Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

VIDEO: Plačící Masaryk i Dívka s orlicí, pouliční umělci ozdobili Olomouc

  18:50
O několik nových maleb obohatil Olomouc další ročník Street art festivalu. Na akci, která nabízí autorům absolutní svobodu, míří každý rok umělci z Česka i ze zahraničí. Zřejmě nejvíce pozornosti nyní přitahuje zpodobnění prezidenta T. G. Masaryka symbolicky plačícího nad současnou politikou.

Malba znázorňující zarmouceného prezidenta Osvoboditele, která je k vidění v areálu vysokoškolských kolejí a jejímž autorem je umělec podepisující se jako Chemis, vznikla k výročí sta let od vzniku Československa. 

Jak už dříve uvedli organizátoři festivalu, slzy si státník utírá kvůli současnému politickému dění.

Fotografie malby navíc začala ve velkém kolovat po sociálních sítích v reakci na pondělní vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opětovně sáhl k vulgarismům, když začal mluvit o „ekonomických zm*dech“.

„Bodejť by neplakal...,“ komentoval malbu například uživatel David Němec a připojil odkaz na necenzurovanou verzi Zemanova vystoupení dostupnou na internetu.

„Super práce, to bezpochyby. A ano, je to i hodně poetický, jak si Tatíček utírá očka vlajkou. Dneska by to bylo asi úplně stejný se Zemanem, akorát si tou vlajkou k výročí utírá úpe něco jinýho,“ přidal se v komentářích třeba také Petr Fink.

Krále se selfie tyčí doplnila v proluce světoznámá vědkyně

V Olomouci to přitom není první velká malba věnovaná Masarykovi, další zvládl v létě vytvořit za jediný den na někdejším komunistickém krytu civilní obrany v Bezručových sadech Dalibor Vybíral alias Oliver Heller. Nápad měl podle svých slov za pět minut.

Fotogalerie

Právě on je také autorem sedmimetrové postavy Marie Curie Skłodowské na stěně v proluce v Denisově ulici.

Významná vědkyně zde doplnila vyobrazení krále Eduarda VII. se selfie tyčí, jež dům ozdobilo při osmém ročníku festivalu před třemi lety. Kromě něj tehdy vznikl i obří Batman na paneláku v areálu fakultní nemocnice.

Největší malbou letošního Street art festivalu se ovšem stala Dívka s orlicí na Passingerově mlýně od Indonézana, který si říká Wild Drawing. Při přípravě si vyrobil papírový model mlýna, aby zjistil, jak na něj během dne dopadá světlo a stín.

A objevila se dokonce i jedna neplánovaná malba. Autorkou je finská umělkyně Salla Ikonen, kterou olomoucký Street art festival natolik nadchl, že se pár dní před zahájením sama ozvala, přiletěla na své náklady a jako fanynka díla Alfonse Muchy zpodobnila svoji kamarádku a současně mluvčí festivalu Romanu Junkerovou na kotelnu známého U-Klubu v areálu kolejí.

Autoři: ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...