slovenka, jež s MF DNES od začátku případu komunikuje pod podmínkou anonymity.

Příběhy cizinců mají společný základ v přechodném pobytu, jenž si v Olomouci rok co rok coby zahraniční studenti prodlužovali. Jako doklad jim při jednání s úřady sloužilo potvrzení o studiu. Zádrhel přišel v momentě, kdy z univerzity odešli.

„Měla jsem za to, že když nepředložím aktuální potvrzení, přechodný pobyt mi automaticky zanikne,“ přiznala pro server Aktuality.sk, který o případu informoval jako první, absolventka Zuzana.

Není zákonný důvod pro vrácení platby, říká náměstek

Podle úředníků má však ona i další cizinci od roku 2013 povinnost v Olomouci za odpady platit, i když tu ve skutečnosti už nežijí.

„Z pohledu zákona nastala chyba u osoby, která si zřídila přechodný pobyt a pak jej řádně neukončila,“ uvedla již dříve náměstkyně Kolářová, pod níž na začátku kauzy na magistrátu spadalo oddělení vymáhání pohledávek a která přípravu nové vyhlášky spustila. Po červnové změně ve vedení Olomouce má příslušné oddělení na starosti právě náměstek Bačák.

Celou kauzou se zabývala i Univerzita Palackého, prorektor Petr Bilík měl za to, že značná část někdejších studentů se mezi dlužníky ocitla neprávem.

„V Olomouci bydleli v době, kdy onen zákon ani neplatil. Postupovat tímto ryze formalistním způsobem je nekorektní, pro město to není dobrá vizitka,“ řekl už dříve Bilík. I kvůli exekucím však doporučoval, aby cizinci raději vše zaplatili.

„A to pokud možno hned. Následně by se řešilo, jakým způsobem se k těmto pohledávkám postaví město,“ dodal prorektor.

S možností, že by ti, kteří už dluh zaplatili, mohli peníze dostat zpět, však Bačák příliš nepočítá.

„Z pohledu zákona, jímž se oddělení místních poplatků řídí, není zákonný důvod pro vrácení uhrazené platby, pokud poplatníkovi nevznikne přeplatek.“

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Další z rubriky

Sucho mění ve městech strategie sečení trávy, některá navíc i založí louky

ilustrační snímek

Města v Olomouckém kraji zkouší při boji se suchem nové strategie v sečení trávy. Někde ji nebudou kosit tak často, aby...

Strojírenská firma Papcel dluží 418 milionů, podala návrh na insolvenci

Generální ředitel litovelského Papcelu David Dostál. Firma vyrábějící stroje a...

Společnost Papcel, která v Litovli na Olomoucku vyrábí papírenské stroje, na sebe v úterý kvůli vysokým dluhům podala...

Úrodu chmele na Hané spasily deště v poslední chvíli, potíž je s brigádníky

Chmel na chmelnici v Kokorách na Přerovsku.

Výrazně lepší úrodu než loni, kdy ji poznamenalo katastrofální sucho, očekávají letos pěstitelé chmele v Olomouckém...

Najdete na iDNES.cz